Od 15 do 22 września 267 nowo konsekrowanych biskupów z pięciu kontynentów przybyło do Rzymu, aby wziąć udział w specjalnych kursach szkoleniowych organizowanych przez dykasterie Stolicy Apostolskiej. Kursy, które odbywają się co roku, mają na celu wsparcie biskupów w wyzwaniach związanych z ich posługą. Stanowią one integralną część planowania programowego Kurii Rzymskiej.
Tegoroczne spotkanie ma szczególne znaczenie, ponieważ po raz pierwszy część szkolenia jest organizowana wspólnie. Zarówno 114 biskupów biorących udział w kursie Dykasterii ds. Ewangelizacji, jak i 153 biskupów, biorących udział w kursie Dykasterii ds. Biskupów, spotykają się razem na wielu sesjach. Wśród uczestników jest również 25 biskupów obrządku wschodniego i pięciu nowo mianowanych biskupów pracujących w Kurii Rzymskiej.
Wspólne sesje robocze odbywają się na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana i rozpoczęły się wykładami na temat działań Stolicy Apostolskiej w zglobalizowanym świecie prowadzonymi przez pracowników Sekretariatu Stanu. Kurs zakończy się dzisiaj wykładem kard. Kevina Josepha Farrella, kamerlinga Świętego Kościoła Rzymskiego na temat apostolstwa świeckich.
Audiencja papieska 21 września
W ciągu tygodnia obie grupy biskupów biorą również udział w oddzielnych kursach szkoleniowych. Kurs organizowany przez Dykasterię ds. Ewangelizacji pod hasłem „Żyć misją biskupią w Kościele synodalnym” odbywa się w Papieskim Kolegium św. Piotra, natomiast kurs organizowany przez Dykasterię ds. Biskupów odbywa się w Kolegium św. Pawła.
Najważniejszym wydarzeniem tygodnia będzie audiencja u papieża Franciszka w dniu 21 września, podczas której papież zachęci biskupów do działania w duchu komunii i kolegialności w ich nowej posłudze.
Tradycja seminariów szkoleniowych dla nowo wyświęconych biskupów, która została ustanowiona w 1994 roku, ma na celu pomóc biskupom w radzeniu sobie ze złożonymi wyzwaniami związanymi z ich posługą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS