A A+ A++

Dwudziestu sześciu najbogatszych mieszkańców Ziemi dysponuje takim samym majątkiem, jak połowa światowej populacji, ponad 70% ludzi na świecie żyje w warunkach rosnących nierówności – powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

Sekretarz generalny w sobotę za pośrednictwem łącza wideo wygłosił wykład poświęcony pamięci bojownika przeciwko apartheidowi w południowej Afryce, Nelsonowi Mandeli, który urodził się 18 lipca 1918 roku. „Nierówność jest charakterystyczną cechą naszych czasów. Ponad 70% światowej populacji żyje w warunkach rosnących nierówności w dochodach i bogactwie. Dwudziestu sześciu najbogatszych ludzi na świecie posiada tyle samo majątku co połowa światowej populacji” – powiedział Guterres.

Zwrócił uwagę, że nierówności mierzy się nie tylko dochodami, pensjami i bogactwem. Według niego szanse na sukces życiowy ludzi „zależą od płci, pochodzenia rodzinnego i etnicznego, rasy, obecności lub braku niepełnosprawności i innych czynników”.

Guterres zwrócił uwagę, że dla wielu, zwłaszcza dla ludności tubylczej, migrantów, uchodźców i różnych mniejszości, nierówność oznacza dyskryminację, nadużycia i brak dostępu do wymiaru sprawiedliwości. Taka nierówność jest bezpośrednim pogwałceniem praw człowieka – powiedział. „Jeszcze przed pandemią COVID-19 wielu ludzi na całym świecie zdawało sobie sprawę, że nierówności osłabiają ich perspektywy życiowe i możliwości. Widzieli, że na świecie zachwiana jest równowaga. Czuli się pozostawieni samym sobie. Widzieli, jak w rezultacie polityki gospodarczej zasoby kierowane są ku uprzywilejowanej mniejszości” – powiedział Guterres.

Stwierdził, że miliony ludzi na wszystkich kontynentach wyszły na ulice, aby ich głos był słyszalny. „Wspólnym czynnikiem była wysoka i rosnąca nierówność” – powiedział Antonio Guterres.

Źródło: pl.SputnikNews.com

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCergowa na trasie II Biegu Rysia. Jak sobie poradzili uczestnicy? [ZDJECIA, WYNIKI]
Następny artykułKarta pojazdu: co to jest, po co i w jakich samochodach jest wydawana? Poradnik