A A+ A++

W dniu 26 lipca obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Strażnicy, czyli osób, które mogą czuć się pokrzywdzone przez organizację Świadków Jehowy. W tym roku byli Świadkowie Jehowy w Polsce chcą powiedzieć członkom swoich rodzin, którzy zerwali z nimi kontakt, że nadal są dla nich ważni.

Obchodzony 26 lipca Dzień Pamięci Ofiar Strażnicy to wydarzenie mające zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się członkowie i byli członkowie tej organizacji religijnej. Świadkowie Jehowy nie mogą utrzymywać kontaktu z osobami wykluczonymi lub takimi, które same opuściły szeregi ich religii.

Często zdarza się, że byli członkowie zboru są przez swoich przyjaciół ignorowani, blokowani na portalach społecznościowych oraz niedostrzegani na ulicach. Świadkowie zachęcani są do tego, żeby odcinać się nawet od swoich krewnych, jeśli ci przestaną wierzyć w ich doktryny – mówią przedstawiciele strony internetowej KochamyWas.pl, która jednoczy byłych Świadków Jehowy.

Jak się okazuje, wiele osób, mimo, że przestaje wierzyć w to, co głoszą Świadkowie Jehowy, nie decyduje się na apostazje i odstąpienie od zboru. Wynika to z obawy przed utratą kontaktu z rodziną czy przyjaciółmi. Wyznawcy tej religii to bardzo hermetyczne środowisko, a wytyczne ich wiary zakazują im utrzymywanie relacji z osobami innego wyznania – bez względu na więzi rodzinne czy emocjonalne. Dzień Pamięci Ofiar Strażnicy ma pomóc w zwiększeniu świadomości społecznej na temat problemów, które dotykają to środowisko, a także pomóc osobom odrzuconym przez swoich bliskich w rozpoczęciu nowego życia i uzyskania wsparcia.

Co się dzieje, gdy ktoś przestaje być Świadkiem Jehowy? Ania od 3 lat nie widziała się z babcią i dziadkiem. Tomek nie może pójść na wesele córki. Marta i Zbyszek utracili kontakt z dziećmi. Wojtek musi wyprowadzić się z domu. To tylko niektóre z historii, które spotykają osoby przestające być Świadkami Jehowy – tłumaczą administratorzy strony KochamyWas.pl.

Izolacja od członków rodziny, którzy nie są wyznawcami religii lub przestali nimi być, wynika z jej nauczania. Poniżej przykładowe fragmenty publikacji Świadków Jehowy:

„Jakich kontaktów z wykluczonymi nie możemy utrzymywać? […] Słowo Boże mówi, żebyśmy ‛z takimi nawet nie jadali’. Dlatego będziemy również unikać ich towarzystwa. Wyklucza to wspólne pikniki, przyjęcia, grę w piłkę, zakupy lub posiłek w domu czy w restauracji”.

„Chociaż może to nie być łatwe, musimy unikać kontaktów z wykluczonymi krewnymi – przez telefon, SMS-y, listy, maile czy portale społecznościowe”.

„Co w takich wypadkach pomoże krewnym panować nad swymi uczuciami? Zrozumiałe, że z uwagi na uczucia rodzinne, na przykład miłość dziadków do wnuczków, może to nie być łatwe. Stanowi jednak próbę lojalności wobec Boga”.

„Unikanie towarzystwa kogoś, z kim się przyjaźniliśmy lub kto jest naszym krewnym, może nas wiele kosztować. Czy zajmiemy zdecydowane stanowisko, pokazując tym samym, że stawiamy lojalność wobec Jehowy i Jego sprawiedliwych praw ponad wszystko inne? Jak pamiętamy, Jehowa przykłada wielką wagę do lojalności i posłuszeństwa”.

Religia Świadków Jehowy bardzo szczegółowo określa postępowanie również w innych dziedzinach życia, jak kwestie wykształcenia, rozrywki, muzyki, hobby, a także metod leczenia – Świadkowie Jehowy mają zakaz m.in. poddawania się transfuzji krwi. Wyznawcy spędzają swój czas głównie na studiowaniu Biblii, czytaniu religijnych czasopism, a także wspólnych spotkaniach w towarzystwie członków zboru.

Świadkowie Jehowy są zarejestrowanym w Polsce związkiem wyznaniowym. Znani są z chodzenia po domach z czasopismami oraz z głoszenia o zbliżającym się końcu świata. Religia ta została założona przez Charlesa T. Russella w 1870 roku w Stanach Zjednoczonych.

Obecnie na świecie jest ponad 8,7 miliona aktywnych Świadków Jehowy (w Polsce ponad 114 tysięcy). Niestety często nie jesteśmy świadomi tego, że borykają się oni ze specyficznymi problemami – podają twórcy strony KochamyWas.pl.

Źródło: KochamyWas.pl

red. Sławomir Farbaniec

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCzy od 1 lipca 2021 r. złożenie JPK_VAT z oznaczeniami MPP jest błędem?
Następny artykułBudowa centralnego kolektora kanalizacji w Olsztynie zakończona