W samym Lubinie 22, a w całym powiecie lubińskim 26 – tyle firm znalazło się w opublikowanym dziś rankingu „Diamenty Forbesa 2023”. To ogólnopolska lista przedsiębiorstw, które najdynamiczniej zwiększają swoją wartość. Co ciekawe, w gronie największych reprezentantów naszego regionu jest nie tylko KGHM Polska Miedź SA.
Miesięcznik „Forbes” przedstawił listę biznesowych liderów po raz piętnasty. Firmy wyróżniane są w trzech kategoriach, a o miejscu w rankingu decyduje poziom osiąganych przychodów i tempo ich wzrostu w ciągu ostatnich trzech lat.
W zestawieniu ujmowane są te przedsiębiorstwa, które złożyły sprawozdanie sądowe w Krajowym Rejestrze Sądowym lub przesłały swoje dane do Dun&Bradstreet, jednej z największych na świecie firm zajmujących się analizą danych gospodarczych. Eliminowane są przedsiębiorstwa w upadłości lub likwidacji. Diamentami Forbesa zostały te o dodatnim wyniku finansowym i współczynniku ryzyka współpracy wyższym niż 4, według ratingu Dun&Bradstreet Poland.
Jak łatwo się domyślić, spośród firm mających siedzibę na terenie powiatu lubińskiego najwyższą pozycję zajął KGHM Polska Miedź S.A. Okazuje się jednak, że wśród firm osiągających najszybszy wzrost przychody jest jeszcze jedna: Dobrygowski Sp. z o.o.
– Rok 2022 był niestabilny pod względem ekonomicznym, gospodarczym i społecznym, ale mimo wszystko szukaliśmy szans na dalszy rozwój w tych niespokojnych czasach. Już poprzedni kryzys, ten pandemiczny, pokazał nam, jak istotna jest szybkość podejmowania decyzji, ale przede wszystkim, jaką wartość w rozwijaniu biznesu w niekorzystnym i niestabilnym otoczeniu ma jasno określony cel, zintegrowany zespół, a także dbanie o standardy obsługi i jakość usług. Podsumowując minione dwanaście miesięcy w mojej firmie mam jedno spostrzeżenie: każdy kryzys jest okresem silnych, gwałtownych zmian. Najważniejsze, aby umieć dostosować się do modyfikacji i wykazać elastycznością – uważa Grzegorz Dobrygowski, prezes spółki Toyota&Lexus Dobrygowski.
Wśród lokalnych „diamentów” znajduje się m.in. Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o., którego szefowa wskazuje, że prowadzenie ośrodka zdrowia w formule spółki prawa handlowego wymaga szczególnej biznesowej zręczności: – Niestety w przeciwieństwie do samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej nie możemy liczyć na żadne dodatkowe pieniądze od państwa w celu poprawy kondycji finansowej. Nasza spółka musi być bardzo gospodarna, aby co roku przeznaczać wypracowane środki na finansowanie z jednej strony na podwyżki dla personelu, a z drugiej – na bardzo kosztowne zakupy zużywającego się sprzętu medycznego – mówi Małgorzata Bacia, prezes RCZ. – Wystarczy powiedzieć, że co roku przeznaczamy ponad 4 miliony złotych na zakup sprzętu i renowacje oddziałów, a w samym 2022 roku podnieśliśmy wynagrodzenia personelu na kwotę ponad 6 milionów złotych. Dlatego każdą złotówkę oglądamy z czterech stron, bo jeśli nam zabraknie pieniędzy, nikt nam nie pomoże – dodaje.
Najliczniejsze jest grono firm, których przychody wynoszą minimum 5 mln i nie przekraczają 50 mln zł. Do nich należy lubiński RTBS, którego najnowsze projekty adresowane są do przedsiębiorców. Mowa tu o dwóch inkubatorach przedsiębiorczości – przy ul. 1 Maja i w parku Wrocławskim. Ich uruchomienie planowane jest na drugi kwartał tego roku.
– Mamy już zapytania ze strony firm zainteresowanych powierzchnią biznesową w tych ośrodkach – mówi Tomasz Jeger, prezes RTBS. – Wśród nich są też przedsiębiorcy spoza Lubina, którzy chcą tutaj uruchomić swoją działalność. Chętni mogą się do nas cały czas zgłaszać.
– Stwarzamy w Lubinie warunki do rozwoju firm spoza monokultury przemysłu miedziowego. Małe i średnie przedsiębiorstwa są motorem napędowym gospodarki – komentuje prezydent miasta Robert Raczyński.
Warto podkreślić, że drugie miejsce w dolnośląskiej części rankingu i 13. w kraju także należy do lubińskiej firmy – to spółka Medica, produkująca suplementy diety i wyroby medyczne. Z przychodami powyżej 186 mln zł i tempem ich wzrostu na poziomie 252 proc. wyprzedziła pod tym względem sam KGHM, który na liście regionalnej znalazł się na miejscu 34., a na krajowej – na 318. Nie otrzymaliśmy jednak komentarza ze strony jej menedżerów.
Oto pełna lista Diamentów Forbesa 2023 z powiatu lubińskiego:
Przychody powyżej 250 mln zł
- KGHM Polska Miedź S.A, Lubin
- Dobrygowski Sp. z o.o., Lubin
Przychody od 50 do 250 mln zł
- Medica Sp.j., Lubin
- Ekopartner Recykling Sp. z o.o., Lubin
- PHU Eden, Lubin
- ZUW Urbex Sp. z o.o., Lubin
- PMT Linie Kolejowe Sp. z o.o., Owczary
- Regionalne Centrum Zdrowia Sp. z o.o., Lubin
Przychody od 5 do 50 mln zł
- Lubińska Fabryka Okien Scorpio Aluminium Sp. z o.o., Lubin
- Cuprum Med Sp. z o.o., Lubin
- Usługi Handel Gol-Trans Sp.j., Rudna
- Libram Sp. z o.o., Lubin
- EC Sp. z o.o., Lubin
- RTBS Sp. z o.o., Lubin
- Niro Sp. z o.o., Lubin
- Stacja Paliw KMK Sp. z o.o., Ścinawa
- Eucrea Kontakte Sp. z o.o., Lubin
- W&K Industriemontage Sp. z o.o., Lubin
- Wagat Sp. z o.o., Lubin
- Górny Poczynek Sp. z o.o., Lubin
- World Acoustic Group SA, Chróstnik
- Re-Wo Volu Mis Motors, Sp. z o.o., Lubin
- Orin Sp. z o.o., Lubin
- Alter Sp. z o.o., Lubin
- Firma Barabaś Sp. z o.o., Lubin
- NZOZ Ośrodek Medycyny Pracy Sp. z o.o., Lubin
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS