Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 251 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało 18 osób.
-
Dzisiaj (26 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 251 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 18 nowych zachorowań na COVID-19.
-
Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarła 1 osoba.
świętokrzyskiego (10), kujawsko-pomorskiego (9), warmińsko-mazurskiego (9), lubelskiego (7), opolskiego (7), lubuskiego (6). 12 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 26, 2021
-
Według danych Ministerstwa Zdrowia w szpitalach przebywa obecnie 371 osób hospitalizowanych z powodu COVID-19. Od wczoraj liczba pacjentów na oddziałach covidowych spadła o 3. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest w sumie 6 tysięcy łóżek szpitalnych.
-
Obecnie zajętych jest 47 respiratorów, czyli o jeden więcej niż dzień wcześniej. Łącznie na oddziałach covidowych jest 578 takich urządzeń.
-
W Polsce kwarantanną jest objętych 56 tysięcy 581 osób, czyli o ponad 1 500 mniej niż dzień wczoraj. Do tej pory w Polsce wyzdrowiało 2 miliony 656 tysięcy 507 osób.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/0p6bwjIjUI
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) August 26, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Zgodnie ze środowym rozporządzeniem, decyzję o organizacji szczepień w szkołach podejmą dyrektorzy placówek. Obecnie w grupie wiekowej od 12. do 19. roku życia jest najmniej zaszczepionych osób – tylko 23 procent. Czytaj więcej
Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie gróźb karalnych pod adresem łódzkiego lekarza Tomasza Karaudy. Lekarz wielokrotnie przekonywał do szczepień. Za to co robił spotkał się z hejtem i groźbami śmierci. Czytaj więcej
Zobacz także: Czy czekają nas ograniczenia dla niezaszczepionych? „Rząd dał wszystko co mógł dać jako marchewkę, trzeba zacząć używać kija”
Szef powszechnego punktu szczepień w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi dr Michał Matyjaszczyk uważa, że warto wprowadzić pewne ograniczenia dla osób niezaszczepionych. Jak tłumaczy, mogłoby to skłonić ich do zmiany decyzji. Czytaj więcej
Szkoły dostaną środki ochrony przed koronawirusem
Szkoły i przedszkola dostaną maseczki, rękawiczki, płyny i stacje do dezynfekcji. Środki przekazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki razem z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych.
Wczoraj wyruszył pierwszy transport do placówek. Środki ochrony dotrą do 32 tysięcy miejsc w kraju. Premier Mateusz Morawiecki mówił, że trafią do każdej szkoły. “Także te szkoły, które do 12 sierpnia nie zgłosiły swojego zapotrzebowania, również one otrzymają odpowiednie transporty, odpowiednie środki” – powiedział szef rządu.
W wrześniu w szkołach rozpocznie się akcja szczepień na Covid-19. Wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek mówiła, że już teraz kuratorzy przekazują informacje na temat szczepień. “Planujemy takie trzy tygodnie, ale praktycznie to już się dzieje teraz. Już w tej chwili kuratorzy, dyrektorzy kontaktują się z rodzicami, są telekonferencje” – powiedziała wiceminister.
Rodzice, którzy mają pytania lub obawy o szczepienie swoich dzieci, mogą pisać na adres mailowy [email protected].
Koronawirus na świecie
W związku z pogarszającą się sytuacją epidemiczną Estonia wprowadza nowe ograniczenia. Większość miejsc wymaga od dziś posiadania certyfikatu covidowego. Władze Estonii przywróciły od dzisiaj wymóg noszenia maseczek we wszystkich sklepach oraz w komunikacji publicznej. Obowiązek ten dotyczy również osób w pełni zaszczepionych. Wyjątek stanowią jedynie dzieci poniżej 12. roku życia. Szef resortu zdrowia Tanel Kiik tłumaczył, że w placówkach handlowych oraz autobusach nie da się sprawdzić czy wszyscy mają odporność przeciwko koronawirusowi.
Trudniej będzie też wejść do innych miejsc. We wszystkich kawiarniach, restauracjach, gabinetach odnowy biologicznej i salonach kosmetycznych, w kinach, teatrach, muzeach i innych placówkach kulturalnych oraz siłowniach i salach konferencyjnych od dziś wymagane są certyfikaty covidowe. Uznawane są zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Ograniczenia wprowadzono w związku z coraz większą liczbą zakażeń. W niewielkiej Estonii liczba osób, które chorują na Covid-19 od kilku dni znowu gwałtownie rośnie. Ostatniej doby odnotowano tam ponad czterysta nowych zakażeń. W ciągu ostatnich 14 dni liczba zachorowań wzrosła do 310 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców.
Japońskie ministerstwo zdrowia poinformowało o wycofaniu ponad 1,6 mln dawek szczepionki na koronawirusa, ze względu na jej zanieczyszczenie. W przeznaczonych do utylizacji ampułkach z preparatem firmy Moderna odnaleziono obcą substancję. Z tego powodu z użycia wycofano całą partię dostarczonego do Japonii preparatu. Jak pisze japońska agencja Kyodo, w 39 fiolkach odkryto zanieczyszczenia o wielkości kilku milimetrów. Na razie nie wiadomo, czym są obce substancje w preparatach Moderny. Koncern prowadzi śledztwo w tej sprawie. Według japońskiego ministerstwa zdrowia pierwsze doniesienia o zanieczyszczonych szczepionkach pojawiły się już 16 sierpnia, ale dopiero wczoraj firma odpowiedzialna za ich dystrybucję przekazała te informacje resortowi. Jednocześnie zaapelowano o większą ostrożność przy ocenie stanu podawanych szczepionek na Covid-19, niezależnie od producenta. Dystrybutor szczepionek w Japonii zapewnił, że postara się aby wycofanie ponad półtora miliona dawek szczepionki Moderny nie wpłynęło negatywnie na dostępność preparatów. Partia z zanieczyszczoną szczepionką trafiła do ponad 850 punktów szczepień, z których będzie wycofana. Do tej pory w Japonii podano 10 milionów dawek preparatu Moderny. Do końca września Japonia ma otrzymać kolejne 50 mln dawek.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Od 1 września we Włoszech przepustki covidowe, tzw. green pass, będą wymagane we wszystkich środkach komunikacji poza lokalnymi. Green pass wydawany jest zaszczepionym, osobom, które przeszły chorobę, lub posiadają zaświadczenie o negatywnym wyniku testu wykonanego maksimum 48 godzin wcześniej. Przepustki covidowe od 1 września wymagane będą w samolotach – również w połączeniach krajowych, we wszystkich pociągach i autobusach dalekobieżnych i na trasach średniej długości. Obowiązywać będą również na statkach pasażerskich i promach. Green pass wymagany będzie od wszystkich powyżej 12 roku życia. Bez przepustek, ale w maseczkach, będzie można korzystać z komunikacji miejskiej, w której pojazdach 20 procent miejsc będzie musiało być wolnych. Green pass będzie obowiązywał cały personel szkolny i uniwersytecki, a także studentów szkół wyższych. Wymóg ten nie dotyczy uczniów szkół podstawowych i średnich, ale wszyscy od 6 roku życia będą musieli na terenie szkoły nosić maseczki.
Ponad 68 procent mieszkańców Belgii jest w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi, w tym ponad 82 procent dorosłych. To jeden z najlepszych wyników w Europie, choć ostatnio proces szczepień spowolnił. Najgorzej pod tym względem jest w Brukseli. Z opublikowanych danych wynika, że ponad siedem milionów osiemset tysięcy mieszkańców Belgii jest w pełni zaszczepionych. Co najmniej pierwszą dawkę otrzymało ponad osiem milionów trzysta tysięcy osób. To prawie 73 procent całej populacji i 85 procent dorosłych. Wszyscy chętnie otrzymali już preparaty i ostatnio tempo szczepień spadło. Belgijskie media informują, że część centrów szczepień w kraju ma być zamkniętych do połowy października. Sytuacja różni się w zależności od regionu. Najwięcej zaszczepionych jest w niderlandzkojęzycznej Flandrii – 88 procent dorosłych, we frankofońskiej Walonii to 77 procent, a w regionie stołecznym Bruksela to około 60 procent.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS