A A+ A++

Powszechnie znane jest oblężenie Jasnej Góry w czasie „Potopu” szwedzkiego w 1655 roku. Mniej znane jest jej oblężenie przez Rosjan w 1771 roku, także zakończone polskim zwycięstwem.

W latach 1768-1772 trwały walki polskich patriotów zgromadzonych w konfederacji barskiej przeciwko rosyjskiej dominacji. Przedstawiciele konfederacji na czele z Michałem Walewskim i Kazimierzem Pułaskim we wrześniu 1770 r. zajęli twierdzę na Jasnej Górze w Częstochowie, zbudowaną wokół słynnego sanktuarium maryjnego. Była ona istotnym oparciem militarnym dla operujących w okolicy wojsk konfederackich, a ze względu sławę miejsca miała też znaczenie moralne. Rosjanie postanowili zaatakować polski garnizon. Atak przypuszczono 1 I 1771 roku. Rosyjski dowódca, generał Iwan Drewicz, liczył na zajęcie twierdzy „z marszu”. Pomylił się. Atak udało się odeprzeć już na przedpolu twierdzy. W tej sytuacji okupanci przystąpili do oblężenia. Trzem tysiącom rosyjskich żołnierzy wyposażonym między innymi w 16 dział przeciwstawiło około tysiąca obrońców. Konfederaci bronili się dzielnie, nie ograniczając się do odpierania ataków i odpowiadania ogniem, ale także organizowali wypady, który siały spustoszenie w obozie przeciwnika.

Ataki przerywane były próbami negocjacji, które kończyły się niczym. Gdy Drewicz obiecywał Pułaskiemu bezpieczne odejście do domu, ten drugi zakpił sobie, że on też w zamian za odstąpienie od oblężenia oferuje mu list żelazny gwarantujący bezpieczny przejazd aż do Petersburga.

Decydujący szturm przypuszczony został 9 I 1771 roku. Rosjanie siłą zmusili chłopów z okolicznych wsi, by ci nieśli powiązane w snopy gałęzie, a następnie zasypywali nimi fosę utrudniającą dostęp do murów. Rosjanie przygotowali też dużą ilość drabin, które przystawili do murów.

Obrońcy twierdzy nie stracili zimnej krwi i zasypali atakujących gradem kul, a także granatów i kamieni. Rosjanie ponieśli duże straty, a szturm zakończył się niepowodzeniem. Morale w ich obozie było coraz gorsze.

Gdy doszła wieść o ataku nowej, dużej grupy konfederatów na Kraków, 15 I 1771 roku rosyjskie dowództwo wydało wreszcie rozkaz zwinięcia oblężenia. Obrona Jasnej Góry w 1771 roku zakończyła się sukcesem.

Jasna Góra była ostatnim bastionem konfederatów barskich aż do upadku ich zrywu w 1772 roku. Wtedy to opuścili ją w ramach honorowej kapitulacji.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW Chinach powstała największa kwantowa sieć komunikacyjna
Następny artykułW styczniu kończą się nabory wniosków o finansową pomoc