Kartka z kalendarza – 24. listopada – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 7:10, a zajdzie o 15:35. Imieniny obchodzą m.in. Jan, Walenty, Aleksander, Flora, Dobrosław, Emilia, Felicjana, Jaśmina, Joachim, Pęcisław i Piotr. Na 24. listopada przypadają takie święta jak: Dzień Buraka i Katarzynki.
Dzień Buraka
„Ty Buraku!” – to sformułowanie potocznie odbierane jest jako negatywne, a powinno być raczej pozytywne, biorąc pod uwagę jak wiele zalet i wspaniałych właściwości mają buraki. Dziś obchodzimy ich święto.
Zwykle kojarzone jest z barszczem, ćwikłą albo odmianą cukrową. Okazuje się jednak, że burak wraca na salony – w wielu modnych i nowoczesnych daniach, jako inspiracja i warzywo, które dostarcza nam wielu cennych składników. Ty rzeczywiście jest sporo – w tym przede wszystkim potas, który wpływa na działanie układu nerwowego oraz krwionośnego. Buraki mogą także pomóc nam zapanować nad gospodarką wodną organizmu. W swoim składzie ma też wiele folianów, które mają mają dobroczynne działanie dla kobiet w ciąży. Buraki pomagają także produkować krew! Jego pozytywne cechy długo można wymieniać, a to sprowadza się do jednego – buraki jeść trzeba!
Dziś – w święto tego warzywa – koniecznie zaplanujmy go w swojej diecie. Warte polecenia są m.in. sałatki z burakiem, soki, a nawet różnego rodzaju pasty kanapkowe z burakami. Sięgnijcie po nie i delektujcie się ich smakiem!
Katarzynki
„Kasiu daj znać co się będzie ze mną dziać!” – to jeden z wierszyków, który recytowali dawni kawalerowie w nocy z 24. na 25. listopada kiedy to obchodzone są tzw. Katarzynki. To polski zwyczaj świąteczny, obchodzony przez kawalerów, odpowiednik andrzejek w wigilię św. Katarzyny Aleksandryjskiej.
Zgodnie z tradycją ludową, tej nocy młodzi mężczyźni wróżyli sobie, by otrzymać informacje o ożenku i poszukiwania partnerki. Święto to zostało wyparte przez andrzejki – spopularyzowane na zachodzie święto panien, podczas którego kobietom poszukującym partnera mają się spełniać pomyślne wróżby. W kościołach chrześcijańskich obrzęd katarzynek odbywa się w niedzielę poprzedzającą 29. listopada.
Dodajmy, że Święta Katarzyna to patronka cnotliwych kawalerów, którzy pragną poznać pannę i w przyszłości wejść w szczęśliwy związek małżeński. Największe nasilenie kultu świętej przypadło na okres średniowiecza.
Do najpopularniejszych wróżb należało m.in. wkładanie pod poduszkę dziewczęcych przedmiotów, ubrań, piór gęsich – by sprowadzić w nocy w czasie snu wizje o przyszłej żonie. Oprócz tego wróżono także z kubków – pod nimi ukryte były różnego rodzaju przedmioty, które mogły kawalerowi wskazać, to czego mogą się spodziewać w najbliższej przyszłości.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS