W dniu dzisiejszym obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
W tym roku obchody, ze względu na trwającą wciąż pandemię i obowiązujące obostrzenia miały ograniczony program. Lęborscy samorządowcy z burmistrzem miasta Witoldem Namyślakiem, zastępcami burmistrza Jerzym Pernalem i Teresą Ossowską-Szarą oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Jarosławem Litwinem na czele złożyli, w imieniu mieszkańców, wiązanki kwiatów pod Obeliskiem Niepodległości. Asystę honorową przy obelisku zaciągnęli żołnierze z 1. lęborskiego batalionu zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego.
W kościele NMP Królowej Polski odprawiona została msza święta za Ojczyznę. Przewodził jej ks. Kanonik Wincenty Pytlik. Oprawę mszy zapewnił chór parafialny Soli Deo.
Główne ulice w mieście ozdobiły biało-czerwone flagi.
Konstytucja 3 Maja była osiągnięciem, z którego do dziś jesteśmy dumni. Pozostaje ona dla nas przykładem współpracy na rzecz narodowej racji stanu i walk o najważniejsze wartości. Jest częścią naszych historycznych korzeni i wielkim dziedzictwem, które nasz naród wniósł do europejskiej i światowej rodziny.
Składając hołd jej twórcom, dajemy wyraz patriotyzmu i przywiązania do uniwersalnych i ponadczasowych wartości zawartych w Ustawie Rządowej z dnia 3 Maja 1791 roku.
Przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. Przyjęta na Sejmie Czteroletnim, regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wprowadzała ustrój monarchii konstytucyjnej – zachowywała stanową strukturę społeczeństwa, ale otwierała perspektywy dalszych przekształceń systemu państwowego. Na jej podstawie przyjęto monteskiuszowski podział władz na prawodawczą, wykonawczą i sądowniczą, a także zniesiono m.in. liberum veto, konfederacje i wolną elekcję.
Choć Konstytucja 3 Maja obowiązywała jedynie przez 14 miesięcy, była wielkim osiągnięciem narodu polskiego chcącego zachować niezależność państwową oraz zapewnić możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju.
Oryginał rękopiśmienny Konstytucji 3 maja, jak również druk ustawy wydany zaraz po jej uchwaleniu, przechowywany jest w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS