A A+ A++

Skomponowane przez niego utwory zagra Sinfonietta Cracovia. Wystąpią: flecistka Agata Igras i Sebastian Aleksandrowicz, grający na oboju i rożku angielskim. Koncert pod batutą Jurka Dybała został zarejestrowany w Sali Audytoryjnej w ICE Kraków, która od maja 2018 roku nosi imię Krzysztofa Pendereckiego.

Jak podkreśla prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, koncert jest hołdem, który muzycy znakomitej krakowskiej orkiestry składają prof. Krzysztofowi Pendereckiemu – swojemu wieloletniemu mistrzowi, przyjacielowi i artystycznemu opiekunowi.

Sinfonietta Cracovia, dzięki staraniom Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich, ponad 25 lat temu uzyskała oficjalne miano Orkiestry Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa.

17. Jazztopad Festival odbędzie się online
17. Jazztopad Festival odbędzie się online

Zobacz również

Koncert otworzą “Trzy utwory w dawnym stylu” zaczerpnięte m.in. z muzyki napisanej przez Pendereckiego do filmu Wojciecha Jerzego Hasa “Rękopis znaleziony w Saragossie” (1964). Była to odpowiedź kompozytora na zarzuty krytyków, że nie umie komponować “przyzwoitej”, tonalnej muzyki.

Słuchacze usłyszą też “Agnus Dei” z “Polskiego Requiem“. W programie koncertu znalazły się utwory “Capriccio” na obój i 11 instrumentów smyczkowych oraz Adagietto z “Raju utraconego” na smyczki i rożek angielski. Na koniec zostaną zaprezentowane “Sinfonietty” Krzysztofa Pendereckiego, które są opracowanymi przez samego kompozytora orkiestracjami jego utworów kameralnych.

W dniu urodzin kompozytora koncert prezentowany na miejskiej platformie kulturalnej Play Kraków będzie dostępny nieodpłatnie. Po 23 listopada, przez rok, materiał będzie można oglądać na wszystkich urządzeniach mobilnych po wykupieniu dostępu w cenie 10 zł.

Oprócz koncertu powstał album “Penderecki’s Sinfonietta(s)“, którego premiera jest planowana 20 listopada. W ciągu 25 lat istnienia Sinfonietta Cracovia niejednokrotnie prezentowała utwory składające się na tę płytę, wielokrotnie występując pod batutą bądź kierunkiem kompozytora.

Organizatorami koncertu są: miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Sinfonietta Cracovia, Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.

Krzysztof Penderecki zmarł 29 marca. Miał 86 lat. Od lat studenckich związany był z Krakowem. Miasto nazywał swoim domem i przez ponad sześć dekad uczestniczył w jego życiu kul … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGhost of Tsushima sprzedał się w 5 milionach egzemplarzy
Następny artykułCzy MX-30 przekona Kowalskiego do aut na prąd?