Święto wody zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. Już wtedy ponad miliard ludzi na świecie cierpiał z powodu braku dostępu do czystej wody.
Taka wizja wciąż wydaje się nam daleka, tymczasem obecnie w wielu miejscach wody po prostu brakuje. I nie trzeba sięgać daleko. Taka historia wydarzyła się też w Polsce, w Skierniewicach dwa lata temu, w trakcie suszy.
Posłuchaj: Martyna Bańcerek, rzecznik prasowa MPWiK
Dbanie o zasoby wody to jedno z największych wyzwań, przed jakimi dziś stoimy – kluczowe dla przyszłych pokoleń. Utrudniają to zmiany klimatyczne. Według hipotez do 2025 roku około 2-3 miliardów ludzi będzie miało utrudniony dostęp do wody zdatnej do picia. Problemy z dostępem do słodkiej wody dotyczą nie tylko pustynnych rejonów, ale także m.in. Europy w tym krajów rejonu Morza Śródziemnego, Cypru, Malty i Hiszpanii, gdzie szczególnie braki może odczuwać rolnictwo.
Doceniaj wodę
Tegoroczny Światowy Dzień Wody przebiega pod hasłem „doceniania wody”, co w okresie pandemii ma szczególne znaczenie. Woda jest podstawowym orężem do walki z koronawirusem. Tam, gdzie nie ma dostępu do czystej wody, rozwijają się choroby.
Z danych WHO wynika, że każdego dnia około 6 tysięcy dzieci umiera z powodu chorób związanych ze spożywaniem niedostatecznie oczyszczonej wody. Nam, Europejczykom, trudno wyobrazić sobie, że w krajach Afryki Subsaharyjskiej ponad 60% mieszkańców miast (czyli około 260 mln ludzi) nie ma dostępu do urządzeń sanitarnych, co również mocno wpływa na ich problemy ze zdrowiem.
– Pandemia przetestowała naszą sprawność organizacyjną. Zmusiła do całkowitego przeorganizowania pracy, tak by uniknąć nawet najmniejszego ryzyka, że potencjalny wzrost zachorowań wśród pracowników wpłynie negatywnie na utrzymanie ciągłości dostaw wody i odbioru ścieków. Wszystko to w trosce o mieszkańców i ich zdrowie. Można powiedzieć, że pandemia wiele nas nauczyła. Miniony rok był niezwykle trudny, wciąż mierzymy się z koronawirusem, ale dziś czujemy się już silniejsi, a wdrożone w firmie procedury ścisłego reżimu sanitarnego i zmienione zasady organizacji pracy pozwalają mieszkańcom Wrocławia spać spokojnie – wyjaśnia Witold Ziomek, prezes Zarządu MPWiK S.A.
Zagraj w HYDROcaching
Świętowanie dnia wody w tym roku jest utrudnione. Pandemia wymusiła zmianę naszych codziennych nawyków i ograniczenie kontaktów. By jednak podkreślić rolę H2O w naszym życiu, Hydropolis przygotowało na najbliższy weekend (20-21 marca) grę terenową HYDROcaching.
Wydarzenie online
Zobacz
Na wszystkich znalazców czekają upominki. Więcej informacji na stronie www.hydropolis.pl
Czysta woda do picia staje się towarem deficytowym, a jej oczyszczanie to długotrwały i wieloetapowy proces. Z okazji Światowego Dnia Wody wrocławskie wodociągi przygotowały krótki film – wycieczkę po Zakładzie Produkcji Wody „Na Grobli”, podczas której dowiemy się, w jaki sposób surowiec ujmowany z rzek Oławy oraz Nysy Kłodzkiej jest uzdatniany, a następnie transportowany do kranów mieszkańców Wrocławia i aglomeracji.
Film od 22 marca będzie dostępny na facebookowym profilu MPWiK Wrocław, a także na stronie www.mpwik.wroc.pl.
Szacunku do wody najlepiej uczyć od najmłodszych lat, dlatego wodociągowcy nie zapomnieli o dzieciach. W Światowym Dniu Wody swoją premierę będzie miała trzecia część przygód strażników wody – Błękitki i Groblika. Tym razem komiksowi bohaterowie stawiają czoła rodzeństwu Śmiecialskich, które robi wszystko, by wody na naszej planecie, a zwłaszcza rzeki stały się wielkim wysypiskiem śmieci, a plastik – zatruwał środowisko. Komiksowe materiały cieszące się popularnością wśród dzieci zostaną umieszczone na stronie spółki wodociągowej.
MPWiK edukuje
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji prowadzi akcje edukacyjne skierowane do mieszkańców. To między innymi takie projekty, jak #PijKranówkę, #Szanujwodę czy Akademia Przyjaciół Wody adresowana do wrocławskich przedszkolaków.
Pamiętajmy o tym, by troszczyć się o nasz skarb – jakim jest woda, póki jeszcze możemy. Niech nie zwiedzie nas termin „błękitna planeta”, którym określa się Ziemię. Choć w ok. 70% pokrywa ją woda, to zaledwie 3% z niej to woda słodka, która nadaje się do picia. Większość z tej wody występuje na planecie pod postacią lodowców, a więc do dyspozycji pozostaje nam zaledwie około 1% z wszystkich zasobów wody słodkiej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS