Według biblijnej relacji Maria pochodziła z Magdali, “wieży ryb” nad Jeziorem Galilejskim. Jezus wyrzucił z niej siedem złych duchów. Od tego czasu Maria Magdalena przebywa w gronie słuchaczy Chrystusa i tak, jak inne niewiasty, troszczy się o Niego i wędrujących z Nim ludzi.
Życie Marii Magdaleny przy Jezusie
Ewangeliści wspominają również Marię Magdalenę przy opisie ukrzyżowania i śmierci Chrystusa. Kobieta była obecna przy tych wydarzeniach, razem z Najświętszą Maryją Panną i św. Janem. Maria Magdalena była również przy zdjęciu z Krzyża i pogrzebie Jezusa. Maria Magdalena, jako jedna z trzech niewiast, poszła do grobu namaścić Chrystusa. Była jednym z pierwszych świadków pustego Grobu Panu i przekazała tę wiadomość Apostołom.
Wracając ponownie do Grobu, spotkała Zmartwychwstałego Chrystusa, choć myślała, że to ogrodnik (J 20, 15). Maria Magdalena jako pierwsza przekazała Apostołom radosną Nowinę, że Jezus żyje. Dlatego też jest nazywana apostola Apostolorum– apostołką Apostołów.
Zarówno w Kościele Wschodnim, jak i Zachodnim, wspomnienie św. Marii Magdaleny obchodzone jest 22 lipca. Jest ona patronką zakonów kobiecych, miast: Prowansji, Sycylii, Neapolu. Maria Magdalena patronuje także dzieciom, które mają trudności z chodzeniem, fryzjerom, kobietom, osobom kuszonym, ogrodnikom, studentom oraz więźniom.
Święto św. Marii Magdaleny
W 2016 roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała specjalny dekret, w którym przekazano decyzję papieża, by podnieść rangę tego dotychczasowego wspomnienia obowiązkowego św. Marii Magdaleny. Od tego czasu ma ono charakter święta w Kościele katolickim.
Maria Magdalena od tego czasu czczona jest w liturgii podobnie jak apostołowie. Z dekretu wynika, że Papież Franciszek chciał w ten sposób podkreślić godność kobiety i znaczenie ewangelizacji, a Maria Magdalena została dana wiernym jako przykład. W dokumencie przypomniano, że św. Grzegorz Wielki nazwał ją “świadkiem Bożego miłosierdzia”, a z kolei określenie “apostołką Apostołów” pochodzi od samego św. Tomasza z Akwinu. Święto Marii Magdaleny obchodzone jest tak jak jej dotychczasowe wspomnienie liturgiczne, czyli 22 lipca.
Czytaj też:
Wakacyjne wycieczki na jeden dzień. Sanktuaria w Polsce, które warto zobaczyćCzytaj też:
Jezus i kobiety
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS