Kartka z kalendarza – 22. kwietnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:21, a zajdzie o 19:47. Imieniny obchodzą m.in.: Agapit, Wanesa, Gaja, Leon, Kaja, Lucjusz, Łukasz i Teodor. Dziś obchodzimy m.in. Międzynarodowy Dzień Ziemi, a także Dzień fasolkowych cukierków Jelly Bean.
Międzynarodowy Dzień Ziemi
Międzynarodowy Dzień Ziemi to wielkie święto naszej planety. Tego dnia organizuje się różnego rodzaju akcje i wydarzenia, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, że ekosystem Ziemi jest niezwykle kruchy. ONZ uchwalił Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi w 2009 roku z inicjatywy Boliwii, a rezolucję w tej sprawie ogłosił prezydent tego kraju Evo Morales Ayma.
Obchody święta są okazją do pracy nad podnoszeniem świadomości społecznej na stawiane wyzwania w zakresie dobrobytu planety i całego życia na niej, mając na uwadze m.in. ochronę klimatu i jej zrównoważony rozwój. Pamiętajmy, że konsekwencją niegospodarności społeczeństw i nadmiernej eksploatacji planety jest degradacja ekosystemów.
– Wzywam rządy, przedstawicieli biznesu i wszystkich obywateli świata do okazania należnego szacunku Matce Ziemi oraz do dbania o nią w sposób, na jaki zasługuje. – mówił sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-moon kończąc swoje 1. przesłanie w 2010 roku do państw członkowskich.
Dzień fasolkowych cukierków Jelly Bean
To święto równie dziwne, co smaczne. Zdecydowanie dedykowane jest łakomczuchom, którzy nie stronią od słodyczy. Czym są właściwie fasolkowe cukierki Jelly Bean? To amerykańskie, żelowe cukierki, które znane są ostatnio na całym świecie. W sklepach znaleźć można ponad 100 różnych smaków, które dzielą się na te pyszne i te ohydne. Cała zabawa polega na tym, że wybierając cukierka z paczki, pudełeczka nie wiemy jaki smak nam się trafi.
W internecie znaleźć można filmiki, na których youtuberzy próbują cukierków i rejestrują swoje reakcje. Trafić można np. na smak brzoskwiniowy, tutti frutti, kokosa, jagodę, czy gruszkę, ale dostępne są prawdziwie upiorne smaki – skarpetkowe, czy tajemniczy smak, pn. „skunks”.
Same cukierki – te smaczne – powstały prawdopodobnie w XIX wieku, kiedy to jeden z bostońskich cukierników stworzył te słodycze i namawiał ludzi, by wysyłali je żołnierzom na front wojny secesyjnej. Jeśli ktoś chce dzisiaj świętować – po cukierki marsz!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS