21 dni na zgłoszenie. Kto przegapi, ten może stracić działkę
Rodzinne Ogródki Działkowe mogą zostać zlikwidowane
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
22.07.2024 14:37, aktual.: 22.07.2024 15:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
– Jeżeli teren ogrodów w planie zagospodarowania przestrzennego ma inne przeznaczenie niż zieleń działkowa, to wówczas otwarta staje się możliwość likwidacji tego ogrodu działkowego – ostrzega Bartłomieja Piecha z Polskiego Związku Działkowców. Na formalności będą tylko 3 tygodnie.
W 2022 roku zapowiadano, że działkowicze będą mieli prawo do wykupienia działki ROD na własność. Wszystko zmieniło się w 2023 roku, kiedy Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt, który zagraża wielu Rodzinnym Ogródkom Działkowym w całej Polsce.
Wszystko w rękach działkowiczów
W 2023 roku Ministerstwo Rozwoju i Technologi wprowadziło zmiany w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z tą ustawą, każda gmina jest zobowiązana do przygotowania tzw. planów ogólnych, które zastąpią dotychczasowe dokumenty planistyczne.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Czy można mieć basen na działce ROD? Przepisy mówią jasno
Gminy mają zostać podzielone na 13 stref planistycznych. Ogródki działkowe mogą zostać zagospodarowane w zaledwie 3 strefach. Brak przydziału wiąże się z likwidacją ogródków działkowych. Teren może zostać przeznaczony na cele mieszkalne lub komercyjne.
“Istnieje bardzo dużo ryzyko, że ogrody będą trafiały również do tych pozostałych dziesięciu stref i efekt będzie taki, że taki ogród traci bezpowrotnie szanse na ujawnienie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. (…) Jeżeli teren ogrodów w planie zagospodarowania przestrzennego ma inne przeznaczenie niż zieleń działkowa, to wówczas otwarta staje się możliwość likwidacji tego ogrodu działkowego” – tłumaczy Bartłomieja Piecha z Polskiego Związku Działkowców w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl.
Masz tylko trzy tygodnie na złożenie wniosku. Śpiesz się
Termin na ustalenie stref planistycznych mija w 2025 roku. Wiele zależy także od samych działkowców, którzy mają prawo do składania wniosków w ramach planów ogólnych. Dokumenty mają ogromny wpływ na plany zagospodarowania przestrzeni. Zdaniem Bartłomieja Piechy, wszystko wskazuje na to, że możliwość składania wniosków odbędzie się w trybie przyśpieszonym. Oznacza to, że działkowicze będą mieli zaledwie 21 dni na wypełnienie i wysłanie dokumentów.
Jak złożyć taki wniosek? Wzór wniosku można pobrać na oficjalnej stronie Polskiego Związku Działkowców. Należy wypełnić w nim wszystkie pola, włącznie z numerem działki geodezyjnej. Gdzie znaleźć taką informację? W Państwowej Ewidencji Gruntów i Budynków lub za pośrednictwem internetu.
Wystarczy wejść na stronę geoportal.gov.pl, a następnie wpisać w wyszukiwarkę nazwę miejscowości i ulicy. Po chwili na mapie znajdą się informacje dotyczące numeru geodezyjnego danego budynku czy też działki. W razie jakichkolwiek problemów z odczytem numeru zgłoś się do administracji ogródków działkowych. Wypełniony wniosek należy zanieść do urzędu gminy.
Czytaj także: Odgradzasz się od sąsiada? Przepisy są bezwzględne
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS