A A+ A++

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 208 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało 15 osób.

  • Dzisiaj (18 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 208 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 15 nowych zachorowań na COVID-19.

  • Z powodu COVID-19 nie zmarła żadna osoba. 1 osoba zmarła z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

  • Według danych Ministerstwa Zdrowia, w szpitalach przebywają 344 osoby hospitalizowane z powodu COVID-19.

  • Od wczoraj liczba pacjentów na oddziałach covidowych wzrosła o 9. Do dyspozycji chorych na COVID-19 jest ponad 6 tysięcy łóżek szpitalnych.

  • Obecnie zajętych jest 48 respiratorów, czyli tyle samo, co dzień wcześniej. Łącznie na oddziałach covidowych jest 580 takich urządzeń.
    W Polsce kwarantanną jest objętych 61 tysięcy 500 osób, czyli o ponad tysiąc 600 mniej, niż dzień wcześniej.

  • Do tej pory w Polsce wyzdrowiało po Covid-19 2 miliony 655 tysięcy 588 osób.

Koronawirus w Łódzkiem

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie gróźb karalnych pod adresem łódzkiego lekarza Tomasza Karaudy. Lekarz wielokrotnie przekonywał do szczepień. Za to co robił spotkał się z hejtem i groźbami śmierci. Czytaj więcej

Koła gospodyń wiejskich w regionie włączają się w promocję przeciwdziałania Covid-19. Organizacje, które zorganizują lokalne festyny z mobilnymi punktami szczepień otrzymają wsparcie finansowe z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Czytaj więcej

Zobacz także: Maskonur, czyli łódzki pomysł na utylizację maseczek

Szef powszechnego punktu szczepień w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi dr Michał Matyjaszczyk uważa, że warto wprowadzić pewne ograniczenia dla osób niezaszczepionych. Jak tłumaczy, mogłoby to skłonić ich do zmiany decyzji. Czytaj więcej

Zobacz także: Czy czekają nas ograniczenia dla niezaszczepionych? „Rząd dał wszystko co mógł dać jako marchewkę, trzeba zacząć używać kija”

Ochotnicza Straż Pożarna włącza się w realizację Narodowego Programu Szczepień. To kolejny rodzaj promocji, jaki zdecydował się wprowadzić rząd. Czytaj więcej

Polska dzieli się szczepionkami przeciwko COVID-19 z Ukrainą

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o odstąpieniu części puli polskich szczepionek przeciw COVID-19 dla wybranych państw Partnerstwa Wschodniego oraz państw regionu Bałkanów Zachodnich – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Resort zaznaczył, że posiadane obecnie przez nasz kraj nadwyżki szczepionek pozwalają tę zapowiedź zmaterializować między innymi w stosunku do Ukrainy.

MSZ przekazało, że dzięki Narodowemu Programowi Szczepień, Polacy mają swobodny dostęp do szczepień przeciw COVID-19 w ramach ponad 7 tysięcy działających punktów szczepień na terenie całego kraju, w których do tej pory wykonanych zostało już ponad 35 milionów szczepień, a w pełni zaszczepionych zostało prawie 18 milionów obywateli.

Państwa zmagające się z niedoborami szczepionek przeciwko COVID-19 zwróciły się między innymi do Polski z wnioskiem o możliwość odsprzedaży szczepionek z posiadanych zasobów. MSZ poinformowało, że uwzględniając ryzyko związane z koniecznością utylizacji partii szczepionek z krótkim terminem przydatności, podobnie jak inne państwa Unii Europejskiej, Polska jest gotowa wesprzeć te kraje, udostępniając im, po cenie zakupu, szczepionki z krótszym terminem przydatności.

Polskie Radio uruchomiło specjalny serwis internetowy szczepienia.polskieradio24.pl, gdzie znajdują się aktualne informacje na temat szczepień.

Doktor Michał Sutkowski o szczepieniach przeciw COVID-19

Doktor Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych powiedział, że są regiony w Polsce, gdzie zainteresowanie szczepieniami jest bardzo małe. “W niektórych miejscach to zaszczepienie sięga 20 procent. Są obszary w Polsce – głównie południowy i północny wschód, gdzie ludzie się nie szczepią. Tam możemy się spodziewać większej liczby zakażeń” – dodał ekspert. Jak wyjaśnił, wszystko zależy od gęstości zaludnienia, zakładów pracy i liczby szkół.

Doktor Sutkowski ocenił, że wielkość czwartej fali epidemii zależy od liczby osób zaszczepionych. “Czwarta fala będzie, to jest kwestia czasu. Może to być nieduża bryza, jeżeli się zaszczepimy, ale może to być ogromna fala, jeżeli się nie zaszczepimy porządnie” – zaznaczył doktor.

Eksperci prognozują, że jeśli liczba nowych szczepień będzie na poziomie, w takim jak w tej chwili, to dziennie może być 14-15 tysięcy zachorowań.

Koronawirus na świecie

Na Ukrainie w pełni zaszczepionych przeciw koronawirusowi jest około 6 procent mieszkańców. Jednocześnie średnia zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniego tygodnia to ponad 1000 nowych przypadków dziennie. Jak informuje ukraińskie ministerstwo zdrowia, ostatniej doby zaszczepiono nad Dnieprem 118 tysięcy osób. Według dotychczasowego bilansu – dwie niezbędne dawki szczepionki otrzymało 2 miliony 800 tysięcy Ukraińców, co stanowi około 6 procent społeczeństwa. Jednodawkowy preparat, choć zarejestrowany na Ukrainie, jest wykorzystywany w bardzo małych ilościach i nie wpływa na statystykę. Średnia zakażeń w ciągu ostatnich 7 dni to około 1200 przypadków koronawirusem dziennie. Ostatniej doby wykryto ponad 1400 zakażeń, zmarło 40 osób.

Papież Franciszek przyłączył się do inicjatywy amerykańskich organizacji Ad Council i Covid Collaborative „To zależy od ciebie”, zachęcającej do szczepień przeciw Covid-19. Biuro Prasowe Watykanu opublikowało wideoprzesłanie po hiszpańsku, w którym Franciszek przekonuje, że szczepionki to nadzieja na lepszą przyszłość. Papież powiedział, że szczepionki pozwalają wierzyć w rychły koniec pandemii. Podkreślił, że muszą być dostępne dla każdego. Zaznaczył, że do zwycięstwa nad pandemią potrzeba współpracy wszystkich. „Poddanie się szczepieniu to akt miłości, miłości do siebie, do rodziny i przyjaciół, do wszystkich ludzi. To prosty, ale zdecydowany sposób działania na rzecz wspólnego dobra i okazania troski o innych, zwłaszcza najsłabszych” – powiedział Franciszek. W nagraniu promującym szczepienia oprócz papieża wystąpiło również 6 kardynałów, w tym Oscar Maradiaga z Hondurasu, koordynujący pracę papieskiej Rady Kardynalskiej. W inicjatywie „To zależy od Ciebie” wzięli również udział byli amerykańscy prezydenci Barack Obama, George Bush junior, Bill Clinton i Jimmy Carter.

Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:


  

Rosyjscy lekarze są zaniepokojeni dużą liczbą zgonów pacjentów, chorych na Covid-19. Jak podały służby sanitarne, od sześciu dni umiera codziennie ponad 800 osób zakażonych koronawirusem. W Rosji od trzech miesięcy utrzymuje się trudna sytuacja epidemiczna. Minionej doby w Rosji stwierdzono 21 tysięcy nowych zakażeń koronawirusem. W Moskwie, która jest największym ogniskiem rozprzestrzeniania się patogenu, wykryto 2000 przypadków. W ciągu ostatnich 24 godzin w stolicy do szpitali przyjęto blisko 700 zakażonych pacjentów. Do aparatury podtrzymującej oddychanie podłączonych jest 341 osób. Rosyjskie służby sanitarne podały, że najbezpieczniejszymi regionami pod względem epidemicznym są Czukotka i Autonomiczny Okręg Nieniecki na północy Rosji. Coraz więcej zakładów i instytucji państwowych w Rosji wprowadza obowiązkowe szczepienia dla swoich pracowników.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOtwarte Zawody Strzeleckie [FOTO, VIDEO]
Następny artykułSytuacja epidemiologiczna w powiecie kłodzkim. Środa, 18 sierpnia 2021