Coalescence Fot: Mark Cocksedg/ Paul Cocksedge Studio
Kulista rzeźba o średnicy 6 metrów, zachwyca skalą i przyciąga wzrok. Na pierwszy rzut oka, sprawia ona wrażenie jakby wykonana była z drogocennych kamieni szlachetnych.
Przygotowanie instalacji
Paul Cocksedge przygotowując swoją instalację poszukiwał kawałków węgla odpowiednich do realizacji jego pomysłu. Te poszukiwania zaprowadziły go do kopalni w południowej Walii, gdzie znalazł jedną z ostatnich czynnych kopalni w Wielkiej Brytanii. W kopalni tej udało mu się znaleźć większe kawałki, niż te dostępne w Londynie. Dzięki temu pozyskał do swojej instalacji bryłki antracytu, czyli najsilniej przeobrażonej odmiany węgla kamiennego, która charakteryzuje się największą zawartością węgla i najwyższą wartością energetyczną ze spalania.
Poszukiwania te były również przyczynkiem do poszerzenia wiedzy i prowadzenia dodatkowych badań na temat węgla.
Coalescence
Żarówka o mocy 200W włączona przez rok zużyłaby ponad pół tony węgla. Coalescence wizualizuje tę dokładną ilość przy użyciu ręcznie wierconych i zawieszonych kawałków antracytu, wydobytych w Wielkiej Brytanii.
Dla mnie osobiście ta praca była sygnałem ostrzegawczym. Widząc ten materiał dosłownie wydobywany z ziemi to było doświadczenie otwierające oczy” mówi Paul. “Podniesienie go do przestrzeni publicznej Katedry w Liverpoolu, szczególnie w czasie, gdy wszyscy mówimy o zużyciu energii, wydawało się trafne”.
Jako miejsce spotkania, kontemplacji i refleksji, Katedra w Liverpoolu jest przestrzenią, do której ludzie mogą przyjść, aby znaleźć poczucie radości i cudowności, gdy łączą się z dającymi do myślenia dziełami sztuki, takimi jak Coalescence”, mówi – Dr Sue Jones – zarządzająca katedrą w Liverpoolu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS