W ostatnich latach świat pracy przeszedł olbrzymią transformację. Pracownicy zyskali nowe perspektywy i oczekiwania, szczególnie w kontekście elastyczności miejsca wykonywania pracy. Ostatnie badanie przeprowadzone przez ASM Research oraz portale pracy rocketjobs.pl i justjoin.it rzuca nowe światło na te zmiany. Co ciekawe, aż 51,2% badanych preferuje model pracy hybrydowej, co stanowi wyraźny sygnał dla pracodawców.
Kto, gdzie i kiedy?
W badaniu z kwietnia 2024 roku wzięło udział ponad 800 polskich pracowników biurowych. Wyniki pokazują, że blisko połowa z nich (46%) pracuje w modelu stacjonarnym, jedna trzecia hybrydowo, a około 19% zdalnie. Znaczący jest fakt, że oczekiwania pracowników wobec trybu pracy znacznie odbiegają od rzeczywistości – jedynie 20% z nich chce pracować stacjonarnie, podczas gdy większość wyraźnie opowiada się za hybrydą.
Dlaczego to ważne?
Flex-praca, jak pokazują dane, staje się nie tylko życzeniem pracowników, ale realnym wymogiem utrzymania dobrego zespołu. Pracownicy są gotowi nawet na zrezygnowanie z części wynagrodzenia (21,5%) czy benefitów (30%), aby zachować możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej.
Co więcej, niemal jedna piąta badanych rozważyłaby zmianę pracy, gdyby zmuszeni byli do powrotu do pełni stacjonarnego modelu zatrudnienia.
Elastyczność a lojalność
Wyniki badania jasno pokazują, że pracownicy oczekują od pracodawców elastyczności w kwestii miejsca pracy.
- Podwyżki wynagrodzenia: 66,5% badanych zgodziłoby się na pełny powrót do biura w zamian za podwyżkę wynagrodzenia o minimum 20%.
- Dodatkowe benefity: Dla wielu ważne są także inne formy rekompensaty, takie jak darmowa karta miejska lub samochód służbowy (48,2%), darmowe lunche (35,3%) czy dodatkowe szkolenia (39,4%).
- Zmiana oczekiwań: W branży IT, gdzie praca zdalna jest już normą, 40% badanych oczekuje możliwości pracy zdalnej, a 54,7% preferuje model hybrydowy.
Jak podkreśla Justyna Krzewska, HR Generalist z justjoin.it i rocketjobs.pl:
“Dzisiejsi pracownicy od środowiska pracy oczekują przede wszystkim elastyczności. Chcą pracować na własnych warunkach(…) Pragną mieć autonomię w wyborze miejsca do pracy, które jest dla nich najlepsze.”
Firmy, które zignorują te oczekiwania, mogą spodziewać się odpływu talentów.
Przyszłość pracy zdalnej i hybrydowej
Adam Łopusiewicz, z Just Geek IT, uważa, że rola biur powinna ewoluować, zwłaszcza w branży IT:
Wielu pracownikom praca stacjonarna nie jest na rękę. Zatrudnieni do pracy zdalnej często mieszkają daleko od biur. (…) Przeprowadziłem blisko 80 wywiadów z inżynierami pracującymi zdalnie, którzy świetnie wywiązują się z obowiązków.Nie ogranicza ich miejsce pobytu, dzięki czemu mogą wybierać w ofertach pracy dużych, zagranicznych firm.
Mimo ogólnego trendu powrotu do biur, Łopusiewicz przewiduje, że w branży IT praca zdalna i hybrydowa pozostaną popularne przez kolejne lata. Firmy technologiczne bardziej cenią eksperckość pracowników niż ich fizyczną obecność.
Wskazówki końcowe dla pracowników i pracodawców w kontekście nowych modeli pracy:
- Zadbaj o elastyczność godzin i miejsca pracy – pozwól pracownikom wybrać optymalny dla nich model.
- Rozważ różne opcje – nie każda praca musi być wykonywana stacjonarnie. Model hybrydowy może być korzystny zarówno dla pracowników, jak i pracodawców.
- Określ jasne zasady i oczekiwania wobec pracy zdalnej/hybrydowej w firmie
- Inwestuj w narzędzia do efektywnej komunikacji i współpracy zdalnej
- Negocjuj – jeśli pracodawca proponuje powrót do biura, to może być to dobry moment na negocjacje dotyczące wynagrodzenia czy dodatkowych benefitów.
- Doceniaj osiągnięcia, nie samo przebywanie w biurze
- Pozwól pracownikom samodzielnie zdecydować, gdzie są najbardziej produktywni
- Adaptuj się – warto być otwartym na zmiany i dostosować swoje oczekiwania do możliwości, jakie oferuje rynek pracy.
Źródło: materiał prasowy
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS