A A+ A++

Obraz Couleur z Pixabay

Dzień Bez Mięsa jest świetną okazją, by spróbować, chociaż na jeden dzień, całkowicie wyeliminować produkty mięsne ze swoich dań. Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej obchodzony 20 marca, to bezdyskusyjnie najważniejsze święto stomatologiczne w kalendarzu. Dzień Astrologii, to święto związane z ważnym wydarzeniem, czyli zrównaniem się dnia i nocy po zimie, który w astrologii ma szczególne znaczenie. W tym roku to właśnie 20 marca! Obchodzimy też dzisiaj Międzynarodowy Dzień Frankofonii (Dzień Języka Francuskiego), Międzynarodowy Dzień Wróbla oraz Światowy Dzień Żaby.

Dzień Bez Mięsa

Dni bez mięsa były propagowane w czasach PRL-u, ale nie ze względów zdrowotnych, tylko w związku z problemami z jego dostępnością. Święto obchodzone 20 marca nie ma jednak nic wspólnego z komunistyczną ideologią. Pomysł święta zrodził się w 1985 roku w USA z inicjatywy organizacji pożytku publicznego FARM, która promuje ochronę zwierząt i wegańską dietę.

Dzień Bez Mięsa jest świetną okazją, by spróbować, chociaż na jeden dzień, całkowicie wyeliminować produkty mięsne ze swoich dań. Z produktów odzwierzęcych warto rezygnować częściej – nie tylko ze względu na dobro samych zwierząt, ale także z troski o własne zdrowie i środowisko.

Korzyści płynące z ograniczenia lub wykluczenia mięsa z jadłospisu jest wiele – m.in. zmniejszenie ryzyka wylewów, a także zakażeń bakteryjnych i pasożytniczych. Wegetarianie rzadziej zapadają niemal na wszystkie choroby przewlekłe. Mniej jest wśród nich osób otyłych oraz z nadwagą. Mają także niski poziom cholesterolu, a ciśnienie krwi jest u nich w normie. Dieta bezmięsna spowalnia rozwój cukrzycy typu 2, chorób serca i niektórych rodzajów raka.

Argumentów zachęcających do ograniczenia spożycia mięsa jest naprawdę wiele. Już sposób hodowli zwierząt na fermach przemysłowych może skutecznie zniechęcić do jego spożywania na długi czas. Zwierzęta hodowlane najczęściej żyją w niehumanitarnych warunkach – towarzyszy im ogromny stres, nie mają także szansy na realizację potrzeb biologicznych swojego gatunku.

Zapewnienie organizmowi wszystkich składników odżywczych wymaga dyscypliny kulinarnej. Nie bez znaczenia pozostaje też wyobraźnia – by utracony smak mięsa zastąpić innymi przyjemnościami smakowymi. Dieta bezmięsna ma z pewnością wiele zalet, ale nie można zapominać o ryzyku niedoboru składników odżywczych. Zwracajmy uwagę na produkty wzbogacone o wapń, witaminę D i B12.  Ważne są także niskotłuszczowy nabiał oraz produkty bogate w kwasy tłuszczowe omega-3. Pamiętajmy o witaminach, minerałach, błonniku i białku, a także o odpowiedniej kaloryczności posiłku. Wprowadzajmy do naszego menu warzywa. Wskazany jest również umiar w ilości spożywanego tłuszczu. Według dietetyków, świetnym zamiennikiem mięsa są rośliny strączkowe. Aby w diecie nie zabrakło białka, dodawajmy do sałatek orzechów, fasoli. Stosujmy również suplementy diety. Zanim zdecydujemy się na multiwitaminę, lepiej jednak skonsultować  się z lekarzem.

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej

Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej obchodzony 20 marca, to bezdyskusyjnie najważniejsze święto stomatologiczne w kalendarzu. Od kilku lat do celebracji wydarzenia inspiruje Polskie Towarzystwo Stomatologiczne wraz z Partnerami. Idea Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej zrodziła się w 2008 roku. Inicjatorem wydarzenia jest Światowa Federacja Dentystyczna FDI. W ujęciu globalnym mówimy o World Oral Health Day. Każdego roku FDI stara się podejmować inny temat, ale wiodącym przekazem jest znaczenie zdrowia jamy ustnej dla całego organizmu.

W 2019 roku PTS, za pomocą specjalnej uchwały, ustanowiło Marzec Miesiącem Zdrowia Jamy Ustnej. W ten sposób zamiast jednego dnia święta, mamy ich 31. Przypominamy również, że 5 marca obchodziliśmy też Światowy Dzień Dentysty.

Zdrowie jamy ustnej oznacza sprawność i dobrą kondycję wszystkich jej elementów. Dzięki zdrowej jamie ustnej możemy swobodnie mówić, uśmiechać się, czuć smak i dotyk, a także przeżuwać,  połykać oraz wyrażać szereg emocji bez odczuwania przy tym bólu i dyskomfortu. Bez względu na to, czy ma się 5, 25, 65 czy 85 lat – higiena jamy ustnej ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia i ogólnego stanu zdrowia.

Kondycja jamy ustnej ma kluczowe, lecz niestety często nieuświadomione lub pomijane znaczenie, dla zdrowia całego organizmu. Zły stan zębów i dziąseł może mieć istotny wpływ na powstanie chorób ogólnoustrojowych i to często niezależnie od innych czynników ryzyka. Może również przyspieszać powstanie problemów ze zdrowiem lub mieć wpływ na cięższy przebieg choroby, powikłania czy też mniejszą efektywność terapii.

Międzynarodowy Dzień Astrologii

Międzynarodowy Dzień Astrologii (ang. International Astrology Day, IAD) – święto astrologii, która w wyniku postępującej ewolucji nauki została odłączona od astronomii, lecz od niepamiętnych czasów aż do końca XVII wieku odgrywała znaczącą rolę w podejmowaniu decyzji i działań ludzi bez względu na ich przynależność klasową czy zajmowaną pozycję społeczną. Jest obchodzone w dniu równonocy marcowej, zazwyczaj 20 lub 21 marca (czasami 19 marca), ustanowione w 1993 roku przez amerykańskie stowarzyszenie Association for Astrological Networking (AFAN), zrzeszające astrologów z całego świata.

Święto te związane jest z ważnym wydarzeniem, czyli zrównaniem się dnia i nocy po zimie, który w astrologii ma szczególne znaczenie. Dzień ten służy przede wszystkim ukazaniu społeczeństwa trudnych tematów związanych z astrologią, kosmosem, a także zaciekawienie coraz większej liczby osób do poznawania wszechświata. Tego dnia odbywa się wiele inicjatyw, także w Polsce – głównie z udziałem Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, które organizuje tego dnia różnego rodzaju imprezy.

Astrologia o 2021 roku… (według Piotr Gibaszewskiego, astrologa, autora corocznych prognoz dla Polski i świata. Wykładowcy w Studium Psychologii Psychotronicznej).

„Wydawało się, że w 2020 roku, Saturn i jego spotkanie z Plutonem przyniosły nam już kryzys – pandemię. Przez prawie cały mijający rok Saturn przebywał w Koziorożcu, czyli w swoim znaku, co dało mu silną pozycję i pole do popisu. 18 grudnia 2020 roku planeta weszła do Wodnika, ale nie straci swojej mocy, bo nadal będzie „u siebie” – w swoim dawnym władztwie sprzed odkrycia Urana w XVIII wieku. Czyli jeszcze pokaże nam swoją bezwzględną twarz, którą rzeczywiście trochę poznaliśmy już w 2020 roku i niekoniecznie polubiliśmy. Skonfrontowała nas bowiem z ograniczeniami, koniecznością poddania się dyscyplinie, izolacją społeczną, kontrolą, a i końcem ludzkiej egzystencji. Nie mieliśmy innego wyjścia – musieliśmy zaakceptować saturniczny porządek, bo pojawiła się siła większa od nas, która narzuciła surowe zasady po tym rozpasanym, a jednocześnie dość spokojnym czasie, jaki mieliśmy w poprzednich latach.”

„Nie liczmy na to, że rok 2021 przyniesie nagły zwrot akcji, że zapomnimy o lockdownie i covidzie, poczujemy się swobodnie, będziemy znowu podróżować, kupować bez umiaru i będzie wesoło. Doznamy dużo szeroko rozumianego zmagania się z czymś, bo skoro saturniczny przymus pozostanie aktualny, będziemy musieli główkować, jak ten świat urządzić na nowo. Wielu z nas zastanawia się, jak funkcjonować w pandemicznej rzeczywistości – weryfikujemy swoje plany, cele, pomysły.”

„Nowy porządek?To hasło pasuje do Saturna – porządek, struktury, zasady w Wodniku – przyszłość, zmiana, wolność. Grudniowe wejście Saturna do tego znaku i jednoczesna jego koniunkcja z Jowiszem będą miały kolosalny wpływ na obecny rok. Choć owszem, zacznie się trochę inna opowieść…”

„Ograniczenia jeszcze zostaną, ale zmienią się nasze reakcje na nie. Niezależnie, co się wydarzy, będziemy wypatrywać zmiany i jej pożądać. Taka jest natura człowieka – nie może za długo funkcjonować w przygnębieniu i restrykcjach. Wojna postu z karnawałem przejawi się w powszechnym pragnieniu, żeby coś się wreszcie ruszyło, puściło, wydarzyło… Po roku 2020, który był niefortunny dla mediów, kultury i sztuki – rok kolejny zapoczątkuje wiele twórczych działań. Za jakiś czas będzie postrzegany jako okres, w którym pojawiło się dużo innowacyjnych i nośnych idei. I tu znów wracamy do Wodnika, który już za chwilę się zaktywizuje. Wejdzie do niego również Jowisz, planeta ekspansji. Kiedy w grudniu 2020 roku utworzy koniunkcję z Saturnem, uruchomi to silne impulsy niosące nadzieję, bo od wieków Wodnik jest jej symbolem. Patronują mu różni herosi, na przykład Prometeusz.”

„Na polu polityczno-społecznym już niedługo zobaczymy wiele alternatywnych grup, które zajmą się tym, jak ludzie mają porozumiewać się i współpracować w obliczu upadającej demokracji. Jest prawdopodobne, że rok 2021 przyniesie rewoltę podobną do tej z roku 1968.”

„Stary sposób życia upada, ale to nie jest koniec świata, to początek, któremu zawsze towarzyszy niepewność jutra. Ona jest zbawienna, bo dla mózgu nie ma nic gorszego niż stagnacja, a na tę w najbliższych miesiącach na szczęście nie możemy liczyć.”

Międzynarodowy Dzień Frankofonii (Dzień Języka Francuskiego)

Międzynarodowy Dzień Frankofonii, fr. Journée internationale de la Francophonie – święto obchodzone corocznie głównie we Francji i krajach francuskojęzycznych upamiętniające powstanie Międzynarodowej Organizacji Frankofonii (OIF) w 1967 roku. Celem obchodów jest uczczenie kultury francuskojęzycznej. Święto lokalnie jest obchodzone jest również w Polsce.

Międzynarodowy Dzień Języka Francuskiego ustanowiony został w rocznicę założenia Międzynarodowej Organizacji Frankofonii. W ten sposób UNESCO uhonorowało język francuski, który jest czwartym, najczęściej używanym na świecie.

Wspominaliśmy już wcześniej o obchodach Dni Frankofonii w Polsce, warto jednak zajrzeć i na oficjalną stronę tego święta, na której znajdziemy, m.in. bazę wydarzeń z całego świata, szczegółowe informacje o frankofonii, czy krótkie prezentacje filmowe o stanie frankofonii w poszczególnych państwach. www.20mars.francophonie.org

Międzynarodowy Dzień Wróbla

20 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wróbla. Celem święta jest zwrócenie uwagi na znaczne zmniejszanie się populacji tego gatunku w ostatnich latach.

Wróbel Passer domesticus to powszechnie znany gatunek ptaka, zamieszkujący tereny Europy i Azji. Ptak ten od wieków jest bliskim sąsiadem człowieka. Tam gdzie żyją ludzie, również można spotkać wróbla i to bez znaczenia czy jest to oceaniczna wyspa, pustynna oaza czy zwykłe miejskie podwórko. Chociaż ostatnio zaobserwowano, że liczebność tego gatunku w dużych miastach znacznie spadła. Głównych przyczyn tego stanu można szukać w ubywającej ilości miejsc do gniazdowania, źródeł pokarmu, jak i również polujących na młode osobniki srokach czy kotach. W związku z coraz mniejszą dostępnością naturalnych, niekoszonych trawników gdzie m.in. rosną chwasty, których nasionami żywią się wróble, jaki i również w wyniku prac termomodernizacyjnych budynków, których poddasza zazwyczaj stanowiły główne siedliska tego gatunku, wróble coraz częściej wycofują się z centrów miast.

Międzynarodowy Dzień Szczęścia

Międzynarodowy Dzień Szczęścia (ang. International Day of Happiness) – święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z dnia 28 czerwca 2012 roku. Na obchody wyznaczono dzień 20 marca. Uchwalenie Dnia Szczęścia było częścią dyplomatycznej kampanii himalajskiego królestwa Bhutanu, które już od 1972 stosuje wskaźnik szczęścia narodowego (GNH), służący do oceny jakości życia w sposób bardziej całościowy niż powszechnie stosowany wyłącznie ekonomiczny wskaźnik PKB (ang. GDP).

Rezolucja stwierdza, że „Dążenie do szczęścia jest podstawowym celem człowieka”, uznając jednocześnie potrzebę bardziej kompleksowego, sprawiedliwego i zrównoważonego podejścia do rozwoju gospodarczego, który promuje zrównoważony rozwój, walkę z ubóstwem, szczęście i dobrobyt dla wszystkich narodów.

Pamiętajmy jednak, że źródłem największego nieszczęścia jest fakt, że nie dostajemy od świata, tego czego chcemy.

Światowy Dzień Żaby

Światowy Dzień Żaby obchodzony jest 20 marca. Żaby to zwierzęta, które występują w wielu różnych gatunkach na całym świecie. Mimo, że nie wzbudzają powszechnej sympatii, są niezwykle pożyteczne. 

Obok jeża i kreta, są jednym z najlepszych naturalnych środków owadobójczych. Największą żabą świata jest żaba Goliat płochliwy z Kamerunu w Afryce Zachodniej. Ich ciało może być długie na 30cm. Najmniejsze żaby na świecie mają mniej niż półtora cm długości. Ciekawostką jest, że nie wszystkie żaby potrafią skakać, niektóre mają za krótkie nogi, ale te skaczące potrafią wyskoczyć na wysokość nawet trzech metrów. Żaby mogą odczuwać ból i strach, tak samo jak ludzie i nie muszą pić, bo wchłaniają wodę przez swoją skórę. W Japonii żaby są symbolem szczęścia, a życzenie pomyślane na widok pierwszej żaby w danym roku spełni się.

Pamiętajcie też, że są pod ochroną i nie wolno ich zabijać ani niepokoić! Jednak żaby są przysmakiem Francuzów, którzy lubują się w żabich udkach, przez co zyskali przydomek Żabojady. Oprócz tego jest powiedzenie: trzeba połknąć tę żabę. Może to brzmi dziwnie, ale w tym przypadku chodzi o poniesienie konsekwencji swojego nieodpowiedzialnego zachowania.

Najsłynniejszą żabą świata jest pewnie Żaba Kermit. Postać, która powstała w 1955 dzięki Jimowi Hensonowi, który użył do stworzenia maskotki skrawka zielonego materiału oraz dwóch piłeczek pingpongowych. Tego samego roku Kermit zadebiutował w amerykańskiej telewizji. Występował w „Ulicy Sezamkowej” i filmach z serii „Muppet Show”. Animowany przez Hensona Kermit był obiektem burzliwych uczuć ze strony towarzyszącej mu w przedstawieniach świnki, Panny Piggy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzepraszam burmistrza, że nadal nie ma szaletu miejskiego na miarę Międzyrzecza
Następny artykułDania. Zgon po podaniu szczepionki AstraZeneca. Jedna osoba poważnie chora