A A+ A++

Towarzyszy nam na wakacjach lub podczas krótkiego wyjazdu za granicę. Warto mieć ją przy sobie na wszelki wypadek, bo z nią możemy czuć się bezpieczniej. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ma już 20 lat.

Swoboda przemieszczania się po państwach Unii Europejskiej (UE) to jedna z najwyżej ocenianych korzyści wejścia Polski do UE. Bezpieczeństwo podróżowania wzmacnia Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która zapewnia dostęp do niezbędnego leczenia w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej.

Karta obchodzi właśnie swoje 20 urodziny. Za jej wydawanie w Polsce odpowiada Narodowy Fundusz Zdrowia.

Czym jest karta EKUZ?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument unijny potwierdzający nasze prawo do leczenia w krajach Unii Europejskiej. Umożliwia on skorzystanie z pomocy lekarskiej w przypadku nagłego zachorowania na takich samych zasadach, jakie obowiązują obywateli odwiedzanego kraju. Z leczenia za granicą możemy skorzystać w placówce, która działa w ramach publicznej służby zdrowia. Należy pamiętać, że zakres świadczeń gwarantowanych jest różny w poszczególnych krajach. Przed urlopem warto sprawdzić, na jaki zakres bezpłatnej pomocy możemy liczyć w razie wypadku lub nagłego zachorowania w odwiedzanym kraju.

EKUZ w liczbach

Łącznie NFZ wydał już ponad 37 mln kart EKUZ. Rekordowy pod tym względem był 2019 r. kiedy Fundusz wyrobił blisko 3,7 mln kart. W Warmińsko-Mazurskim Oddziale Wojewódzkim NFZ wydano wówczas prawie 100 tysięcy kart EKUZ.

W czasie pandemii, kiedy podróżowanie było mocno ograniczone, widoczny był spadek zainteresowania kartami EKUZ. W roku 2020 wydaliśmy tylko nieco ponad 30 tysięcy kart, rok później 32 tysiące – podaje Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ i dodaje – Od dwóch lat liczba wniosków, które wpływają do naszego Oddziału, stale rośnie. W 2022 roku wydaliśmy 48 408 kart, a w roku ubiegłym 55 855. Spodziewamy się, że w tym roku zainteresowanie EKUZ będzie jeszcze większe.

Zmiany na lepsze – dłuższy okres ważności karty EKUZ

Od wprowadzenia EKUZ w Polsce zmieniały się okres ważności karty i możliwości wnioskowania o ten dokument.

Pierwsze karty wydawane przez NFZ miały tylko dwumiesięczny okres ważności. Wyjątek stanowili emeryci, ponieważ ich karta była wydawana na 5 lat.

Obecnie karta EKUZ np. dla osób zatrudnionych lub prowadzących działalność gospodarczą jest wydawana na 3 lata. Emeryci otrzymują ją na 20 lat, a dla dzieci zgłoszonych do ubezpieczenia, EKUZ jest ważna do 18 urodzin.

Zmiany na lepsze – więcej opcji do wyboru przy wnioskowaniu o kartę EKUZ

Na początku karta EKUZ była wydawana tylko podczas osobistej wizyty w oddziale wojewódzkim lub delegaturze NFZ oraz korespondencyjnie.

Dzisiaj nie trzeba nawet wychodzić z domu, aby wysłać wniosek o kartę. Wystarczy dostęp do Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lub skorzystanie z elektronicznej skrzynki podawczej ePUAP. Znacznie uprościliśmy również sam wniosek o kartę EKUZ.

W 2022 r. Fundusz udostępnił usługę, dzięki której można sprawdzać online, na jakim etapie rozpatrywania jest nasz wniosek i kiedy otrzymamy kartę. Aby ustalić status naszej sprawy wystarczy wejść na stronę https://statussprawywue.nfz.gov.pl/#/ i wpisać otrzymany mailem identyfikator sprawy.

Wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bezpłatne, więc warto zadbać o jej wyrobienie przed urlopem. Niespodziewana choroba może zepsuć nam urlop bardziej niż brzydka pogoda, zwłaszcza jeśli za leczenie będziemy musieli zapłacić z własnej kieszeni.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZnamy przewodniczących stałych komisji Rady Miasta Nowego Sącza
Następny artykułСотни российских памятников в Украине потеряли статус культурного наследия