A A+ A++

W tym roku przypada 20 rocznica uruchomienia Muzeum Regionalnego w Dębicy. Inicjatorem powstania w 2003 roku w mieście nad Wisłoką muzeum był ówczesny burmistrz Edward Brzostowski. W jednym z ponad 100 letnich wówczas budynków na terenie dawnej jednostki wojskowej, a wcześniej koszar kawalerii przy dzisiejszej ulicy Ratuszowej rozpoczęto tworzenie muzeum regionalnego.

Otwarcie Muzeum Regionalnego w Dębicy 2003 rok

Organizację muzeum powierzono wówczas Januszowi Ożogowi, który został jego pierwszym dyrektorem. Pierwsze zbiory muzeum pochodziły z Izby Regionalnej Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Dębickiej, zakładowych Sal Tradycji niektórych dębickich firm oraz od osób prywatnych. W 2007 roku dyrektor Ożóg odszedł na emeryturę a nowym dyrektorem został Jacek Dymitrowski. Wówczas też w związku z akcją rewitalizacji terenów byłej jednostki wojskowej muzeum wzbogaciło się o dwa sąsiednie budynki. Jeden z nich został przeznaczony na stałą wystawę dotyczącą historii dębickiego garnizonu wojskowego, drugi zaś na archiwum i bibliotekę muzealną.

Otwarcie Muzeum Regionalnego w Dębicy 2003 rok
Biskup Leszek Leszkiewicz i Edward Brzostowski w Muzeum Regionalnym w Dębicy

Jacek Dymitrowski funkcję dyrektora pełnił do grudnia 2022 roku. W lutym 2023 roku dyrektorem Muzeum Regionalnego w Dębicy został Tomasz Czapla, dotychczas kustosz muzeum , a wcześniej nauczyciel historii w Zespole Szkół nr 2 w Dębicy.

Obecnie muzeum posiada cztery działy: archeologiczny, etnograficzny, historyczny, sztuki i wojskowy. Oprócz tego prowadzi wystawy czasowe, tematycznie związane z terenami obecnych powiatów: dębickiego i ropczycko-sędziszowskiego, lekcje muzealne oraz warsztaty dotyczące historii kultury i sztuki. Dysponuje także nowo utworzoną biblioteką regionalną oraz własną salką projekcyjną.

Jacek Dymitrowski dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy w latach 2007-2022

Jak informują na swojej stronie na FB pracownicy muzeum w związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 20-lecia działalności muzeum planowane jest przearanżowanie wystaw stałych w budynku głównym.

„Konieczność ta wynika z potrzeby prezentacji aktualnego stanu wiedzy o przeszłości naszego regionu, wzbogacenia wystawy w nowe eksponaty, wreszcie podniesienia standardu zwiedzania.
Od 1 marca br. nieczynne będą ekspozycje pt. Dzieje dębickiego przemysłu, Dębica i jej mieszkańcy w latach 1358 – 1939, oraz Ziemia Dębicka w latach 1939 – 1944.
W tym czasie w ofercie muzeum będą mogli Państwo obejrzeć wystawy:1. Dzieje Dębickiego Garnizonu2. Dom na podgórzu. Kultura ludowa ziemi dębickiej.3. Radio nostalgia 2 – wystawa odbiorników radiowych z lat 1946 – 1966, z kolekcji Ks. Ryszarda Piaseckiego (wystawa czasowa).
Ponowne otwarcie wystawy Dębica – portret miasta i mieszkańców 1358 -1939 planowane jest na noc muzeów 12 maja. Wystawę pt. Dębica Walcząca 1939 -1951 planujemy natomiast otworzyć we wrześniu br.
Mamy nadzieję, że w nowej aranżacji wystawy zyskają na jakości, wpłyną na szerokość naszej oferty, co spotka się z Państwa zadowoleniem i większą frekwencją. Za utrudnienia w realizacji Państwa planów serdecznie przepraszamy, prosimy o wyrozumiałość i cierpliwe oczekiwanie” – informują na swojej stronie FB pracownicy muzeum.

Noc Muzeów w Muzeum Regionalnym w Dębicy
Podziel się z innymi
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułЕкспідопічна Потапа розповіла про інших артисток, яких він схиляв до інтиму: “Робить гидкі і мерзотні речі”
Następny artykuł“Po trzech latach przypomniała sama, jaki gest pokazała Polakom”