A A+ A++

Zapowiedź przyjazdu Bidena do Polski, wizyta premiera Morawieckiego w Kijowie, nowe unijne sankcje wobec Rosji oraz śmierć kolejnych dziennikarzy w strefie działań wojennych – to kluczowe informacje z 20. dnia inwazji Rosji w Ukrainie. Zobaczcie przegląd najważniejszych doniesień.

W sklepach nie ma mleka i produktów mlecznych, świeżych warzyw, produktów codziennej higieny. Zostały płatki owsiane i makaron – wymienia w rozmowie z Polską Agencją Prasową Olha Ołtarzewska, 22-letnia mieszkanka Kijowa. Mimo wszystko, jak mówi, jest optymistką.

Zobacz również:

​Jak się żyje w Kijowie? Mieszkanka: Brakuje części produktów

Kolejny dzień ostrzałów. Kiedy skończy się wojna?

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już trzeci tydzień. Wojna zakończy się nie później niż w maju – przewiduje doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w wywiadzie dla rosyjskiego opozycyjnego dziennikarza i prawnika Marka Fejgina w serwisie YouTube.

Zobacz również:

Doradca Zełenskiego: Wojna zakończy się w maju albo wcześniej

Siły ukraińskie ponoszą straty w walce z rosyjskim agresorem, ale są one kilkukrotnie mniejsze niż straty ponoszone przez Rosjan – przekazał naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny. Dodał, że w niektórych rejonach ukraińskie siły zbrojne rozpoczęły kontrofensywę.

Ukraińcy i Rosjanie wrócili do negocjacji po przerwie technicznej, która trwała niemal dobę. Wśród głównych tematów rozmów jest zawieszenie broni.

Zobacz również:

Wznowiono negocjacje ukraińsko-rosyjskie

Rosja, dążąc do przejęcia kontroli politycznej nad Ukrainą, będzie podejmować kolejne próby podważania ukraińskiej demokracji i może przeprowadzić referendum w sprawie utworzenia separatystycznej republiki w Chersoniu, na południu Ukrainy – oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

Zobacz również:

Brytyjski wywiad: Rosja będzie chciała utworzyć separatystyczną republikę w Chersoniu

Przywrócono zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej – podaje we wtorek Reuters, powołując się na telewizję Ukraina 24. Linia wysokiego napięcia zasilająca nieczynną siłownię została w poniedziałek uszkodzona przez wojska rosyjskie.

Powiązane aktualności:

Sytuacja w elektrowni w Czarnobylu. Ponownie przywrócono zasilanie

W Kijowie słychać było rano dwie eksplozje – poinformowała na Twitterze Nexta. Doszło do nich około godz. 4:50 czasu lokalnego. Według ostatnich doniesień zginęły dwie osoby. Pociski artyleryjskie spadły na trzy wielopiętrowe bloki na północy ukraińskiej stolicy. Spowodowały bardzo duże szkody. Budynki stanęły w płomieniach.

Więcej faktów:

Seria silnych eksplozji nad ranem w Kijowie. Rosyjskie pociski uderzyły m.in. w bloki

Był profesjonalistą, był dziennikarzem, był przyjacielem – tak amerykańska telewizja Fox News wspomina Pierre’a Zakrzewskiego, operatora kamery, który został zabity podczas filmowania działań wojennych w pobliżu Kijowa. Mężczyzna miał 55 lat.

Zobacz również:

Operator Pierre Zakrzewski zginął pod Kijowem. Pracował dla Fox News

Premier w Kijowie. Biden (prawdopodobnie) będzie w Polsce

Joe Biden 25 marca będzie w Polsce. Przyjął zaproszenie od prezydenta Andrzeja Dudy – dowiedział się nieoficjalnie Onet ze źródeł dyplomatycznych.

Więcej faktów:

Joe Biden przyjął zaproszenie? Onet: 25 marca przyjedzie do Polski

Premier Mateusz Morawiecki wraz z wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim oraz premierami Czech i Słowenii przyjechali do Kijowa. W stolicy Ukrainy mają spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem.

Na naszej stronie można zobaczyć nagranie ze spotkania.

Powiązane aktualności:

Morawiecki i Kaczyński w Kijowie rozmawiali z Zełenskim. Jest nagranie ze spotkania

Rosyjski dron nad Polską?

Siły Powietrzne Ukrainy twierdzą, że rosyjski dron wleciał w polską przestrzeń powietrzną. Maszyna miała zostać później zestrzelona.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk skomentował te doniesienia. To jest informacja medialna, której nie potwierdzają służby wojskowe polskie i ukraińskie – powiedział Dworczyk.

Więcej faktów:

Ukraińcy: Rosyjski dron nad Polską. Jest reakcja polskiego rządu

Laureatka Pokojowego Nobla o wojnie

To są 3 tygodnie. Nasza wojna trwała 14 lat. Trwanie w nadziei nie jest proste, ale utrzymywanie nadziei to nie jest wybór. Nie możesz pozwolić złu wygrać, więc utrzymywanie nadziei jest zapewnieniem, że wygra dobro. Bo jeśli się poddasz, będzie to znaczyć, że ci, którzy zaczęli agresję, już wygrali – mówi w rozmowie z RMF FM Leymah Roberta Gbowee, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2011 roku, pochodząca z Liberii działaczka na rzecz pokoju i praw kobiet w Afryce, organizatorka ruchu Women of Liberia Mass Action for Peace. 

Ruch, zrzeszający zarówno muzułmanki jak i chrześcijanki, odegrał kluczową rolę w zakończeniu wojny domowej w Liberii w 2003 roku, a także doprowadził do wyboru pierwszej kobiety – Ellen Johnson-Sirleaf – na głowę afrykańskiego państwa.

Zobacz również:

Laureatka Pokojowego Nobla: Świat potrzebuje usłyszeć kobiety, które zostały w Ukrainie

Nowe sankcje od Unii Europejskiej

Unia Europejska nałożyła sankcje na kolejnych 15 osób i 9 podmiotów w związku z wywołaną przez Rosję wojną w Ukrainie. Na liście znaleźli się m.in. czołowi oligarchowie Roman Abramowicz i German Chan oraz inni prominentni biznesmeni działający w kluczowych sektorach gospodarki.

Powiązane aktualności:

​Nowe nazwiska na liście unijnych sankcji. Kto się na niej znalazł?

Rosja opuściła Radę Europy – tak jak zapowiadała. Dziś Moskwa wysłała o tym zawiadomienie do sekretarz generalnej tej organizacji.

Zobacz również:

Rosja występuje z Rady Europy. Co to oznacza?

Ukraina – NATO

Ukraina musi przyjąć do wiadomości, że drzwi NATO nie są dla niej otwarte – oświadczył we wtorek prezydent Wołodymyr Zełenski. “Potrzebujemy wiarygodnych gwarancji bezpieczeństwa, które będą odpowiadać zarówno nam, jak i społeczności międzynarodowej” – podkreślił.

Więcej faktów:

Zełenski: Ukraina musi przyjąć do wiadomości, że drzwi NATO nie są dla niej otwarte

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że Sojusz Północnoatlantycki jest zaniepokojony, że Rosja może przeprowadzić na Ukrainie prowokacje z wykorzystaniem broni chemicznej.

Francja oferuje azyl dziennikarce

Rosyjska dziennikarka Marina Owsiannikowa podczas programu na żywo w państwowej telewizji zaprotestowała przeciwko wojnie. Została zatrzymana, a adwokaci przez wiele godzin nie mogli jej odnaleźć. Dzisiaj dziennikarka napisała, że jest w areszcie domowym.

Francja jest gotowa udzielić azylu politycznego dziennikarce – ogłosił to prezydent Emmanuel Macron. Zapowiedział, że będzie rozmawiał o tym z Wladimirem Putinem.

Więcej faktów:

Na wizji zaprotestowała przeciw inwazji na Ukrainę. Francja udzieli azylu rosyjskiej dziennikarce?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKielce: młodzi artyści dadzą koncert dla Ukrainy, wolontariusze Caritas staną z puszkami
Następny artykułWojna w Ukrainie. Jarosław Kaczyński: potrzebna misja, która będzie dążyła do pokoju