W Polsce potwierdzono prawie 17 tys. nowych zakażeń, z danych resortu zdrowia wynika, że ostatniej doby z powodu Covid-19 zmarło 48 osób. W szpitalach znów zaczyna brakować osocza od ozdrowieńców, placówki apelują o pomoc. Od jutra nowe regulacje dotyczące kwarantanny dla przyjeżdżających z zagranicy. Przybywających ze strefy Schengen z kwarantanny zwolni negatywny wynik testu, nie starszy niż 48 godzin. W przypadku krajów spoza Schengen nie będzie takiej możliwości. Szczepionka przeciw Covid-19 firmy Johnson & Johnson będzie dostarczana do krajów Unii Europejskiej od 19 kwietnia – poinformowała agencja AFP, powołując się na informacje z amerykańskiego koncernu farmaceutycznego. Najnowsze informacje związane z pandemią śledziliśmy w naszej relacji.
WHO ma we wtorek po południu przedstawić w Genewie raport o pochodzeniu koronawirusa – przygotowany przez międzynarodową misję ekspertów. Szef WHO ujawnił już, że według tej misji wirus przeniósł się na człowieka z nietoperzy, poprzez nosiciela pośredniego, ale zastrzegł, że sprawa wymaga dalszych badań. Mimo upływu 16 miesięcy od pierwszych znanych zakażeń nosiciela nie udało się zidentyfikować. Same chińskie władze dawno wycofały się z teorii o tym, że pierwotnym ogniskiem zakażeń był targ żywności w Wuhanie. Jeden z doradców szefa WHO Jamie Metzl, który niedawno był też gościem RMF FM, mówi telewizji NBC, że misja WHO była raczej “wyjazdem studyjnym”, “oprowadzanym” przez chińskie władze. Mimo zmiany ekipy w Białym Domu sprawa pochodzenia wirusa wywołującego chorobę Covid-19 pozostaje przedmiotem sporu między USA i Chinami.
TUTAJ PRZECZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ>>>
Kanadyjska komisja doradcza ds. szczepień zaleciła w poniedziałek zawieszenie stosowanie szczepionki AstraZeneca dla osób poniżej 55 roku życia.
Zalecenie związane jest z raportami o przypadkach zakrzepicy wśród osób, którym w Europie tę szczepionkę podano, głównie wśród kobiet – poinformowali przedstawiciele komisji podczas poniedziałkowej konferencji prasowej. Wiceprzewodnicząca NACI dr Shelley Deaks podkreśliła przy tym, że zalecenie jest “środkiem ostrożnościowym” w związku z doniesieniami o wywołanej szczepionką małopłytkowości.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w poniedziałek, że raport międzynarodowej misji ekspertów, którzy badali w Chinach przyczyny wybuchu pandemii koronawirusa, zostanie opublikowany we wtorek. W niedzielę został on przekazany państwom należącym do WHO.
Szef MSZ Włoch Luigi Di Maio oświadczył, że rząd odradza rodakom świąteczne wyjazdy za granicę. Tak odpowiedział na pytanie o plany Włochów, którzy zamierzają wyjechać na Wielkanoc z kraju, w którym będzie obowiązywać lockdown od 3 do 5 kwietnia.
Poprosiliśmy, by pozostać w domu i nie przemieszczać się nie tylko między regionami, a zatem odradzamy też obywatelom wyjazdy zagraniczne – stwierdził szef MSZ w wypowiedzi dla telewizji RAI.
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w poniedziałek zaostrzenie restrykcji w związku z pandemią koronawirusa. To efekt rosnącej liczby zakażeń w tym kraju.
Erdogan zapowiedział, że w czasie Ramadanu, który rozpoczyna się 13 kwietnia, a zakończy się 12 maja, będzie obowiązywać pełen lockdown w weekendy, a restauracje będą serwować jedzenie tylko na wynos lub w formie dostawy.
Przekroczyliśmy właśnie 2 miliony zaszczepionych obiema dawkami – poinformował na Twitterze szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.
Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia ub.r. Obecnie prowadzone są one preparatami firmy Pfizer, AstraZeneca i Moderna.
Urodzinowe przyjęcie zakończone interwencją policji. W Dąbrowie Górniczej nad zalewem Pogoria urządzono spotkanie z okazji 18. urodzin. Przyszły tam aż 123 osoby. Złamano zarówno zakaz zgromadzeń, jak i nie przestrzegano zasad dystansu społecznego. Policjanci wylegitymowali wszystkich gości.
Brytyjski premier Boris Johnson ostrzegł, że poluzowywanie restrykcji, które nastąpiło, nie może spowodować utraty czujności, bo zagrożenie koronawirusem jeszcze nie minęło.
W poniedziałek, w ramach rozpoczętego trzy tygodnie temu wychodzenia z lockdownu, w Anglii poluzowane zostały następne restrykcje. Przestał obowiązywać zakaz wychodzenia z domów bez uzasadnionego powodu, na otwartym powietrzu może się spotykać sześć osób lub członkowie dwóch gospodarstw domowych, dostępne są znów obiekty sportowe na otwartej przestrzeni i mogą odbywać się śluby z udziałem sześciu gości.
Na początku kwietnia szpital tymczasowy w Szczytnie w woj. warmińsko-mazurskim ma być rozbudowany o 30 łóżek dla pacjentów z Covid-19. Obecnie w szpitalu przebywa 55 chorych, a wolnych łóżek jest 15 – powiedział PAP w poniedziałek dr Dominik Górski ze szczytnowskiego szpitala.
Posłanka Prawa i Sprawiedliwości z Tarnowskich Gór Barbara Dziuk ciężko przechodzi Covid-19. Od ponad tygodnia jest w szpitalu. Dopiero ostatnio stan jej zdrowia się poprawił.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Ostrzeżenie ma związek z utrzymującą się złą sytuacją epidemiczną na świecie spowodowaną wzrostem zakażeń wirusem SARS-CoV-2.
Prezydent Pakistanu Arif Alvi ma pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Zakażenie potwierdzono wkrótce po tym, jak otrzymał pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19.
O tym, że jest zakażony, prezydent Pakistanu poinformował za pośrednictwem swojego Twittera. “Otrzymałem już pierwszą dawkę szczepionki, jednak przeciwciała wykształcają się dopiero po drugiej dawce, którą miałem dostać w ciągu tygodnia. Proszę, bądźcie ostrożni” – napisał na swoim profilu.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że raport międzynarodowej misji ekspertów, którzy badali w Chinach przyczyny wybuchu pandemii koronawirusa, zostanie opublikowany jutro. W niedzielę został on przekazany państwom należącym do WHO.
Raport misji, która została zorganizowana pod egidą WHO, mają do wtorku przeanalizować eksperci tych krajów.
Francuski region Ile-de-France, w którym leży Paryż, w 2020 r. z powodu pandemii koronawirusa zarobił na turystyce o 15,5 mld euro mniej niż rok wcześniej. Ten spadek dochodów określany jest w raporcie francuskiej Regionalnej Komisji Turystyki jako “historyczny”.
AFP podała, że w 2020 r. Paryż odwiedziło o 33,1 mln turystów mniej niż rok wcześniej.
Szczepionka przeciw Covid-19 firmy Johnson & Johnson będzie dostarczana do krajów Unii Europejskiej od 19 kwietnia – poinformowała agencja AFP, powołując się na informacje z amerykańskiego koncernu farmaceutycznego.
Większość wielkich sieci meblarskich i budowalnych wprowadziła sprzedaż online, także z możliwością osobistego odbioru. W ten sposób pozwalają klientom na szybkie zakupy najpilniej potrzebnych rzeczy. Od soboty duże sklepy wnętrzarskie są zamknięte.
Branża beauty, zrzeszająca m.in. salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne domaga się jak najszybszego wycofania zakazu działalności, a jeśli to byłoby niemożliwe – szybkiego i skutecznego wsparcia branży – przekazała inicjatywa Beauty Razem.
Jak podkreślono podczas poniedziałkowego briefingu, salony fryzjersko-kosmetyczne są najbezpieczniejsze ze wszystkich branż usługowych.
Nadal z powodu koronawirusa umierają przede wszystkim najstarsi. Ponad 70 proc. zgonów chorych na Covid-19 w tym roku to osoby powyżej 70. roku życia. Od początku roku na Covid-19 zmarło 23 859 osób.
120 wniosków o ukaranie dla protestujących przeciwko obostrzeniom epidemicznym sporządziła policja z Głogowa po niedzielnym, nielegalnym zgromadzeniu w tym mieście. Podczas manifestacji przeciwników obostrzeń sanitarnych zatrzymano też dwie osoby, które miały atakować policję.
W proteście wzięło udział kilkaset osób.
Serbia i Malta to jedyne dwa europejskie kraje, w których dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19 otrzymało ponad 10 procent ludności – podał serwis Our World In Data z siedzibą na Uniwersytecie Oksfordzkim. Polska w tym zestawieniu jest na 10. pozycji (5,2 proc.)
Dalej są m.in. Wielka Brytania (5 proc.), Włochy (4,8 proc.), Niemcy (4,6 proc.), Szwecja (4,5 proc.), Francja (4 proc.).
Pod względem szczepień co najmniej jedną dawką zdecydowanym liderem w Europie jest Wielka Brytania – tam ponad 33 mln osób otrzymało pierwszy zastrzyk preparatem na koronawirusa. Druga jest Turcja (ponad 14,5 mln), trzecie Niemcy (12,3 mln). Polska jest na ósmej pozycji (ponad 5,7 mln).
Władze Portugalii ogłosiły, że osoby przybywające do tego kraju z 11 państw UE, w tym z Polski, będą musiały odbyć 14-dniową kwarantannę z powodu nasilającej się pandemii koronawirusa. Zakazano im też podróży turystycznych; dozwolone będą jedynie wyjazdy wynikające z wyższej konieczności, określone w ustawie jako “podstawowe”.
Zgodnie z decyzją ministra zdrowia Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu wydzielił pierwszych 28 z planowanych 70 dodatkowych łóżek dla pacjentów chorych na Covid-19. Kolejne miejsca powstaną, jeśli tylko znajdzie się personel, a szpital otrzyma potrzebną aparaturę.
Szczepionki przeciw Covid-19 firmy Johnson & Johnson będą dostarczane do Włoch od 16 kwietnia – taką wiadomość przekazał nadzwyczajny rządowy komisarz do spraw kryzysu na tle pandemii generał Francesco Paolo Figliuolo. Wtedy kampania szczepień ma znacznie przyspieszyć.
Szczepionka koncernu Johnson & Johnson będzie czwartą stosowaną we Włoszech obok preparatów koncernów Pfizer, AstreZeneca i Moderna.
W tym tygodniu, najprawdopodobniej jutro, zaprezentowany zostanie zaktualizowany harmonogram szczepień na kolejne tygodnie – poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.
Poprawiła się nieco sytuacja w szpitalach na Mazowszu. Z danych z 18 lecznic, należących do samorządu województwa, wynika, że wolnych jest 10 stanowisk respiratorowych i około 100 łóżek covidowych.
Od jutra nowe regulacje dotyczące kwarantanny dla przyjeżdżających z zagranicy. Przybywających ze strefy Schengen z kwarantanny zwolni negatywny wynik testu, nie starszy niż 48 godzin. W przypadku krajów spoza Schengen nie będzie takiej możliwości.
Władze Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego apelują do studentów ostatnich lat studiów medycznych o zgłaszanie się do pracy w Szpitalu Uniwersyteckim. Mieliby oni odciążyć personel pracujący na oddziałach niecovidowych.
Jeszcze dziś Szpital Południowy w Warszawie powiększy się o kolejny moduł z 28 łóżkami dla chorych na Covid-19. Podpisywane są umowy z personelem medycznym. Tak mówi rzecznik Ministerstwa Zdrowia, podkreślając, że to zasługa wprowadzenia do szpitala komisarza.
W Ciechocinku otwarto szpital tymczasowy, w którym w pierwszym etapie będzie 66 łóżek, w tym 10 respiratorowych. Za przygotowanie placówki odpowiadał 10 Wojskowy Szpital Kliniczny w Bydgoszczy.
W szpitalu jeszcze nie ma pacjentów, ale jeszcze dziś mają tam trafić chorzy z okolicznych szpitali – z Aleksandrowa Kujawskiego i z Radziejowa.
Posłanki KO: Iwona Hartwich i Iwona Kozłowska zwróciły się z apelem m.in. do prezydenta, premiera i ministra zdrowia o przyspieszenie szczepień osób z niepełnosprawnościami. Jak mówiła Hartwich, osoby te mają często obniżoną odporność czy choroby układu krążeniowo-oddechowego.
Hartwig zwróciła uwagę, że we wtorek Sejm ma się zająć projektem ustawy dotyczącej przyspieszenia szczepień kolejnych grup osób, m.in. fizjoterapeutów czy ratowników medycznych. Rząd PiS w dalszym ciągu nie rozumie jaką ogromną krzywdę robi osobom, które czekają już od wielu, wielu miesięcy, aby wyjść z domu – mówiła Hartwich.
Wszystkie łóżka respiratorowe w szczecińskim szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej są zajęte – poinformowała rzeczniczka placówki. W tej głównej jednostce w województwie, zajmującej się pacjentami covidowymi, zwiększana jest liczba łóżek, ale brakuje m.in. anestezjologów.
W szpitalu przebywa 397 pacjentów. 31 osób to pacjenci, których leczenie wymaga użycia respiratorów: 30 przebywa w szpitalu przy Arkońskiej, jedna osoba w Zdunowie. Liczba łóżek została w poniedziałek zwiększona o dodatkowe 35, wszystkie są w lokalizacji w Zdunowie.
Do 5 kwietnia potrwa kwarantanna w klasztorze Dominikanów na Starym Mieście w Lublinie. Kościół będzie tym czasie dostępny w określonych godzinach do prywatnej modlitwy, ale msze święte będą sprawowane za zamkniętymi drzwiami. Nie będzie w tym okresie spowiedzi.
Pomimo alertów służb sanitarnych, wzywających obywateli Niemiec do unikania podróży, tysiące niemieckich turystów rozpoczynają urlopy na Balearach, głównie na Majorce. Do Poniedziałku Wielkanocnego przybyć ma tam ponad 500 samolotów z wczasowiczami z RFN.
W Archidiecezji Katowickiej nie będzie w Wielką Sobotę tradycyjnego święcenia pokarmów – taką decyzję podjął tamtejszy metropolita arcybiskup Wiktor Skworc. Błogosławieństwa można dokonać w domu, przed wielkanocnym śniadaniem.
Jak mówi ksiądz Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji: Ponieważ trudno byłoby zachować odpowiedni dystans społeczny dlatego m.in. nie będzie też wielkanocnej procesji rezurekcyjnej, inaczej będzie też wyglądała adoracja krzyża w Wielki Piątek.
Rzecznik przypomina także, że ciągle w archidiecezji katowickiej obowiązuje dyspensa od udziału w niedzielnej i świątecznej mszy świętej. Stąd też apel, aby osoby starsze i chore uczestniczyły w liturgii poprzez transmisje telewizyjne, radiowe i internetowe.
Jednocześnie arcybiskup nie wyklucza, że w związku ze zmieniająca się sytuacją pandemiczną możliwe są kolejne zmiany.
“Trwa relokacja pacjentów z województwa śląskiego w związku z trudną sytuacją w tamtejszych szpitalach” – poinformował na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz. W tej chwili chorzy karetkami przewożeni są do placówek na Opolszczyźnie.
W Polsce nie stwierdzono dotąd zakażenia brazylijską, jeszcze groźniejszą mutacją koronawirusa – poinformował na konferencji prasowej rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
W Polsce do tej pory wykryto przede wszystkim zakażenia wariantem brytyjskim, które stanowią teraz większość infekcji, a także jeden przypadek mutacji południowoafrykańskiej, który na szczęście nie zdążył się rozprzestrzenić. Badania w kierunku różnych mutacji trwają – zapewnia rzecznik resortu. Nie ma na razie planów ograniczania kontaktów Polski z Brazylią, czyli na przykład wymiany handlowej.
Grupy na Facebooku służące do organizowania nielegalnych prywatek stają się na Węgrzech coraz popularniejsze; niektóre liczą po kilkadziesiąt tysięcy osób – pisze portal Metropol. Tymczasem liczba zgonów na Covid-19 przekroczyła w kraju już 20 tys.
Według poniedziałkowych danych w ciągu ostatniej doby na Węgrzech zmarło 189 chorych na Covid-19, podnosząc łączną liczbę ofiar śmiertelnych tej choroby w kraju do ponad 20 tys. Stwierdzono też 7263 nowe zakażenia koronawirusem.
Liczba aktywnych zakażeń wzrosła do 221 tys., zaś chorych na Covid-19 wymagających leczenia szpitalnego do prawie 12 300.
W Anglii przestał obowiązywać zakaz wychodzenia z domów bez uzasadnionego powodu, a na otwartym powietrzu może się spotykać sześć osób lub członkowie dwóch gospodarstw domowych.
Ponadto dostępne są znów obiekty sportowe na otwartej przestrzeni, jak korty tenisowe, pola golfowe czy odkryte baseny, a także mogą odbywać się śluby z udziałem sześciu gości.
To druga część pierwszego etapu znoszenia restrykcji koronawirusowych. Trzy tygodnie temu wszystkie szkoły wróciły do nauki stacjonarnej, z kolei za dwa tygodnie otwarte zostaną sklepy, salony fryzjerskie i siłownie, zaś puby i restauracje będą mogły obsługiwać klientów przy stolikach na zewnątrz.
Zgodnie z planem najwcześniejszą datą całkowitego zniesienia restrykcji jest 21 czerwca.
5232 chorych na Covid-19 zmarło od początku marca w Czechach, co czyni ten miesiąc najtragiczniejszym w historii epidemii koronawirusa w Czechach. Łączna liczba ofiar śmiertelnych wynosi 26 036. Spada za to dzienna liczba nowych zakażeń – w niedzielę wykryto ich 1722, najmniej od 6 grudnia.
We współpracy z miastem Kraków i Szpitalem Uniwersyteckim powstanie punkt masowych szczepień w hali Tauron Arena – poinformował wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Placówka może ruszyć za ok. 2 tygodnie i szczepić po 2 tys. osób dziennie.
Bielskie Pogotowie Ratunkowe ma pięć nowych karetek wraz z wyposażeniem. Już jutro wyjadą do chorych – podała w poniedziałek rzecznik bielskiego starostwa Magdalena Fritz. To cztery fiaty i volkswagen.
Z kolei rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że w najbliższym czasie 60 ratowników z wesprze personel medyczny w szpitalach MSWiA w Warszawie. Będą kierowani do pracy w szpitalu tymczasowym na stadionie PGE Narodowy oraz w klinice.
W całym kraju pracuje obecnie w szpitalach 95 strażaków-ratowników.
Trudna sytuacja epidemiologiczna w woj. śląskim; niektórzy pacjenci są przewożeni do szpitali w woj. opolskim – poinformował resort zdrowia. Rzecznik ministerstwa zapowiedział także że w tym tygodniu w planach jest zwiększenie bazy o 3 tys. dodatkowych łózek covidowych; w przyszłym tygodniu o 3 800.
Rząd na razie nie chce wprowadzać nowych ograniczeń, ale nie wyklucza zrobienia tego jeszcze przed świętami.
Właśnie trwa posiedzenie Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.
System Państwowego Ratownictwa Medycznego w Polsce przestał działać – alarmuje Pogotowie Ratunkowe w Nowej Rudzie na Dolnym Śląsku.
Pacjenci z urazami, dusznościami, czy bólami w klatce piersiowej czekają na przyjazd karetki po kilka godzin… A wszystko dlatego, że brakuje wolnych zespołów. Te stoją przed szpitalami w kolejkach z chorymi na koronawirusa lub jeżdżą dziesiątki kilometrów poszukując wolnego miejsca.
Wojewoda dolnośląski apeluje o wzywanie karetek wyłącznie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
W sumie 11 śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz tych należących do wojska jest gotowych do akcji ewakuowania pacjentów zakażonych koronawirusem ze Śląska do szpitali w innych regionach kraju – dowiedział się reporter RMF FM Krzysztof Zasada.
W połowie tygodnia może zapaść decyzja o rozpoczęciu tej akcji.
Rano do Polski trafiło 507 tys. dawek szczepionek firmy Pfizer – poinformował prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.
Jak wynika z zestawienia opublikowanego w niedzielę na rządowej stronie gov.pl, pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 otrzymało 3 mln 860 tys. osób, a obie dawki 1 mln 985 tys. Łącznie wykonano do tej pory ponad 5,8 mln szczepień. Z kolei dzienna liczba szczepień wyniosła prawie 86 tys.
“Zaczynają się najcięższe dni” pandemii we Włoszech – takie ostrzeżenie ministerstwa zdrowia otwiera poniedziałkowe wydanie dziennika “La Repubblica”. Według resortu zbliża się szczyt hospitalizacji chorych na Covid-19.
“Alarm na intensywnej terapii” – to tytuł artykułu, w którym podkreśla się, że według przedstawionych prognoz Wielki Tydzień przyniesie rekordowy wzrost pacjentów pod respiratorami. Obecnie jest ich ponad 3600.
Badania laboratoryjne potwierdziły ostatniej doby 16 965 przypadków zakażenia koronawirusem, o ponad 2,3 tys. więcej niż tydzień temu. Zmarło 48 chorych – poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Najwięcej nowych dziennych przypadków zarejestrowano na Mazowszu – 2834 i Śląsku – 2694. Najmniej w woj. podlaskim – 181.
Z raportu resortu dowiadujemy się również, że w szpitalach zajętych jest obecnie 29 920 łóżek covidowych – od wczoraj więc liczba wolnych łóżek zmniejszyła się o niemal 850.
Niemal 3 tysiące chorych potrzebują respiratorów.
Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie poinformował w poniedziałek o 9872 nowych zakażeniach koronawirusem i 43 kolejnych zgonach w związku z Covid-19 w RFN w ciągu ostatniej doby. Dokładnie przed tygodniem RKI odnotował 7709 nowych infekcji i 50 zgonów.
Indusi i Nepalczycy świętują nadejście wiosny podczas Holi. Władze obu krajów zakazały publicznych obchodów święta z obawy przed nową falą zachorowań na koronawirusa w Indiach. Wielu mieszkańców subkontynentu uważa, że pandemia już przeszła i niechętnie stosują się do zakazów.
Jeżeli lekarz w trakcie specjalizacji został skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii, okres pracy zostanie zaliczony w poczet programu specjalizacji, więc okres specjalizacji nie ulegnie wydłużeniu – wynika z informacji przekazanych przez rzecznika Ministerstwa Zdrowia Wojciecha Andrusiewicza.
Do końca drugiego kwartału powinno być zaszczepionych co najmniej 10 mln osób – poinformował na antenie TVP Info rzecznik rządu Piotr Müller.
Misja naukowców pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Wuhanie oceniła, że koronawirus SARS-CoV-2 przeszedł prawdopodobnie na człowieka z nietoperzy poprzez inne zwierzęta – podała agencja AP, która dotarła do projektu raportu z misji.
Międzynarodowy zespół badaczy wspólnie z naukowcami chińskimi ocenił również, że hipoteza o wydostaniu się koronawirusa z laboratorium w Wuhanie jest “skrajnie mało prawdopodobna” – informuje Associated Press.
Cytowane ustalenia są zgodne z oczekiwaniami, ale wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Członkowie misji zalecili dalsze badania nad tym, jak koronawirus zaatakował ludzi, za wyjątkiem hipotezy o wycieku z laboratorium.
Naukowcy zakończyli misję w Wuhanie w połowie lutego, ale publikacja raportu z ich pracy opóźnia się. Początkowo WHO zapowiadała podsumowanie najważniejszych ustaleń jeszcze w lutym, a później – publikację pełnego raportu w połowie marca. W ubiegłym tygodniu urzędnik WHO ocenił, że raport będzie gotowy “w ciągu kilku dni”.
Tylko 13 respiratorów jest obecnie wolnych na Mazowszu. Ten region poprzedniej doby był na pierwszym miejscu pod względem liczby nowych zakażeń koronawirusem. Potwierdzono ich ponad 4 tysiące.
Dzisiaj uruchomionych ma zostać 31 kolejnych miejsc respiratorowych. Urząd wojewódzki uspokaja w komunikacie, że wszyscy pacjenci w stanie zagrożenia życia otrzymają pomoc.
Potrzeby są jednak coraz większe: zajęte są już niemal wszystkie miejsca w szpitalach tymczasowych w Płocku i Radomiu. Aby powstały kolejne, niezbędni są lekarze. Placówki szukają anestezjologów.
Wolnych miejsc dla chorych trzeba szukać w innych województwach, a najgorsze dopiero przed nami – pisze “Rzeczpospolita”.
Tylko 27 wolnych respiratorów jest obecnie w Śląskiem. W szpitalach jest jeszcze 760 miejsc dla chorych na Covid-19.
W związku z trzecią falą pandemii koronawirusa, dużą liczbą chorych, stacjom krwiodawstwa znów zaczyna brakować osocza od osób, które przechorowały Covid-19, dlatego np. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku ponowiło apel o oddawanie osocza. Osocze jest wykorzystywane w leczeniu niektórych zakażonych pacjentów.
Kolejny pomysł rządu zakłada, że zastrzyk dostaniemy nie tylko w aptece, lecz także w miejscu zatrudnienia – informuje “Dziennik Gazeta Prawna”. Zmiany, o których dowiedział się “DGP”, mogą trafić do Sejmu już w tym tygodniu.
Podejrzewam, że w tym momencie dziennie jest więcej mutacji koronawirusa niż rok temu miesięcznie – powiedział dr Rafał Mostowy, biolog chorób zakaźnych z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Ekspert podkreślił także, że “większość z tych mutacji jest nieszkodliwa”. Czasami jednak mutacje pomagają wirusowi zakażać i przy kilku takich mutacjach powstaje nowy wariant – dodal. Przykładem wariantu jest brytyjska odmiana koronawirusa.
Od poniedziałku do 11 kwietnia zawieszone zostaje, z pewnymi wyjątkami, stacjonarne działanie przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach oraz innych form wychowania przedszkolnego; wprowadza się tam nauczanie zdalne. Zamknięte zostały też żłobki.
Ponad tysiąc osób wzięło udział w niedzielę w proteście przeciwko restrykcjom epidemicznym w Liege. Manifestacja polegała na tańcach w plenerze w jednym z miejskich parków. Uczestnicy protestu nie mieli masek i nie respektowali nakazanego przepisami dystansu.
W ciągu ostatniej doby w Brazylii zmarło 1656 osób zakażonych koronawirusem – poinformowało w niedziele ministerstwo zdrowia tego kraju. Od początku epidemii w Brazylii zmarło 312 206 osób chorujących na Covid-19. Liczba wszystkich zakażeń przekroczyła 12,5 mln.
Dobowy przyrost zakażeń notowany od soboty do niedzieli wyniósł 44 324 przypadki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS