Udało się uzyskać zgodę polityczną na kolejny pakiet wsparcia obrony Ukrainy z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju – 2 mld euro – powiedział w poniedziałek w Brukseli Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych po spotkaniu unijnych szefów dyplomacji.
“Zostało to odblokowane i to jest myślę najważniejsza, konkretna wiadomość. Dzięki temu będziemy mogli wesprzeć Ukrainę w jej walce z rosyjskimi atakami na ludność cywilną, na infrastrukturę energetyczną” – powiedział.
Dodał, że Polsce zależy na wsparciu działań obronnych Ukrainy przed atakami z powietrza, atakami rakietowymi. “To jest to, co Polska wspiera” – zaznaczył.
Wskazał, że drugą, istotną sprawą są prace nad 9. pakietem sankcji unijnych wobec Rosji, które – jak zaznaczył – posuwają się do przodu. “Choć pozostało kilka kwestii do omówienia” – przyznał.
Jak podkreślił, polskie stanowisko jest w tej sprawie jasne. “Sankcje powinny być jak najsurowsze, powinno być jak najmniej wyłączeń, derogacji, jak najmniej możliwości obchodzenia, omijania tych sankcji” – wyjaśnił, dodając, że dyskusje w tej sprawie nadal będą się toczyły.
“Skraca się protokół rozbieżności, ale cały czas on pozostaje” – dodał dopytywany o sankcje.
Na spotkaniu omówiono także działanie Partnerstwa Wschodniego. “Byliśmy razem z ministrami spraw zagranicznych 5 z 6 krajów Partnerstwa Wschodniego. Nie było z nami Białorusi. To krzesło białoruskie jest puste. Jednak podkreślamy, że Białoruś ma swoje miejsce przy tym stole. Liczymy, że dojdzie do przemian na Białorusi, do demokratyzacji” – wskazał Jabłoński. Dodał, że kraje Partnerstwa Wschodniego powinny docelowo stać się członkami UE.
Na spotkaniu – jak mówił – omawiano też wzrost napięć między Serbią i Kosowem, ofertę europejską dla państw Bałkanów Zachodnich oraz działania Iranu, w tym naruszenia praw człowieka w tym kraju.
Z Brukseli Łukasz Osiński
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS