A A+ A++

– Życzę Wam żebyście nigdy nie stracili przekonania, że polskość jest wielkim darem Bożym, dzięki któremu zajaśniały w świecie dwa słowa solidarność i miłosierdzie. Dziękuję, że pośród świata jesteście świadkami wiary, promujecie polską kulturę i bronicie niezwykłego dziedzictwa św. Jana Pawła II – napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej będzie sprawował 2 maja Eucharystię o godz. 13.30 w Kaplicy Matki Bożej. Modlitwę w intencji Polonii Świata poprzedził Apel Jasnogórski 1 maja o godz. 21.00.

Bp Turzyński wyraził wdzięczność wszystkim rodakom mieszkającym poza granicami Polski za wierne trwanie w pielęgnowaniu kultury narodowej i za przekazywanie jej młodemu pokoleniu. – Z wdzięcznością myślę o polonijnych wspólnotach parafialnych, szkołach, instytucjach i środowiskach, gdzie pielęgnowany jest polski duch – napisał. Zwrócił uwagę, że polonijne parafie są żywymi ośrodkami wiary i patriotyzmu dzięki pracy jaką wkładają kapłani, siostry zakonne, ale i osoby świeckie.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej zauważył, że Polonia i Polacy za granicą są integralną częścią naszej Ojczyzny, która jest nam dana przez Boga i która była budowana wielkim wysiłkiem wielu wspaniałych i szlachetnych ludzi.

Modlitwa za rodaków rozsianych po całym świecie zanoszona jest codziennie podczas Apelu Jasnogórskiego o godz. 21.00. Gromadzi ona od ponad 70 lat rzesze Polaków w kraju i zagranicą, również dzięki transmisjom telewizyjnym i internetowym.

Na Jasnej Górze w październiku organizowane są czuwania w intencji polskich emigrantów i ich duszpasterzy. Pielgrzymkę organizują księża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej i Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, którzy głoszą Ewangelię wśród rodaków na całym świecie. Modlitwa obejmuje rodziny, które doświadczają rozłąki emigracyjnej, a także rodaków mieszkających w różnych zakątkach świata.

Ks. Sławomir Nadobny, chrystusowiec, proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Wuppertalu w rozmowie z @JasnaGóraNews opowiadał, że kapłani robią wszystko, żeby podtrzymywać za granicą ducha polskiego np. sprawują Msze św. w ojczystym języku, katechizują dzieci i młodzieży, przy parafiach działają również różne grupy m.in. Żywego Różańca, Margaretek, Rodzin Szensztanckich, a także zespoły folklorystyczne np. „Polskie Kwiaty”.

Dzień Polonii i Polaków za Granicą ma w pewien sposób uhonorować osoby żyjące poza granicami Polski, które zabiegały o polską niepodległość oraz wyrażają swoje przywiązanie do Rzeczypospolitej. Został on ustanowiony przez Sejm RP w 2002 roku.

1 maja bp Piotr Turzyński delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przewodniczył modlitwie Apelu Jasnogórskiego w Kaplicy Matki Bożej o godz. 21.00.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOświęcim. Wieści z Ratusza z 26 kwietnia 2024 roku
Następny artykułByły szef KE: Można przeprowadzić rozszerzenie UE bez zmian traktatów