A A+ A++

Gest podniesienia flagi państwowej RP symbolizuje jedność, patriotyzm i tożsamość.

Biało-czerwona jest z Polakami zwykle w chwilach wzniosłych i radosnych, ale również towarzyszy nam w momentach smutnych oraz wzmacnia morale społeczeństwa w momentach zagrożenia dla bytu państwowego. Była świadkiem narodzin Niepodległej, Powstania Warszawskiego, Grudnia ‘70 i strajków Solidarności. Malowano ją na samolotach w czasie Bitwy o Anglię, powiewała nad Monte Cassino, wielu Polaków oddało za nią życie. Barwy narodowe stanowią widoczny znak patriotyzmu, zakorzenienia w historii, przynależności terytorialnej i narodowej – a dziś, współcześnie utrwalają i umacniają związek z chlubną przeszłością.

Flaga Polski, jako jeden z symboli narodowych zajmuje szczególne miejsce w naszej tradycji i kulturze. Co roku 2 maja obchodzi swoje święto, ustanowione przez Sejm RP w 2004 roku. Zachęcamy więc wszystkich mieszkańców powiatu oławskiego, Polaków i przyjaciół Polski do przyłączenia się do wspólnego świętowania Dnia Flagi RP także w tym roku!

Dzień Flagi RP stanowi nierozłączną i utrwaloną już w świadomości społecznej całość majowej triady świąt państwowych. To oprócz Dnia Flagi RP, obchodzonego 2 Maja, także 1 maja – Święto Pracy oraz – Święto Konstytucji 3 maja.

W poniedziałkowe południe 2 maja, z okazji święta biało-czerwonej, przy dźwiękach hymnu Rzeczypospolitej, na głównym placu przed Starostwem Powiatowym w Oławie na maszt podniesiona została flaga państwowa RP. 

Wciągnięcia flagi państwowej RP na maszt dokonał poczet flagowy w składzie: dowódca pocztu ppor. Piotr Siepka, flagowy kpr. Bartosz Osikowski i asystujący szer. Piotr Kowalczyk – żołnierze z 1. Pułku Saperów w Brzegu.  

Gest podniesienia flagi państwowej RP symbolizował jedność, patriotyzm i tożsamość. Zachęcamy także Państwa, mieszkańców i gości powiatu, każdego indywidualnie, do uczczenia święta poprzez wywieszenie w oknie, na balkonie, czy przed domem biało-czerwonej flagi!

– Jako społeczeństwo jesteśmy wspólnotą, którą mocno łączą i spajają symbole narodowe. Wartości wyrażone w naszej fladze państwowej, godle i hymnie są obecne w sercach Polaków w każdej sytuacji. W szczególności odczuwamy to dzisiaj, w tych niezwykle skomplikowanych realiach społeczno-politycznych, gdy z pokorą, wdzięcznością, ale i nadzieją patrzymy na naszą biało-czerwoną flagę, która od wieków mobilizuje nas do podejmowania każdego wielkiego wyzwania oraz nieustawania w trudach, gdy napotkamy przeciwności – podkreśla Starosta Oławski Zdzisław Brezdeń. – Właśnie tak mobilizujemy i solidaryzujemy się dzisiaj. W czasach, gdy zarówno pandemia COVID-19, wstrząsnęła wszystkimi sferami naszego życia, jak również w tym roku, kiedy już przywykliśmy do zmian w życiu codziennym i powoli zaczęliśmy wychodzić z pandemicznej rzeczywistości, a utrwaloną architekturę bezpieczeństwa zdemolowała niczym niesprowokowana inwazja putinowskiej imperialnej Rosji na naszego wschodniego sąsiada – Ukrainę. W geście solidarności i przyjaźni Polska od pierwszego dnia wspiera naszych sąsiadów zza wschodniej granicy, organizując pomoc. Wszyscy Polacy mocno otworzyli serca, domy i granice dla naszych ukraińskich przyjaciół. Dziś z dumą widzimy ofiarność polskiego społeczeństwa oraz ogromne zaangażowanie wszystkich bez wyjątku mieszkańców, instytucji, firm i samorządów w niesienie pomocy uchodźcom, ofiarom wojny. Konfliktu zbrojnego, w którym Federacja Rosyjska, jako agresor, świadomie łamie wszelkie normy prawa międzynarodowego dotyczące ochrony ludności cywilnej, aby przez okrucieństwo, zdziczenie, pożogę i śmierć złamać ducha oporu ukraińskiego społeczeństwa i armii. I tutaj trzeba stanowczo zaakcentować, że bezsprzecznie siłą napędową tej heroicznej walki są mocno ukształtowane uczucia narodowe, które powodują, że obrońca ojczyzny jest skłonny poświęcić swoje życie, aby powstrzymać wrogie natarcie. Właśnie tak, jak czyni to grupa bezbronnych cywilów śpiewających ukraiński hymn, która swymi ciałami blokuje drogę, stając z flagami narodowymi naprzeciw czołgów i uzbrojonych po zęby żołnierzy rosyjskich.

Dziś należy uczynić wszystko, aby to okrutne doświadczenie, z którym dziś zmaga się Naród Ukraiński, nie dotknęło Polski, ale musimy też szybko i mądrze wyciągnąć wnioski z tej wojny. A uczy nas ona, że nie wolno bać i wstydzić się okazywania patriotyzmu i przywiązania do Ojczyzny, do swojego miejsca na ziemi, do barw i symboli narodowych. Świadomy swojej tożsamości naród, żyjący na ojczystej ziemi czerpie z tego potencjału swoją siłę i wolę przetrwania, aby – gdy nadejdzie godzina próby, z pełnym poświęceniem stanąć w obronie Ojczyzny. Z takiej siły wyrastają obrońcy Ojczyzny i to utwierdza w przekonaniu, że właśnie w patriotycznym duchu należy wychowywać młode pokolenie Polaków. Obyśmy nigdy nie musieli zdawać egzaminu z tego zobowiązania wobec Ojczyzny.

Pomni powyższego, dziś 2 maja uczcijmy Dzień Flagi RP najpiękniej jak potrafimy, zaśpiewajmy hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej „Mazurka Dąbrowskiego” w naszych domach, z rodzinami i swoimi najbliższymi.

Warto w tym miejscu nadmienić, że w tym roku obchodzimy 95. rocznicę ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego” polskim hymnem narodowym. Rocznica ta przypada w czasie szczególnym, ponieważ decyzją Sejmu RP rok 2022 ustanowiono Rokiem Józefa Wybickiego – autora słów hymnu.

2 MAJA – WYWIEŚ FLAGĘ, UCZCIJ ŚWIĘTO!

Jak co roku, na początku wiosennego maja, ulice i place zostaną ozdobione falującym morzem flag. My także uczcijmy indywidualnie święto poprzez wywieszenie w oknie, na balkonie, czy przed domem biało-czerwonej!

PATRIOTYZM…

…jest naturalnym uczuciem każdego obywatela, miłością do wolności, Ojczyzny, własnego języka. Wyrażamy go poprzez symbole, a tym najważniejszym jest właśnie flaga państwowa. Aby nadrobić wielopokoleniową lukę w wiedzy o fladze państwowej RP, naszym najpowszechniej stosowanym symbolu narodowym, ustanowiony został w 2004 roku przez Sejm RP Dzień Flagi, który od tej pory jest obchodzony w dniu 2 maja. Ustawa zniosła ograniczenia używania flagi państwowej, wprowadzone w PRL, w celu niedopuszczenia do demonstracji i protestów pod barwami narodowymi, przeciw ówczesnej władzy. Drugiego maja oddajemy cześć biało-czerwonej, ale również mamy w tym dniu na uwadze pozostałe symbole państwowe: Orła Białego i hymn – Mazurka Dąbrowskiego, które określają naszą tożsamość, jednoczą i świadczą o naszej podmiotowości. Dlatego winni im jesteśmy szacunek i odpowiednie traktowanie.

DLACZEGO BIAŁO-CZERWONA?

Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wieków i mają, jako jedne z nielicznych w świecie, pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej biel flagi pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni – rycerza galopującego na koniu – godła Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Barwy naszej flagi symbolizują więc tradycje Rzeczypospolitej Obojga Narodów – związek państw, który powstał drogą pokojową i przetrwał ponad 400 lat, tworząc nową jakość naszego państwa i narodu, a jego podstawy były zbliżone do współczesnej nam Unii Europejskiej, której jesteśmy członkiem od 1 maja 2004 roku.

DLACZEGO 2 MAJA?

Są dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi RP właśnie w dniu 2 maja. Po pierwsze, to tego dnia zdobywający Berlin żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli polską flagę na kolumnie zwycięstwa w parku Tiergarten, w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, aby nie były wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 Maja.

– Tematyka patriotyczna jest niezwykle istotna, szczególnie w dzisiejszych czasach, dlatego warto ją upowszechniać podkreśla starosta Zdzisław Brezdeń. – W życiu każdego narodu są takie chwile, które zmuszają do zatrzymania się w codziennym biegu, zastanowienia się i odszukania w sobie tych pokładów uczuć, zbliżających wszystkich Polaków, które czynią z nas jeden nierozerwalny i niepodatny na wrogą propagandę naród. Pojęcie patriotyzmu przybiera na znaczeniu w takich dramatycznych sytuacjach, jak dzisiejsza, związana z międzynarodową sytuacją – brutalną wojną w Ukrainie wywołaną przez imperialistyczną Federację Rosyjską. Wspólnie uda nam się przetrwać trudne chwile. Solidarność to jedna z najważniejszych wartości międzyludzkich, szczególnie bliska Polakom. Gdy trzeba, to potrafimy się zjednoczyć i wspólnie zmierzyć z najcięższym kryzysem. W tym trudnym dla nas czasie bardzo ważne jest, abyśmy wrócili myślami do przeszłości, wskrzesili dumę ze swojej narodowości, pokazali patriotyzm i przywiązanie do tradycji. Narodowa pamięć, to walka o naszą przyszłość!

BIAŁO-CZERWONE BARWY NIEPODLEGŁOŚCI

Polska historia, zwłaszcza ostatnich 200 lat, to historia zerwanej ciągłości. Polacy w latach niewoli i okupacji pielęgnowali tę symboliczną ojczyznę, utrwaloną w pamięci, przekazywanych z pokolenia na pokolenie dziejach i losach bohaterów oraz za pośrednictwem symboli narodowych. Co może wydawać się zaskakujące – to właśnie w tym trudnym dla naszego społeczeństwa okresie próby, dzieje naszego narodu obfitowały w wydarzenia o charakterze wybitnie integrującym i wspólnototwórczym. Spragnieni wolnego i suwerennego państwa, Polacy nieśli z dumą biało-czerwone barwy przez kolejne zakręty naszej historii. W dniu 2 maja na ich cześć wywieśmy flagę – niech cała Polska będzie biało-czerwona.

Serdecznie zachęcamy Państwa do uczczenia wszystkich trzech majowych, świątecznych dni poprzez wywieszenie naszej flagi państwowej. Niech biało-czerwona powiewa w każdym zakątku naszego powiatu i niech przypomina o tym, jak ważnym jest dla nas symbolem. W całej Polsce obchodzimy uroczystości związane z tegoroczną 18. rocznicą przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja), a także – w dniu 2 maja – świętem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej oraz dzień później Świętem Konstytucji 3 Maja (z 1791 roku, czyli w tym roku obchodzimy 231. rocznicę). Jest zatem wiele okazji, aby wspólnie przeżywać radość i dumę z biało-czerwonej!

Fot.: Wciągnięcia flagi państwowej RP na maszt dokonał poczet flagowy w składzie: dowódca pocztu ppor. Piotr Siepka, flagowy kpr. Bartosz Osikowski i asystujący szer. Piotr Kowalczyk – żołnierze z 1. Pułku Saperów w Brzegu.  

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDo Polski przybyło już ponad 3 mln uchodźców z Ukrainy!
Następny artykułWracamy do wypadku na ul. Jagieły: nikt nie ucierpiał, strażacy odnaleźli kierowcę, który uciekł na pobliskie pola