Sołtysi z całego województwa kujawsko – pomorskiego, a jest ich obecnie 2.304, uczestniczyli we czwartek i w piątekw dwóch spotkaniach z marszałkiem Piotrem Całbeckim. Zaproszenie było okazją do podziękowań, rozmów nad rolą i rangą instytucji sołtysa, a także do wręczenia odznak podkreślających rangę pełnionej funkcji.
Do Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zaproszeni zostali wszyscy sołtysi z terenu kujawsko – pomorskiego, w tym także sołtysi z gminy Kcynia. Jest ich obecnie 37 plus trzech przewodniczących zarządów osiedlowych.
– Większość z naszych gminnych sołtysów przyjęła zaproszenie i w tak szczególnym dniu, jakim jest dzień kobiet, udało się zorganizować wspólny przejazd autokarowy na uroczystość do Torunia – mówią pracownicy kcyńskiego magistratu.
Udział w spotkaniu z marszałkiem był dla wielu osób okazją do wymiany doświadczeń, rozmów o przyszłości sołectw, planów na nadchodzące wybory sołeckie.
– Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tak wspaniałym wydarzeniu. Było doskonale zaplanowane i dopięte na ostatni guzik. Sam fakt, iż aula uniwersytecka była niemal w stu procentach zapełniona, świadczy o potrzebie tego typu spotkań integracyjnych, będących zarazem docenieniem starań każdego z nas, sołtysów, na rzecz lokalnego środowiska – podkreśla sołtys Nowej Wsi Noteckiej Agnieszka Kemnitz.
Urząd sołtysa jest jedną z najstarszych instytucji samorządowych w Polsce, znaną od blisko 800 lat. Choć przez ten długi czas jego zadania wielokrotnie ulegały przekształceniom, to zawsze sołtys był gospodarzem wsi, służącym lokalnej społeczności. Trudy te marszałek województwa nagrodził wczoraj symbolicznymi odznakami.
Odznaki uczestnikom wydarzenia wręczali przewodnicząca sejmiku kujawsko-pomorskiego Elżbieta Piniewska i członek zarządu województwa Sławomir Kopyść oraz marszałek województwa Piotr Całbecki.
– Sołtysi wspierają samorząd województwa w realizacji polityki regionalnej i budowie społeczeństwa obywatelskiego. Niech z dumą noszą odznaki, które wyróżniają ich w lokalnych środowiskach – mówił marszałek.
W trakcie wystąpienia Całbecki zapowiedział również powołanie Wojewódzkiej Rady Sołeckiej. Na koniec dla zgromadzonych w auli sołtysów, zaśpiewała znana wokalistka Urszula.
Sołtysi to specjaliści od lokalnych środowisk, z których się wywodzą. Ponieważ najlepiej znają potrzeby lokalnych społeczności wiejskich to właśnie oni są m.in. konsultantami marszałkowskiego budżetu obywatelskiego. Wspólnie z mieszkańcami, organizacjami pozarządowymi i lokalnymi samorządami wypracowują strategie, dzięki którym lokalne społeczności mogą sięgać po granty na realizację ważnych dla nich projektów. Dysponentami środków marszałkowskiego budżetu obywatelskiego są lokalne grupy działania, w przypadku gminy Kcynia to Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk, mające siedzibę w Nakle nad Not.
Przypomnijmy, w styczniu Stowarzyszenie przeprowadziło otwarte spotkania informacyjno-konsultacyjne dla mieszkańców gminy: Kcynia, Szubin, Sadki, Mrocza i Nakło nad Notecią, których celem była prezentacja założeń LSR dla obszaru powiatu nakielskiego na lata 2023-2029. Spotkania były także okazją do wyrażenia swojej opinii i zgłoszenia ewentualnych uwag do kryteriów wyboru operacji, które umożliwią LGD ogłoszenie konkursów dotacyjnych m.in. na rozwój firmy, podjęcie działalności gospodarczej, utworzenie klubów młodzieżowych, funkcjonowanie UTW, wsparcie ośrodków wiedzy i edukacji oraz infrastrukturę publiczną ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Ewa Hałas
Autor: Pałuki
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS