Kaszubi to wyjątkowa grupa etnograficzna zamieszkująca Pomorze Gdańskie i wschodnią część Pomorza Zachodniego. Wyjątkowa ze względu na kultywowanie bogatej tradycji i obyczajów, własny język czy piękne tereny, nazywane zresztą Szwajcarią Kaszubską. Z okazji Dnia Jedności Kaszubów, kila faktów i domysłów na temat tej barwnej mniejszości. W 1489 roku w Krakowie powstał pierwszy polski cech stolarski. Niemal 300 lat później Stanisław Konarski założył pierwszą szkołę meblarstwa. Dziś, 19 marca, w dniu wspomnienia św. Józefa obchodzimy Dzień Stolarza.
Dzień Jedności Kaszubów
Dzień Jedności Kaszubów (kasz. Dzéń Jednotë Kaszëbów) – święto obchodzone corocznie 19 marca upamiętniające pisemną wzmiankę o Kaszubach w bulli Grzegorza IX. 19 marca 1238 papież zatytułował szczecińskiego księcia „księciem Kaszub” (łac. clare morie… duce Cassubie), potwierdzając dobra podarowane przez Bogusława I (zm. 1187) zakonowi joannitów pod Stargardem nad Iną. Była to prawdopodobnie pierwsza historyczna wzmianka o Kaszubach.
Obchody święta mają na celu promowanie kultury kaszubskiej. Organizowane są kiermasze twórców ludowych, wystawy rękodzieł, spotkania rocznicowe upamiętniające chwile znaczące dla Kaszub na przełomie lat, przypominające istotne wydarzenia lub postacie, które miały wpływ na ich historię. Tradycyjnym elementem obchodów Dnia Jedności Kaszubów jest turniej gry w kaszubską „Baśkę”.
Pierwszy Dzień Jedności Kaszubów odbył się w 2004 roku w Gdańsku. Wcześniej dzień ten obchodzono jako Święto Kaszub. Od 2006 roku, dzięki aktywności Marka Wantoch-Rekowskiego, wzbogacono go wspólnym muzykowaniem akordeonistów (nie tylko z Pomorza). Corocznie podczas spotkania podejmowana jest próba pobicia rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Zawsze do gry służą akordeonowe aranżacje znanych kaszubskich melodii. Ostatni rekord należy do Bojana, gdzie zagrało wspólne 371 osób
Kaszubi to wyjątkowa grupa etnograficzna zamieszkująca Pomorze Gdańskie i wschodnią część Pomorza Zachodniego. Wyjątkowa ze względu na kultywowanie bogatej tradycji i obyczajów, własny język czy piękne tereny, nazywane zresztą Szwajcarią Kaszubską. Dzień Jedności Kaszubów jest wydarzeniem, które ma zarówno cementować tamtejszą społeczność, jak i podkreślać unikatowy charakter tego regionu.
Różne są opinie co do nazwy Kaszubi. Według jednych pochodzi ona od długich, podwijanych szat noszonych przez przedstawicieli tej grupy etnograficznej, inni wskazują na słowo szuba (kożuch) albo bagna, moczary. Współcześnie przyjmuje się najczęściej, że jest to archaiczna nazwa, która została wykształcona przez Słowian na określenie plemion osiadłych w czasie wędrówek ludów wzdłuż południowego brzegu Morza Bałtyckiego. Pierwotne siedziby Kaszubów, z których zaczęli się oni przemieszczać w połowie I tysiąclecia w rejon ujścia Wisły, to tereny północnego Mazowsza oraz Podlasia.
Warto wiedzieć, że w czasie II wojny światowej naziści za cel obrali sobie germanizacje Kaszubów. Zmuszali ich do podpisywania Volkslisty, a Heinrich Himmler planował, że w ciągu kilku lat pojecie Kaszubów zostanie wymazane ze społecznej świadomości. Jak pokazała historia, nie udało się, choć Niemcy wymordowali niemal całą kaszubską elitę. Kaszubi nadal stanowią silną, hermetyczną grupę, która z pasją wręcz kultywuje swoje obyczaje, język, tradycje.
Dzień Stolarza
W 1489 roku w Krakowie powstał pierwszy polski cech stolarski. Niemal 300 lat później Stanisław Konarski założył pierwszą szkołę meblarstwa. Dziś, 19 marca, w dniu wspomnienia św. Józefa obchodzimy Dzień Stolarza.
Rozwój meblarstwa wiązał się z rozwojem miast, a tym samym z rozwojem mieszczaństwa. Pierwszą szkołę meblarstwa stworzył w 1750 roku Stanisław Konarski. Do znanych stolarzy zalicza się Jan Jakub Simmler (1791–1872), polski rzemieślnik, produkujący meble o wysokim poziomie artystycznym i technicznym.
Niejednokrotnie zawody cieśli oraz stolarza są mylone. Mimo że przedmiotem obu jest praca z drewnem, istnieją między nimi diametralne różnice. Praca stolarza polega na tworzeniu z różnych rodzajów drewna oraz materiałów drewnopochodnych przedmiotów codziennego użytku i mebli. Cieśla natomiast odpowiada za tworzenie większych drewnianych konstrukcji budowlanych (takich jak: domy, statki – szkutnictwo), a najczęściej ich elementów. W pracy wykorzystuje zestaw narzędzi ciesielskich, wykonując w przygotowanym materiale odpowiednie połączenia. Cieśla – w odróżnieniu od stolarza czy meblarza – zajmuje się wykonywaniem konstrukcji wieńcowej (zrębu) budynku, więźby dachowej, a stolarz budowlany podłogi, drzwi, okna.
Zawód stolarza wymaga dużej wiedzy na temat różnorodnych gatunków drewna, oceny ich jakości, właściwości i przeznaczenia oraz rodzajów połączeń: stałych (na klej) lub rozłącznych (kołkowych, wpustowych) itp. Stolarz powinien posiadać wyobraźnię przestrzenną, zdolności manualne i uzdolnienia artystyczne. Musi także umieć dopasować różne rodzaje drewna, oraz trwale połączyć elementy przy pomocy kleju, gwoździ, stalowych śrub.
Zrób to sam
Majsterkowanie stało się pasją wielu osób. Przygotowując domowy warsztat stolarski warto wyposażyć się w najwyższej jakości narzędzia oraz technologiczne gadżety, które uczynią to miejsce jeszcze bardziej funkcjonalnym. DIY, czyli „zrób to sam” ostatnimi czasy przeżywa renesans. Wiele osób wychodzi poza drobne robótki ręczne i stawia na tworzenie oryginalnych mebli w zaciszu swojego m4. Pracę w warsztacie usprawnić mogą technologiczne rozwiązania. Przedstawiamy kilka propozycji, które przydadzą się każdemu miłośnikowi majsterkowania.
Poziomica w telefonie
Aplikacja z poziomicą umożliwia dokładny pomiar płaszczyzn dzięki żyroskopowi oraz akcelerometrowi, które wspólnie mierzą nachylenie oraz ruch sprzętu mobilnego. Aplikacja świetnie sprawdzi się przy pracach stolarskich, między innymi przy konstrukcji mebli czy wieszaniu półek.
Elektroniczny centymetr
Kolejnym praktycznym urządzeniem, który powinien posiadać miłośnik majsterkowania jest elektroniczny miernik. Wystarczy zainstalować aplikację na smartfon, aby móc w precyzyjny sposób mierzyć odległości i wykonywać obliczenia. Dzięki temu sprawdzimy, czy nowy stolik na pewno zmieści się w wybranym dla niego miejscu.
Zestaw narzędzi stolarskich w telefonie
Wielofunkcyjne narzędzie do pomiaru to kolejna propozycja dla miłośników majsterkowania. Aplikacja iHandy Carpenter jest dostępna dla użytkowników systemu iOS i zawiera: poziomicę kątową oraz powierzchniową, pion, linijkę czy kątomierz.
Wielofunkcyjne narzędzie
W domowym warsztacie świetnie sprawdzi się także wielofunkcyjne narzędzie, które łączy w sobie wyrzynarkę, szlifierkę i przycinarkę. Sprzęt umożliwia precyzyjne ozdabianie czy grawerowanie mebli, przyda się także przy pracach wykończeniowych. To narzędzie szczególnie polecane jest miłośnikom majsterkowania do tworzenia unikatowych dzieł.
W Dniu Stolarza, wszystkim profesjonalistom i tym co tylko z pasji, życzymy z okazji święta, więcej niesękatego drewna, mniej kapryśnych klientów i udanych projektów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS