A A+ A++

O jarosławiance Martynie Łuszczek napisaliśmy już kilka materiałów. Ostatni raz, kiedy została wyróżniona w prestiżowym rankingu miesięcznika „Forbes” – 25 under 25, czyli najbardziej wpływowych ludzi przed 25 rokiem życia. Za każdym razem zaskakuje swoimi pomysłami i osiąganymi w tak młodym wieku sukcesami. Tym razem znalazła się w gronie 26 dziewcząt walczących o laur w konkursie „Młoda Polka”, premiującym młode, utalentowane kobiety.

„Młoda Polka” to konkurs organizowany przez Fundację im. Królowej Marii Kazimiery, skierowany do młodych Polek w wieku od 19 do 29 lat, które mają na koncie wybitne osiągnięcie w jednej z ośmiu kategorii (wynalazki, innowacje i nowe technologie, biznes i przedsiębiorczość, edukacja i nauka, zdrowie i medycyna, kultura i sztuka, media, sport, działalność społeczna). 19-letnia Martyna Łuszczek walczy w pierwszej z nich.

Po ocenie kandydatek przez zespół ekspertów z różnych dziedzin życia biznesowego i społecznego do finału trafiają po trzy z każdej kategorii, które zyskały najwięcej głosów internautów, a następnie biorą udział w gali zaplanowanej na 28 listopada w Muzeum Pałacu w Wilanowie. Laureatkę w każdej z 8 kategorii typuje natomiast jury składające się z wybitnych Polek reprezentujących różne branże.

Data finału konkursu nie jest przypadkowa. Nawiązuje do 28 listopada 1918 roku, kiedy Polki uzyskały równe prawa wyborcze wraz z mężczyznami. Tego też dnia Józef Piłsudski podpisał dekret ustanawiający ordynację wyborczą do Sejmu Ustawodawczego.

Odkrywa siebie i swoje możliwości

Reprezentantkę naszego regionu wesprzeć można swoim głosem do 19 listopada, wchodząc na stronę www.mlodapolka.pl. Warto to zrobić, bo Martyna – absolwentka jarosławskiego „Kopernika”, a obecnie studentka Akademii Leona Koźmińskiego oraz asystentka wspierająca ministra cyfryzacji w zakresie cyberbezpieczeństwa dzieci i młodzieży oraz rozwoju młodych informatyków w kraju – liczbą odniesionych w tak młodym wieku sukcesów zaskakuje i zapewne nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa w kwestii swoich dokonań.

Od lat angażuje się w rozwój nowych technologii. To dziedzina bliska jej sercu. Została nagrodzona 3. edycji Akademii ProtoLab oraz konkursie na najciekawsze innowacyjne projekty (pisaliśmy o tym latem ubiegłego roku). Nagrodę przyniosło jej urządzenie w formie rękawicy, wspierające komunikację z osobami głuchoniewidomymi, posługującymi się alfabetem Lorma. Jest też laureatką konkursu naukowego organizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologi „E(x)plory”.

Współtworzyła aquacollector, czyli urządzenie do zbierania i utylizacji mikroplastików z akwenów wodnych. Miała okazję zabierać głos na największych, światowych konferencjach gospodarczych, jak choćby EXPO2020 w Dubaju. Na wiosnę tego roku informowaliśmy też, że znalazła się w gronie 25 najbardziej wpływowych ludzi przed 25 rokiem życia (ranking miesięcznika „Forbes”) i na liście TOP100 Women in AI fundacji Perspektywy, a więc kobiet, które zajmują się zawodowo tematyką sztucznej inteligencji.

Martyna ma też na koncie liczne publikacje naukowe o tematyce nowych technologii, ekonomii czy zrównoważonego rozwoju. Obecnie zajmuje się też projektowaniem autorskiej gry mobilnej „CyberGuardians”, zwracającej uwagę na kwestię zagrożeń klimatycznych i tych, jakie mogą czychać na nas w  cyberprzestrzeni. Zasiadała też w Radzie Dzieci i Młodzieży przy Ministerstwie Edukacji i Nauki i Radzie Dialogu z Młodym Pokoleniem przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak widać energii i chęci samorozwoju, a także samodyscypliny młodej jarosławiance nie brakuje. Czym tym razem również sięgnie po laury? Przekonamy się niebawem.

Autor: Urszula Gielo
/ Życie Podkarpackie

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułCo z Salamonem?
Następny artykułPoznańska uczelnia nadała tytuł doktora honoris causa żonie Jerzego Owsiaka