Unia Europejska przypieczętowała umowę z Pfizer/BioNTech na dostawę do 1,8 miliarda kolejnych dawek ich szczepionki przeciwko COVID-19 – powiedział w piątek Reuterowi urzędnik UE.
CZYTAJ TAKŻE:
— SONDAŻ. Polacy pozytywnie nastawieni do szczepień przeciwko koronawirusowi! Coraz więcej z nas chce się zaszczepić
— Stało się! I to szybciej niż zakładano. Minister Dworczyk: „Właśnie przekroczyliśmy liczbę 10 mln wykonanych szczepień”
Umowy w imieniu UE podpisuje Komisja Europejska.
To trzeci kontrakt podpisany przez blok z dwiema firmami, które zgodziły się już na dostarczenie 600 milionów dawek w ramach dwóch poprzednich kontraktów.
W połowie kwietnia Komisja Europejska podała, że rozpoczęła negocjacje z BioNTech/Pfizer ws. dostawy 1,8 mld dawek szczepionek na lata 2022-2023.
Rozpoczęliśmy negocjacje z BioNtech/Pfizer ws. trzeciego kontraktu. Ten kontrakt zakłada dostawy 1,8 mld dodatkowych dawek szczepionek na lata 2022-2023. Będzie dotyczył nie tylko produkcji szczepionek, ale także niezbędnych komponentów. Wszystko to będzie miało miejsce w UE
— powiedziała wówczas szefowa KE Ursula von der Leyen.
Dodała, że ma nadzieje na zakończenie rozmów bardzo szybko.
Wzrost produkcji szczepionek w UE
Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała w piątek o podjęciu dwóch decyzji, które mają doprowadzić do zwiększenia zdolności produkcyjnych i podaży szczepionek przeciwko Covid-19 BioNTech-Pfizer i Moderny.
EMA zaakceptowała zwiększenie rozmiarów serii produkcyjnych i związany z tym proces w zakładzie produkcyjnym szczepionek firmy Pfizer w Puurs w Belgii. Oczekuje się, że zalecenie Komitetu ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Agencji będzie miało znaczący wpływ na podaż (…) szczepionki BioNTech-Pfizer w UE
— czytamy w oświadczeniu przesłanym przedstawicielom mediów.
Druga decyzja dotyczy Moderny.
CHMP zalecił również zatwierdzenie nowej linii napełniającej w zakładzie produkcyjnym Moderny Rovi w Hiszpanii. Nowa linia umożliwi zwiększenie działań związanych z napełnianiem gotowym produktem, aby zsynchronizować to z procesem zwiększania produkcji w zatwierdzonym w zeszłym miesiącu zakładzie Lonza w Visp (w Szwajcarii)
— poinformowała EMA.
tkwl/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS