Życie odpadów nie kończy się w pojemniku. Każdy odpad, który trafi do śmietnika przechodzi różnego rodzaju procesy. Właściwa segregacja odpadów, daje szanse na drugie życie przynajmniej części odpadów komunalnych. Światowy Dzień Recyklingu to dobry moment na zmianę przyzwyczajeń.
Dlaczego warto segregować?
Odpady w zależności od właściwości fizyko-chemicznych materiałów z jakich są wykonane, mogą być przetwarzane od kilku razy do nieskończoności. Mistrzem świata w recyklingu jest szkło i aluminium, podlegają recyklingowi w 100%. Wprowadzając tylko jedną szklaną butelkę do wtórnego obiegu, ograniczamy zużycie energii równe 4 godzinom prac 100 watowej żarówki. Recykling aluminium pozwala ograniczyć zanieczyszczenie wody o 97% w porównaniu z cyklem produkcji z rudy. Co więcej, recykling aluminium oznacza obniżenie o 95% emisji trujących gazów do atmosfery. A co z papierem? 1 tona przetworzonego papieru to około 26000 litrów mniej wody wykorzystywanej w procesie produkcji w porównaniu do papieru ze ścieru drzewnego.
Segregacja odpadów komunalnych realnie wpływa na stan środowiska!
A jak segregują giżycczanie? Zgodnie z danymi Mazurskiego Związku Międzygminnego – Gospodarka Odpadami segregacja odpadów u źródła idzie naszym mieszkańcom coraz lepiej. Z każdym rokiem wzrasta ilość ton odpadów zbieranych selektywnie. Szczegółowe dane przedstawia poniższy wykres.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS