Kartka z kalendarza – 17 września – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 6:12, a zajdzie o 18:47. Imieniny obchodzą m.in. Robert, Drogosław, Franciszek, Justyna, Kolumba, Lamberta, Zygmunt, Kolumba i Hildegarda. Na 17 września przypadają takie święta jak: Światowy Dzień Dawcy Szpiku, Światowy Dzień Sybiraka, Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta i Międzynarodowy Dzień Muzyki Country.
Światowy Dzień Dawcy Szpiku
Dziś na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Dawcy Szpiku. Jego głównym celem jest promowanie i zachęcanie do zarejestrowania się w bazach dawców i w przypadku takiej konieczności – bezinteresowne oddanie szpiku potrzebującej osobie.
Polacy mogą mieć powody do dumy! Poltransplant – czyli polski, krajowy rejestr dawców, zajmuje 3. miejsce w Europie i 5. na świecie – to przekłada się na liczbę transplantacji przeprowadzanych skutecznie u chorych. Oprócz tego, z wielkimi sukcesami działa także Fundacja Dawców Szpiku DKMS, która w swoim rejestrze ma około 2 milionów potencjalnych dawców. Do tej pory ponad 8 tysięcy osób z tej bazy stało się dawcami, a wielu z nich oddało szpik dla osób z zagranicy.
Na całym świecie już ponad 40 milionów osób jest zarejestrowanych w różnych bazach i jest gotowych do oddania szpiku. To ich święto! A każdy może się przyłączyć do obchodów – wystarczy zarejestrować się w DKMS i być gotowym do pomocy. Przypomnijmy, że przeszczep szpiku, ratuje życie i pomaga wyleczyć nowotwory krwi i inne choroby. Zachęcamy do tego, by się zarejestrować i pomagać!
Światowy Dzień Sybiraka
To polskie święto obchodzone 17 września w rocznicę napaści radzieckiej na nasz kraj. Po raz pierwszy obchodzono je w 2004 roku – z inicjatywy Związku Sybiraków.
Początki tego święta sięgają 1993 roku, który został ogłoszony rokiem Sybiraka. Dwadzieścia lat później – w 2013 roku decyzją Sejmu RP, dzień 17. Września został ogłoszony świętem państwowym – Dniem Sybiraka. Uchwałę w tej sprawie przyjęto przez aklamację.
Każdego roku sybiracy z całego świata spotykają się najpierw w Gdańsku pod pomnikiem Golgoty Wschodu na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku, a następnie przemieszczają się do Szymbarku na Kaszubach. W spotkaniach bierze od początku udział każdorazowo ponad 5 tysięcy osób.
Najważniejsze w tym dniu jest przypominanie prawdziwych losów zesłańców, spisywanie ich od żyjących osób i przekazywanie dalej. Zadbajmy o to, by pamięć o nich i o ich losach nigdy nie zginęła.
Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta
To święto, które obchodzone było po raz pierwszy w 2019 roku. Ustanowiła je Światowa Organizacja Zdrowia, by zwrócić uwagę na zagadnienia związane z jakością leczenia, a także koniecznością poprawy bezpieczeństwa pacjentów leczonych w szpitalach, przychodniach i innych jednostkach medycznych.
Działania te uznano za kluczowe, przyjęto, że bezpieczeństwo pacjentów w trakcie leczenia jest priorytetem – zarówno dla samych przedstawicieli służby zdrowia, jak i Światowej Organizacji Zdrowia. Sama inicjatywa powołania tego święta wzięła się po opublikowaniu wielu badań, które ukazały, że w wyniku korzystania z różnego rodzaju usług medycznych poszkodowanych jest nawet 12% pacjentów. Co ciekawe, wielu tych zdarzeń, w wyniku których ucierpieli leczeni, można było uniknąć. W Polsce badaniem jakości leczenia i sytuacją pacjentów zajmuje się m.in. Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia, które jest jednostką Ministerstwa Zdrowia.
WHO podkreśliła, że Światowy Dzień Bezpieczeństwa Pacjenta ma zwracać uwagę na światowy problem i dążyć do zwiększania jakości leczenia, a co za tym idzie poprawy bezpieczeństwa pacjentów.
Międzynarodowy Dzień Muzyki Country
Wczoraj obchodziliśmy dzień bluesa, a dziś swoje święto ma muzyka country. Myśląc o country od razu słyszymy dźwięki przygrywane na tzw. „dzikim zachodzie”, które możemy kojarzyć z wielu amerykańskich filmów. Podobnie z wykonawcami country – gdy o nich pomyślimy, od razu widzimy wykonawcę w kowbojkach, w kapeluszu, dżinsach i koszuli w kratę. W tym stereotypach jest sporo racji, bo i dziś w USA spotkalibyśmy wielu wykonawców tak ubranych.
Muzyka ta wzięła się stąd, że wykonywali ją objazdowi muzycy, którzy podróżując w USA od miasta do miasta, wybierali łatwe melodie, tak żeby trafić do szerokiego grona odbiorców, a w rezultacie zarobić jak najwięcej. Country – to muzyka nawiązująca do tradycji wiejskich w USA, muzyka dla ranczerów, którzy po całym dniu ciężkiej pracy relaksowali się w miejscowych barach i potańcówkach w stodołach.
Międzynarodowy Dzień Muzyki Country obchodzony jest 17 września na całym świecie. Co ciekawe jest też Polski Dzień Country, który co roku przypada na 30 września. Dziś niech z Waszych odbiorników popłynie słoneczne country – niech ta muzyka Was poniesie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS