A A+ A++

Zielona Chicago River w Dzień św. Patryka 2009 – źródło wikipedia.org

Kartka z kalendarza – 17 marca – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:43, a zajdzie o 17:45. Imieniny obchodzą m.in. Patryk, Józef, Zbigniew, Paweł, Regina, Gertruda, Agrykola i Cieszysław. Na 17 marca przypadają takie święta jak Dzień św. Patryka i Dzień Łodzi Podwodnej.


Dzień św. Patryka

To irlandzkie święto narodowe i religijne, a dokładniej święto patrona Irlandii – św. Patryka. W Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii, Labradorze i na Montserrat to dzień wolny od pracy. Święto to związane jest nierozerwalnie z kolorem zielonym – to narodowy kolor Irlandii, który nawiązuje do trawiastego krajobrazu wyspy. Oprócz niego symbolem tego dnia jest także koniczyna (shamrock), która tradycyjnie przypisywana jest św. Patrykowi. Co za tym idzie, Irlandczycy obowiązkowo tego dnia ubierają się na zielono, noszą koniczyny, zdobią domy i miejsca publiczne w tym kolorze, a nawet piją zielone piwo. W wielu miastach organizowane są także festyny, parady i inne wydarzenia.

Wracając do koniczyny, zgodnie z legendą, św. Patryk wykorzystał tę roślinę, by wyjaśnić pierwszym irlandzkim chrześcijanom dogmat Trójcy Świętej. Ci nie mogli pojąć, jak to jest, że trzy osoby boskie są jednocześnie jednym Bogiem. Dzięki koniczynie, św. Patrykowi udało się jednak przekonać Irlandczyków.

Dziś święto ma charakter także świecki. Ludzie bawią się i imprezują, ciesząc się ze swojej irlandzkości. Jedną z tradycji jest obowiązkowe wypicie szklanki whiskey, którą określa się mianem „dzbanem Patryka”. Tu znów pojawia się kolejna legenda związana ze św. Patrykiem – zgodnie z nią, ów święty wystraszył jedną karczmarkę, która nie dolewała pełne miarki whiskey, że za sprawą jej oszustwa w karczmie pojawią się potwory. Od tamtej pory karczmarka już nigdy nikogo nie oszukała i zawsze należycie dolewała trunków do szklanek.

Data dzisiejszego święta związana jest ze śmiercią św. Patryka – 17 marca, stąd też co roku ludzie wspominają jego życie i celebrują jego dokonania.

Dzień Łodzi Podwodnej

Łodzie podwodne – majestatyczne, morskie okręty, wojskowe, niosące olbrzymie ładunki, bardzo ważne w trakcie działań wojennych, a także innych misjach wojskowych i naukowych – dziś obchodzimy ich święto.

Jego data nie jest przypadkowa, bo to właśnie 17 marca 1898 roku zaprezentowany został statek Holland, który uznawany jest za pierwowzór współczesnych łodzi podwodnych. Był to pierwszy okręt z napędem silnikowym. Mierzył 16 metrów długości, o wyporności 74 ton, był także uzbrojony w działo, które mogło wystrzelić na odległość niecałego kilometra pocisk o wadze 45 kg.

Autorem okrętu był John Philip Holland – irlandzki inżynier, który wyemigrował do USA i pracował jako konstruktor okrętów dla amerykańskiej armii. Dziś określany jest mianem „ojca współczesnych łodzi podwodnych”.

Holland, wspólnie z Edmundem Zalinskim, skonstruował także pierwszy okręt wcielony do U.S. Navy i Royal Navy – o nazwie „Holland 1”, który powstał w 1901 roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTechland zwiastuje nową grę. Fani będą zaskoczeni
Następny artykułZarządzenie w sprawie końcowego rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert i ustalenia wysokości dotacji wspierającej realizację zadań publicznych w 2023 roku w zakresie: – podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; – turystyki i krajoznawstwa; – działalności na rzecz osób niepełnosprawnych; – kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego