A A+ A++

Obraz Gerd Altmann z Pixabay

Kartka z kalendarza – 17 grudnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 7:38, a zajdzie o 15:26. Imieniny obchodzą m.in. Żyrosław, Modest, Bega, Łazarz, Olimpia i Jan. Na 17 grudnia przypadają takie święta jak: Ogólnopolski Dzień Rozmów Twarzą w Twarz, Dzień Braci Wright i Dzień bez Przekleństw.

Ogólnopolski Dzień Rozmów Twarzą w Twarz

W dzisiejszych czasach, wielu osobom łatwiej jest napisać smsa, maila albo zadzwonić niż porozmawiać z kimś twarzą w twarz. To ciekawe zjawisko spotęgowała pandemia i okres izolacji w domach. Dziś obchodzimy Ogólnopolski Dzień Rozmów Twarzą w Twarz.

Nic nie jest w stanie dorównać bezpośredniej rozmowie z drugą osobą. Choćbyśmy użyli wiele modnych ikonek, napisali setki słów, to i tak rozmowa w cztery oczy jest niezastąpiona. Łatwiej bowiem odczuwać nastawienie, emocje, a także przekazywać własne rozmówcy. Jak podkreślają naukowcy – poprzez bezpośrednią rozmowę łatwiej też nawiązywać i zacieśniać relacje między ludźmi. Tak też zostaliśmy stworzeni – jesteśmy gatunkiem stadnym i do prawidłowego funkcjonowania – w tym psychicznego – potrzebujemy kontaktów z innymi ludźmi.

Dziś zatem odłóżmy telefony, zamknijmy laptopy, a zamiast tego spotkajmy się z najbliższymi, porozmawiajmy patrząc sobie w oczy. Wszystkim dobrze to zrobi! To tego zachęcamy.

Dzień bez Przekleństw

Są sytuacje, w których wiele osób nie wyobraża sobie, by siarczyście nie przeklnąć. Tzw. „łacina podwórkowa” jest u nas bardzo dobrze rozwinięta, a słów – powszechnie uznawanych za wulgarne – jest bardzo dużo, właściwie na każdą okazję znalazłoby się zastosowanie któregoś z nich. Dziś dzień bez przekleństw, który ma zachęcać, by zrezygnować z tych wątpliwej estetyki „ozdobników” mowy.

W literaturze, filmie, teatrze, muzyce wulgaryzmy są często używane. Twórcy zaznaczają jednak, że ich użycie ma podkreślić przekaz – wzmocnić go i podkreślić treść. Językoznawcy mają co do tego podzielone opinie. Niektórzy uważają, że polszczyzna – z bogactwem synonimów, słów, metafor – mogłaby istnieć bez przekleństw.

Trudno się z tym nie zgodzić, stąd też dziś to nietypowe święto, w ramach którego zachęcamy, by zrezygnować z wulgaryzmów i używać czystego i pięknego języka polskiego. Dbajmy o polszczyznę, bo to jeden z najtrudniejszych, ale przy okazji najpiękniejszych języków na świecie. Dziś bądźmy poprawni i znajdźmy delikatniejsze zamienniki popularnych przekleństw.

Dzień Braci Wright

Dziś obchodzimy Dzień Braci Wright, którzy uznawani są za prekursorów i ojców współczesnego lotnictwa. Orville Wright i Wilbur Wright to amerykańscy pionierzy w tej dziedzinie i uważani są powszechnie za konstruktorów pierwszego udanego samolotu.

Już od dziecka przejawiali zainteresowanie problematyką zbudowania maszyny latającej cięższej od powietrza, bazując na doświadczeniach wczesnych pionierów lotnictwa, jak Otto Lilienthal. Podobnie jak on, bracia Wright początkowo budowali szybowce, sterowane za pomocą skręcania części skrzydeł. W 1900 r. w celu kontynuowania eksperymentów lotniczych przenieśli się do Kitty Hawk w Karolinie Północnej, w której okolicy panowały dobre warunki do testów w postaci silnych wiatrów. 23 marca 1903 złożyli wniosek o patent na swój sposób sterowania maszynami latającymi, stworzony przy pomocy i finansowym udziale Alexandra G. Bella. Następnie w 1903 roku zbudowali pierwszy samolot, który nosił nazwę „Wright Flyer”. Maszyna napędzana była silnikiem spalinowym, który skonstruował pracownik braci – Charlie Taylor.

Tego samego roku Wilbur Wright po raz pierwszy spróbował polecieć – na odległość 36 metrów. Próba nie była do końca udana i zakończonyła się lekkim uszkodzeniem samolotu. Następne próby miały miejsce 17 grudnia 1903. Orville Wright wzbił się w powietrze pokonał odległość około 37 metrów (120 stóp). Lot trwał około 12 sekund. W czwartym locie tego dnia, Wilbur Wright przeleciał 279 metrów w 59 sekund.

Od tamtej pory lotnictwo rozwinęło się do takiej formy, którą znamy dziś – tj. latanie stało się bardzo powszechne i wygodne. Możemy bowiem w ciągu kilku godzin przedostać się na drugi koniec globu. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie odważne i nowatorskie eksperymenty i dokonania Braci Wright.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNielegalne składowisko odpadów. Zatrzymano trzy osoby
Następny artykułStrasburg zmienia podejście do surogacji