A A+ A++

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

W Japonii doszło do spektakularnego odkrycia, bowiem w jednym z grobowców w mieście Nara, odnaleziono miecz sprzed 1600 lat. Kolosalne narzędzie jest dobre zachowane, jednak szokuje swoim przeznaczeniem. Na miejscu odkryto także inne skarby przeszłości. 

Dokonali tego po raz pierwszy od 100 lat. Niezwykłe odkrycie archeologów

1600-letni miecz do zabijania demonów odkryty w Japonii

Ogromny miecz, znany jako miecz dakō, został znaleziony w mieście Nara w Japonii w listopadzie ubiegłego roku. Miał falisty, wężowy kształt i uważa się, że miał chronić przed złymi duchami i demonami po śmierci właściciela. Artefakt odnaleziono wraz z lustrem daryu, które ma kształt tarczy. Zdaniem badaczy pochowana w tym miejscu osoba musiała należeć do wyższych sfer.

Japoński skarb odkryto w kopcu Tomio Maruyama w japońskim mieście Nara datowanym na IV wiek. Warto wspomnieć, że to największy kurhan na terenie kraju kwitnącej wiśni, mający ponad 100 metrów średnicy. Powstał w okresie kofun, trwającym od II połowy III wieku do I połowy VII wieku. 

Ostrze miecza liczy 5,8 cm szerokości, z kolei długość to 2,3 m. Ze względu na falisty kształt narzędzia, częściowo zachowana pochwa ma z kolei prawie dziewięć centymetrów szerokości. Jak podają odkrywcy, to największy miecz żelazny znaleziony w Japonii i najstarszy znany przypadek broni falistej. 

Zobacz wideo
Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska

Japoński skarb rodem z okresu antyku 

Lustro jest pierwszym tego rodzaju odkryciem, antyczny miecz to jednak nie pierwsze tego typu znalezisko – w kraju znaleziono już 80 podobnych. Ciekawostką jest jednak ich rozmiar, który zdaniem ekspertów jest zbyt duży, by mógł służyć w walce z ludźmi. Właśnie stąd wzięła się teoria, mówiąca, że narzędzie miało bronić właściciela przed demonami nękającymi ludzi po śmierci. Potwierdza to także kultura oraz ówczesne wierzenia. 

Te miecze są prestiżowymi przedmiotami wyższych sfer 

– powiedział portalowi LiveScience, archeolog i ekspert od starożytnego japońskiego miecza, Stefan Maeder. 

Najnowsze odkrycia wskazują, że technologia z okresu Kofun (300-710 n.e.) wykracza poza to, co sobie wyobrażano, i są arcydziełami w obróbce metalu z tego okresu

– powiedział w kyodonews.net Kosaku Okabayashi, zastępca dyrektora Instytutu Archeologicznego Prefektury Nara Kashihara.

Wzorzysta powierzchnia lustra zawiera wzory dwóch bardziej powszechnych luster ‘daryu’, wyróżniających się wzorami opartymi na pomysłowych stworzeniach, które znaleziono głównie w zachodniej Japonii. Warto podkreślić, że tafla mierzy 64 cm długości, maksymalnie 31 cm szerokości i waży 5,7 kilograma. Jak donoszą japońskie media – teren wykopalisk jest udostępniony do zwiedzania w sobotę od 12:30 do 15:00 oraz w niedzielę od 10:00 do 15:00. Zwierciadło i miecz nie będą eksponowane ze względu na prace konserwatorskie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGórskie Zawody Balonowe w Krośnie w tym roku na majówkę
Następny artykułЛомаченко знову став на захист московської церкви