160-osobowy Wirtualny Chór Chórtowni nagrał najstarszą polską kolędę “Anioł pasterzom mówił” we współczesnej aranżacji Małgorzaty Kalinowskiej-Przybylskiej na chór czterogłosowy z towarzyszeniem zespołu instrumentalnego. Wśród chórzystów jest sześć osób z Limanowej. Dziś, w samo południe, odbędzie się jego premiera – zapraszamy do obejrzenia.
To nietypowe opracowanie łączy tradycyjną polską kolędę z bardzo znanym motywem „Te Deum” Charpentiera. Utwór wykonują chórzyści i instrumentaliści z całej Polski, którzy zgłosili się do projektu i przesłali swoje nagrania audio i video wykonane w warunkach domowych, głównie telefonami komórkowymi. Są wśród nich osoby z różnych miejscowości, m.in. z Augustowa, Bierunia, Bytomia, Ełku, Gdyni, Gliwic, Gołdapi, Kalisza, Katowic, Kłodzka, Krakowa, Krzeszowic, Krosna, Krzeszowic, Limanowej (Jadwiga Postrożna, Katarzyna Pietryga, Zuzanna Franczyk, Dorota Jędrzejek, Kamil Opioła, Krzysztof Młynarczyk) , Lublina, Łodzi, Oleśnicy, Olsztyna, Oławy, Opola, Rudy Śląskiej, Sochaczewa, Świętajna, Warszawy, Włocławka, Zabrza, Zabrzega, Zamościa i Żelechowa. Jest też wiolonczelistka ze Stuttgartu oraz dwoje chórzystów z Nowego Jorku. Gościem specjalnym jest Czesław Jakubiec – aktor, komik i wokalista, znany między innymi z Kabaretu Tenor. Czesław Jakubiec zaśpiewał partię solową.
Organizatorzy mówią, że organizując akcję chcieli dać chórzystom możliwość zrobienia czegoś wspólnie, ponieważ ze względu na pandemię większość spośród kilku tysięcy działających w Polsce chórów amatorskich, zawiesiła działalność lub prowadzi próby w ograniczonej formie . O koncertach nie ma mowy, więc przynajmniej ten klip jest namiastką występowania przed publicznością. Chórzyści reprezentują bardzo różne poglądy i prawdopodobnie są po dwóch różnych stronach konfliktu, jaki podzielił Polaków. Zaproponowano, aby zaśpiewać razem, rozpoczynając zasypywanie dołu, który wykopano pomiędzy nami – proces pojednania skłóconych rodzin, sąsiadów i znajomych… Chcemy też, aby osoby, które obejrzą tę kolędę, doszły jak najszybciej do wniosku, że powinniśmy szukać elementów, które nas łączą, a nie dzielą. Boże Narodzenie to najlepszy okres do tego…
Chórtownia działa na rzecz promocji śpiewu chóralnego, upowszechniania działalności chórów amatorskich i integracji tego środowiska w Polsce i za granicą, co realizuje m.in. przez prowadzenie portalu https://chortownia.org , w którym jest już ponad 1000 chórów oraz ok. 8 tysięcy użytkowników związanych z chóralistyką. Portal ten jest największą w Polsce bazą danych chórów, festiwali i konkursów, koncertów oraz innych aktualności dotyczących chórów. Są w nim także nuty do bezpłatnego wykorzystania w pracy zespołów. Tworzą go sami użytkownicy poprzez wpisywanie swoich treści
Portal prowadzi też zbiórkę na cele działalności statutowej Fundacji Chórtownia – obecnie jest pilny wydatek na aktualizację oprogramowania portalu, które się zestarzało i wkrótce przestanie działać, a portal jest podstawą wszystkich innych projektów. Nagrany utwór jest przykładem jednego z wielu działań, jakie podejmuje Chórtownia. Zbiórka jest dostępna pod adresem https://zrzutka.pl/kn4yzp
[embedded content]
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS