A A+ A++

Samorząd pozyskuje środki już od perspektywy finansowej na lata 2006 – 2008. Wtedy zakupiono nowy sprzęt i zmodernizowano infrastrukturę MPK oraz przebudowano oczyszczalnię ścieków. W kolejnych latach władze miasta skupiły się na poprawie stanu środowiska. Przebudowano ulice, stworzono nowe ciągi rowerowe. W 2015 r. zakupiono pierwsze ekologiczne autobusy.

W Parku Solankowym zmodernizowano alejki, wymieniono latarnie, wybudowano fontannę, powrócono do jej historycznej lokalizacji, utworzono „Ogrody Papieskie”. Poszerzono park o około 30 ha, gdzie powstało m.in. oczko wodne wraz z miejscem do plażowania i piknikowania. Wybudowano Pijalnię Wód-Palmiarnię „Inowrocławiankę”, Chatę Kujawską oraz Inowrocławską Termę.

Zrewitalizowano centrum miasta. Zmodernizowano płytę Rynku i Plac Klasztorny, Skwer Leona Wyczółkowskiego i Obrońców Inowrocławia. Dzięki wybudowaniu dwóch łączników: ul. Metalowców z ul. Toruńską i od al. Niepodległości do ul. Staszica, poprawiono przepustowość miejskiej sieci dróg.

Przeprowadzono modernizację obiektów użyteczności publicznej. Wykonano kompleksowy remont zabytkowej kamienicy przy ul. Kasztelańskiej 22. Budynek został przystosowany na potrzeby Kujawskiego Centrum Kultury. W części budynku utworzono ekspozycję archeologiczną. Przeprowadzono kompleksowy remont pomieszczeń po Muzeum im. Jana Kasprowicza i remont budynku Teatru Miejskiego. Powstała Stała Wystawa Solnictwa oraz Instytut Prymasa Józefa Glempa.

Stworzono Inowrocławski Obszar Gospodarczy. Przystosowano grunty dla inwestorów. uzbrajając je w sieć wodno-kanalizacyjną oraz w kanalizację deszczową, zbudowano drogi wewnętrzne wraz z chodnikami i zamontowano oświetlenie.

Inowrocław jako pierwsze miasto w Polsce z taborem w 100% ekologicznym, stało się przykładem dla innych samorządów. Na początku 2019 roku do miasta przyjechało 16 autobusów ekologicznych – elektrycznych i hybrydowych. W ramach inwestycji współfinansowanej ze środków unijnych, zmodernizowano także infrastrukturę towarzyszącą – zamontowano nowe wiaty przystankowe, biletomaty, toalety miejskie. Na terenie miasta zamontowano 4 pantografy – stacje szybkiego ładowania.

Jedną z najważniejszych drogowych inwestycji, która powstała m.in. przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej, jest obwodnica Inowrocławia. Dzięki 24-kilometrowej, dwujezdniowej trasie, w naszym mieście zmniejszył się ruch pojazdów, w tym ciężarowych, powietrze jest czystsze, a przechodniom nie doskwiera hałas. Jest bezpieczniej.

Z dużym udziałem środków finansowych z Unii Europejskiej udało się w minionym roku zrealizować kilka istotnych zadań. Na ponad 30 ulicach wymieniono oświetlenie – stare, sodowe oprawy, zamieniono na nowoczesne, z technologią LED. Niedługo rozpocznie się II etap tej inwestycji.

W Mątwach działa hala sportowa wraz z zapleczem noclegowym – można powiedzieć, że wygląda jak zupełnie nowy obiekt.

Inowrocławianie korzystają też z rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych. Sukcesywnie budowane są kolejne ich odcinki, aby połączyć sieć w całym mieście. Finalizowane są formalności związane z dofinansowaniem budowy kolejnych (blisko 2 km) ścieżek rowerowych.

– Nasze miasto od wielu lat korzystało z wsparcia finansowego Unii Europejskiej. Lokalny budżet zasiliły miliony złotych. Jest to doskonały przykład, dobrego wykorzystania szansy, jaką dano nam 16 lat temu. Dzięki unijnym funduszom oraz naszym pomysłom, co do realizacji inwestycji, miasto stało się dużo bardziej nowoczesne i ekologiczne, jak przystało na członka Unii – stwierdza prezydent.

W listopadzie ubiegłego roku Miasto zakończyło przebudowę placu przed dworcem kolejowym, dzięki czemu stał się wizytówką naszego miasta. Miejsce zostało zagospodarowane, wybudowano nową kanalizację deszczową, plac pokryto całkowicie nową nawierzchnią. Przed budynkiem znajdują się miejsca do postoju „na chwilę” tzw. kiss and ride, nowe oświetlenie oraz dwie nowe wiaty przystankowe z tablicą elektroniczną. Całość ozdabiają nasadzenia.

Przy ul. Magazynowej trwają intensywne prace związane z budową tunelu, który już łączy budowany parking z dworcem PKP. Parking pomieści ponad 110 samochodów. Przejście podziemne zostało wykonane, obecnie trwają prace instalacyjne i wykończeniowe wewnątrz tunelu. Postawiono wiatę rowerową. Jedna cześć parkingu została wykonana, obecnie prowadzone są roboty drogowe przy budowie drugiej części parkingu i przy wjazdach.

– Trwająca perspektywa finansowa, to dla Inowrocławia kolejne ważne, długo wyczekiwane przez mieszkańców inwestycje, które realizujemy. Do nowych zadań już się przygotowujemy, np. rewitalizacji obszarów miasta, w tym do budowy parkingu przy ul. Bocznej, odnowy części wspólnych budynków wielorodzinnych – mówi prezydent Ryszard Brejza – Gdyby nie środki unijne, trudno byłoby nam w tej chwili planować jakiekolwiek działania. Samorządy są w trudnej sytuacji finansowej. Przy wsparciu z Unii Europejskiej jesteśmy w stanie zrobić więcej – dodaje.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOd 6 maja otwarte mogą być żłobki i przedszkola. Samorządy przygotowują analizy
Następny artykułASRock kpi z Intela. Płyty bez “Z” z opcją OC zablokowanych Comet Lake-S