A A+ A++

Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 16 741 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejne 1112 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarły 82 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 314 osób.

Ministerstwo zdrowia informuje, że od wczoraj wyzdrowiało 17 867 osób zakażonych koronawirusem. Łącznie w Polsce jest prawie 1 milion 694 tysiące ozdrowieńców.

Od wczoraj w szpitalach przybyło 1 438 pacjentów chorych na COVID-19. W sumie w szpitalach jest teraz nieco ponad 26 tysięcy chorych. O 91 osób wzrosła z kolei liczba pacjentów podłączonych do respiratorów. W sumie do respiratorów jest podłączonych 2 512 pacjentów.

Na kwarantannie przebywa prawie 393 tysiące osób. W porównaniu z poprzednim dniem to wzrost o prawie 41 tysięcy osób.

Zobacz poranną rozmowę z psychiatrą Jacek Koprowicz. Według niego całkowity lockdown i szczepienia to klucz do sukcesu w walce z koronawirusem

W Łodzi uruchomiono szpital tymczasowy dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Czytaj więcej

Kolejny dzień lockdownu. Czy mieszkańcy przestrzegają obostrzeń? Czytaj więcej

Rządowy program DOM, czyli domowa opieka medyczna, to zdalny system monitorowania stanu zdrowia pacjentów z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa. Jak to działa? Do czego służy pulsoksymetr, i czy każdy może zamówić go do domu? Czytaj więcej

Koronawirus na świecie:


  

Pogarsza się sytuacja epidemiczna w Europie. Szybko rośnie liczba nowych zakażeń we Francji, a niektóre kraje zachodnie w związku z nowymi przypadkami przesunęły zdjęcie niektórych restrykcji. Pogłębia się też spór Wielkiej Brytanii z Unią Europejską wokół szczepionki AstraZeneca.

Francja poinformowała, że w ciągu ostatniego tygodnia podwoiła się liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. Do szpitala z koronawirusem trafiła m.in. francuska minister pracy Elisabeth Borne. W 16 regionach, w tym w Paryżu wprowadzono lockdown.

Wobec utrzymującej się poważnej sytuacji Austria i Niemcy przesunęły łagodzenie restrykcji. Brytyjski premier Boris Johnson ostrzegł, że przetaczająca się przez kontynentalną Europę trzecia fala wirusa może wkrótce dotrzeć na Wyspy. Władze Wielkiej Brytanii zażądały tymczasem od Unii Europejskiej, by ta pozwoliła na eksport wyprodukowanych w krajach Wspólnoty szczepionek, które Londyn wcześniej zamówił. Wcześniej Unia sugerowała, że może wstrzymać wysyłkę, bo AstraZeneca nie dostarczyła na rynki europejskie tylu dawek, do ilu się zobowiązała.

Sytuacja epidemiczna w krajach bałtyckich jest bardzo zróżnicowana. Najgorzej nadal jest w Estonii, która obecnie jest na pierwszym miejscu w Europie pod względem liczby zakażeń.
W Estonii po sprawdzeniu blisko 5 tys. próbek odnotowano wczoraj 993 nowe zakażenia. Eksperci wskazują, że tylko w ciągu ostatnich dwóch tygodni zachorowało 20 tys. osób. Doprowadziło to służbę zdrowia do granic wytrzymałości. Sytuacji nie poprawia fakt, że najwięcej nowych przypadków notowanych jest w Tallinie i okolicach. To również oznacza krytyczne obciążenie dla szpitali na północy kraju. Współczynnik zakażeń dla Estonii publikowany przez Światową Organizację Zdrowia wynosi już 1521 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Zdecydowanie lepiej jest na Łotwie, gdzie podobny wskaźnik to 371 zakażeń. Wczoraj odnotowano 177 nowych przypadków. Minister zdrowia Daniels Pavluts powiedział w łotewskim radiu, że w kraju wykryto pierwszy przypadek południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa.

Tymczasem na Litwie wczoraj potwierdzono 318 nowych przypadków patogenu. W większości kraju, tam gdzie sytuacja epidemiczna jest dobra, do szkół wrócili uczniowie klas początkowych. Szef litewskiego resortu zdrowia Arunas Dulkys powiedział, że nadchodzące trzy tygodnie będą dla jego kraju sprawdzianem w walce z COVID-19. Z kolei premier Ingrida Šimonyte zapowiedziała wczoraj, że społeczna kwarantanna zostanie przedłużona. Na razie obowiązuje do końca marca. Obecnie współczynnik zakażeń na Litwie wynosi 247 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu 14 dni. Dla Polski ten sam współczynnik to obecnie 717 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców.

Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 722 tysiące osób, a łączna liczba zakażeń to 123 miliony. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułReaktor B7: „Nowoczesna_Przeszłość”
Następny artykułJubileusz odkrycia złóż miedzi w pandemicznych obostrzeniach