A A+ A++

Dziś przypadają 153. urodziny Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji przed pomnikiem Marszałka na placu Wolności w Kielcach zostaną złożone kwiaty.

Jak mówi Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”, Józef Piłsudski to osoba, która przez większość swojego życia walczyła o niepodległość. Zaowocowało to 6 sierpnia 1914 roku wymarszem z Krakowa do Warszawy I Kompanii Kadrowej.

– Właśnie od sierpnia 1914 roku Kielce stały się swoistą bazą oddziałów strzeleckich. Piłsudski przez wiele lat często powtarzał, że Kielce były dla niego bardzo miłym miastem, gdyż tu znalazł oparcie. Kielce odwzajemniły się tym uczuciem i w 1926 roku uhonorowały Marszałka tytułem Honorowego Obywatela Miasta – przypomina Dionizy Krawczyński.

W Kielcach jest bardzo wiele miejsc związanych z Marszałkiem Józefem Piłsudskim.

– Chodząc po mieście, w różnych miejscach możemy spotykać świadectwa jego pobytu, tablice, pomniki, a nieraz też miejsca, o których nie wiemy, że są związane z historią pobytu Piłsudskiego w Kielcach. To chociażby budynek dzisiejszego liceum imienia Śniadeckich, gdzie kwaterował jeden ze strzeleckich batalionów – zaznacza Dionizy Krawczyński.

Złożenie kwiatów przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpocznie się o godzinie 11.00.

Także w Sandomierzu odbędą się dzisiaj symboliczne – ze względu na epidemię – uroczystości z okazji 153. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. Przed tablicą upamiętniającą Marszałka, która znajduje się na budynku Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji na nadwiślańskim bulwarze, zostaną złożone kwiaty. W skład delegacji wejdą m.in. burmistrz Sandomierza Marcin Marzec i starosta sandomierski Marcin Piwnik. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 12.

Józef Klemens Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 w Zułowie na Wileńszczyźnie.
W wieku 20 lat został aresztowany pod zarzutem udziału w spisku na życie cara. Skazany na zesłanie na Sybir. Po powrocie do kraju związał się z Polską Partią Socjalistyczną, ale z biegiem lat na pierwszy plan wysuwała się w jego działalności kwestia niepodległości.
6 sierpnia 1914 roku na czele oddziałów strzeleckich wyrusza z Krakowa, otwierając nową kartę w walce o odrodzenie państwa. To wtedy oddziały strzeleckie dotarły do Kielc i miasto na długi czas stało się dla nich bazą.
To tu 5 września 1914 roku na wzgórzach wsi Szydłówek doszło do uformowania Pierwszego Pułku Legionów Polskich pod komendą Józefa Piłsudskiego. Wszystkie te wydarzenia sprawiły, że na przełomie sierpnia i września 1914 roku Kielce stały się nieformalną „stolicą” odradzającej się Polski – stały się „Miastem Legionów”.
„Kielce są dla mnie czem pierwszy uśmiech ukochanej, czem pierwszy promień rannego brzasku” – tak o Kielcach mówił Marszałek Józef Piłsudski.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFilip Prokopyszyn zawodnikiem Mazowsze Serce Polski
Następny artykułYamamoto królem Suzuki