A A+ A++

1500-letnia osada w Żaganiu została odkryta na stanowisku Żagań Lutnia 5, które jest wpisane na listę rejestru zabytków

1500-letnia osada w Żaganiu okazuje się być grodziskiem z epoki żelaza. Dzięki badaniom archeolodzy mają pewność, że miała funkcję fortyfikacyjną. Badacze znaleźli liczne artefakty i paleniska, a przed nimi jeszcze sporo pracy.

Stanowisko archeologiczne w Żaganiu odkryto w latach 60. XX wieku. Wówczas tylko przypuszczano fortyfikacyjny charakter pozostałości, ale nie można było go potwierdzić. W trakcie badań w 1990 roku, prowadzonych przez Adama Kołodziejskiego i Jarosława Lewczuka, określono 4 warstwy kulturowe. Ostatnia warstwa spalenizny ukazała pozostałości zidentyfikowane jako paleniska i chaty. Nie opublikowano wówczas efektów owych badań.

Niedawno, 19 lutego 2024 roku rozpoczęły się wykopaliska archeologiczne na stanowisku Żagań Lutnia 5 przy ul. Chrobrego. Już po kilku dniach archeolodzy natrafili na niesamowite znalezisko – mającą 1500 lat osadę. Na tę chwilę zakończono nieinwazyjne badania, które były prowadzone na dwóch obszarach. Jeden z nich ma ok. 1 hektara, drugi ponad 20 arów.

Wykopaliskami kierował dr Arkadiusz Michalak z ramienia Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza. Udział w wykopaliskach miała także Fundacja Archeolodzy.org, z której prospekcje terenową wykonał mgr Maksym Mackiewicz, a także członkowie Żagańskiego Stowarzyszenia Ratowania i Ochrony Zabytków.

Dzięki badaniom badacze wysunęli wniosek, że wewnątrz wzgórza znajdują się spalone relikty fortyfikacji ziemno-drewnianych. Kilkunastometrowa przestrzeń pomiędzy liniami obwarowań sugeruje, że była ona wypełniona ziemią. Fortyfikacje zarejestrowano w części północnej, zachodniej i południowej badanego obszaru. Ze względu na 30-letni kolektor ściekowy, nie podjęto badań we wschodniej części.

Na tę chwilę nie można określić dokładnej lokalizacji bramy i wewnętrznego zagospodarowania majdanu grodu.

Według badaczy 1500-letnia osada w Żaganiu jest związana z grupą białowicką kultury łużyckich pól popielnicowych. Datują ją na okres kultury halsztackiej epoki żelaza, czyli około 800-450 p.n.e.

Tegoroczne badania archeologiczne pozwoliły włączyć badane stanowisko do katalogu zweryfikowanych grodzisk z wczesnej epoki żelaza, które znajdują się na terenie dzisiejszego województwa lubuskiego.

Należy jednak podkreślić, że stan badań nad osadami obronnymi grupy białowickiej jest niedostateczny. Dotychczas najlepiej rozpoznanym obiektem tego typu jest stanowisko Wicina 1, na którym przeprowadzono zarówno badania wykopaliskowe jak i nieinwazyjne. Pomimo objęcia badaniami znacznej powierzchni stanowiska, ich wyniki do dnia dzisiejszego nie zostały w pełni opublikowane.

– napisał Marcin Aleksander Kosowicz z biura LWKZ.

Dzięki metodzie magnetycznej badacze są pewni, że odkryta osada miała funkcję obronną (grodziska). Znalezione przy ul. Chrobrego artefakty zostaną w Muzeum Obozów Jenieckich. W przyszłości będą stanowiły zaczątek muzeum miejskiego.

Co dalej z badaniami?

Istnieje prawdopodobieństwo, że badania poprowadzi zespół doktora Bartosza Józwiaka z Uniwersytetu Gdańskiego. To jednak tylko plotki, które krążą po Żaganiu.

Jeszcze nikt ze mną o tym nie rozmawiał. Oczywiście byłbym zainteresowany takimi badaniami ze względów naukowych oraz dla kontynuacji badań nad kulturą łużycką w tym rejonie, które zacząłem przy okazji eksploracji cmentarzyska w Żaganiu, ale chyba jeszcze nie rozpoczęto żadnej procedury wyłaniania wykonawcy badań. Przynajmniej do mnie nie dotarło żadne zapytanie.

– powiedział Bartosz Józwiak.


Źródło: Małgorzata Trzcionkowska, Starożytne grodzisko w Żaganiu zostało zbadane nieinwazyjnie. Co kryje wnętrze kopca?, Żagań – naszemiasto [dostęp: 28.02.2024].

Fot. Małgorzata Trzcionkowska

Czytaj również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMa tu być hotel z restauracją. Co dalej z zabytkowym obiektem przy ulicy Sandomierskiej 4 – pytają zaniepokojeni mieszkańcy
Następny artykułZajezdnia tramwajowa „Gaj” przed i po remoncie. Zobaczcie, jak się zmieniła! (FILM, ZDJĘCIA)