Wiadomość opublikowana 21 marca 2006 r. przez Jacka Dorseya, założyciel Twittera, składa się z pięciu słów. Została sprzedana za 3 mld dol.
Zoe Roth, której zdjęcie z czasów dzieciństwa stało się sławne w sieci jako mem „Disaster Girl”, sprzedała jego oryginał – czyli kiepskiej jakości zdjęcie – za 500 tys. dol.
W lutym w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku wystawiono na licytację plik jpg. Jego autor to Mike Wyman, artysta znany jako Beeple. Cena: 69,3 mln dol, co umieszcza Wymana na tej samej półce, co William Turner czy Francisco Goya.
A znacie jeden z najsłynniejszych viralowych filmików „Charlie bit my finger”? Został nagrany w 2008 r i od tego czssu obejrzano go 800 mln razy, nie licząc milionów przeróbek. Twórcy – czyli rodzice Cgarlesa i Harry;ego – państwo Davis-Carr zapowiedzieli, że usuną wideo z YouTube, a oryginał sprzedadzą temu, kto zapłaci najwięce. W bonusie będzie mógł nagrać, jak bracia. – dzisiaj 15 i 17-letni – odgrywają tę scenę.
Wszystko to nie byłoby możliwe, gdyby nie technologia NFT – non-fungible token, czyli niezbywalny token. Taki cyfrowy akt własności.
O co w tym chodzi i dlaczego ludzie decydują się wydawać na niego gigantyczne pieniądze? Rozmawiamy o tym z dziennikarzem działu kultury „Newsweeka” Aleksandrem Hudzikiem.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS