Ministerstwo Zdrowia informuje, że w ciągu ostatniej doby zanotowano w Polsce 15 tys. 698 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W Łódzkiem zachorowało kolejnych 960 osób. W ciągu doby w związku z COVID-19 zmarło 309 osób.
-
Liczba odnotowanych zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 1 mln 735 tys. 406. Dzisiaj (3 marca) Ministerstwo Zdrowia w raporcie poinformowało o 15 tys. 698 nowych przypadkach. W Łódzkiem potwierdzono 960 nowych zachorowań na COVID-19.
-
Powiększyła się też liczba ofiar COVID-19. Dziś w raporcie resort poinformował o śmierci 61 osób z powodu COVID-19, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 248 osób.
-
W całej Polsce z powodu COVID-19 zmarły łącznie 44 tys. 360 osoby.
dolnośląskiego (782), podkarpackiego (687), zachodniopomorskiego (605), lubelskiego (500), podlaskiego (461), lubuskiego (387), świętokrzyskiego (274), opolskiego (208). 131 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 3, 2021
-
W ciągu doby wyzdrowiało 3 tysiące 447 osób, u których wcześniej potwierdzono zakażenie koronawirusem. W Polsce dotychczas za ozdrowieńców uznano 1 milion 441 tysięcy 479 osób.
-
W szpitalach przebywa 15 tysięcy 591 chorych na Covid-19. To 191 osób więcej niż wczoraj. Wolnych pozostaje niespełna 11 tysięcy łóżek dla pacjentów covidowych.
-
Pod respiratorami przebywają 1 tysiąc 583 osoby. To 43 chorych więcej niż wczoraj. Wolnych pozostaje niewiele ponad tysiąc takich urządzeń. W kwarantannie przebywa 194 tysiące 86 osób. To ponad 1,5 tysiąca osób więcej niż wczoraj.
📊 Dzienny raport o #koronawirus. pic.twitter.com/Dk4HNuYpiq
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) March 3, 2021
Koronawirus w Łódzkiem
Łódzka spółka biotechnologiczna Mabion chce produkować szczepionkę na COVID-19. Mabion zawarł trzyletnią umowę z amerykańską firmą Novavax na transfer technologii do produkcji. Czytaj więcej
300 tysięcy uczniów z całej Polski rozpoczęło próbne matury. Mimo pandemii egzaminy odbywają się w szkołach, przeprowadzane są jednak w ścisłym reżimie sanitarnym. Czytaj więcej
Duże kłopoty kadrowe w łowickim urzędzie miasta. Powodem jest m.in. koronawirus i przebywanie urzędników na kwarantannie. Czytaj więcej
Zobacz także: Czy grozi nam trzecia fala koronawirusa?
Zakład Karny w Garbalinie (pow. łęczycki) stał się ogniskiem epidemii koronawirusa. W ciągu kilku dni zaraziło się 82 skazanych – w tym wszyscy, którzy pracowali w hali produkcyjnej. Czy przyczyną fali zakażeń było złamanie procedur? Czytaj więcej
Prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego Województwa Łódzkiego na lutowym posiedzeniu zaapelowało do mieszkańców województwa o przestrzeganie zaleceń mających na celu chronienie przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Czytaj więcej
R. Fogiel o chińskiej szczepionce
Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel podkreślił, że szczepionki kupowane przez Polskę muszą być dopuszczone przez odpowiednie agencje. Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia, pytany o rozmowy na temat zakupu chińskiego preparatu powiedział, że decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.
Radosław Fogiel stwierdził, że Polska nadal otrzymuje zbyt mało szczepionek od producentów, dlatego są analizowane różne scenariusze. “Decyzje jeszcze nie zapadły, ale w momencie, kiedy będziemy je podejmować, chcemy wiedzieć, jakie opcje są na stole” – wyjaśnił. Zaznaczył jednocześnie, że nikt nie zamierza ryzykować zdrowiem Polaków, a warunkiem koniecznym do ewentualnego zakupu szczepionek spoza unijnej puli, jest dopuszczenie ich do obrotu przez odpowiednie agencje leków.
O zakupie chińskiej szczepionki prezydent Andrzeja Duda rozmawiał w poniedziałek z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem (czyt. Śi Dźinpingiem). Dziś ten temat ma być omawiany na Rządowym Zespole Zarządzania Kryzysowego.
A. Niedzielski – trzecia fala jest zagrożeniem
Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział, że nadchodząca trzecia fala epidemii koronawirusa jest poważnym zagrożeniem.
W Programie Pierwszym Polskiego Radia minister podkreślił, że świadczy o tym sytuacja w sąsiednich krajach. Wystarczy zobaczyć, co się dzieje w Czechach, co się dzieje na Słowacji. Te dwa kraje szczególnie odczuwają w tej chwili dolegliwość trzeciej fali pandemii w Europie – powiedział Adam Niedzielski. Dodał, że niebezpieczeństwo nie jest wyimaginowane, ale bardzo realne.
Minister zdrowia powiedział, że szczyt trzeciej fali epidemii przypadnie na trzy-cztery najbliższe tygodnie. Średnia tygodniowa dobowa liczba zakażeń może wynieść 10-12 tysięcy. Sytuacja może się jednak pogorszyć, jeśli pojawi się nowa mutacja koronawirusa.
Koronawirus na świecie
Niemal 250 milionów dawek szczepionek na koronawirusa podano dotąd na całym świecie. Całkowicie zaszczepiono 54 miliony osób. Informują o tym naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa.
W Stanach Zjednoczonych udało się osiągnąć pierwsze porozumienie między koncernami farmaceutycznymi. Firma Merck będzie produkować preparat koncernu Johnson & Johnson, który kilka dni temu otrzymał zielone światło do użytku w USA, a 11 marca prawdopodobnie dostanie zgodę władz sanitarnych Unii Europejskiej.
Francja tymczasem zmieniła zdanie i będzie podawać szczepionkę AstraZeneca także osobom powyżej 65. roku życia, którym to wcześniej nie podawała preparatu.
Ruszyły też dostawy szczepionek dla biednych krajów w ramach funduszu COVAX Światowej Organizacji Zdrowia. Transporty dotarły już m.in. do Ghany, Wybrzeża Kości Słoniowej, Nigerii i Kolumbii. WHO zapowiada, że do końca maja szczepionki mają w sumie otrzymać 142 kraje.
Na całym świecie na COVID-19 zmarło dotąd 2 miliony 550 tysięcy osób, a łączna liczba zakażeń to 114 milionów. Takie dane podają naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, którzy zajmują się monitorowaniem pandemii.
Prezydent USA oświadczył, że do końca maja Stany Zjednoczone będą mieć szczepionki na Covid-19 dla wszystkich dorosłych Amerykanów. Joe Biden wezwał władze wszystkich stanów, aby do końca marca zaszczepiły nauczycieli. Pierwotnie rząd USA obiecywał, że zapewni Amerykanom szczepionki na Covid-19 do końca lipca. Wczoraj termin ten przesunięto o dwa miesiące. „Cieszę się, że mogę ogłosić, iż nasz kraj będzie mieć wystarczające ilości szczepionki dla każdej osoby dorosłej w Ameryce przed końcem maja” – powiedział Biden zastrzegając, że sam proces szczepień potrwa dłużej. Prezydent USA tłumaczył, że przyspieszenie produkcji szczepionek jest możliwe między innymi dzięki współpracy firm Merc oraz Johnson & Johnson oraz dodatkowym zamówieniom z firm Pfizer i Moderna. Joe Biden poinformował, że skorzysta z uprawnień rządu federalnego, aby do końca marca pracownicy szkół otrzymali przynajmniej jedną dawkę szczepionki.
Dotychczas około 52 milionów Amerykanów, czyli 16 procent populacji Stanów Zjednoczonych, otrzymało co najmniej jedna dawkę szczepionki. 26 milionów osób zostało całkowicie zaszczepionych. Amerykański rząd zamówił u koncernów Pfizer, Moderna oraz Johnson & Johnson szczepionki wystarczające do zaszczepienia 400 milionów osób, czyli o 70 milionów więcej niż wynosi populacja USA.
Tutaj znajdziesz aktualne statystyki o pandemii z całego świata:
Prezydent Francji Emmanuel Macron ma podjąć decyzje dotyczące zaostrzenia restrykcji sanitarnych w 20 departamentach, między innymi w Paryżu. Sprawa ta będzie omawiana dziś podczas posiedzenia rady bezpieczeństwa. Władze nie wykluczają wprowadzenia weekendowych lockdownów na terytoriach najbardziej dotkniętych przez pandemię. Decyzje francuskich władz mają dotyczyć departamentów znajdujących się na północy kraju, aglomeracji Paryża i regionu Prowansja-Alpy Lazurowe Wybrzeże. Z nieoficjalnych ustaleń mediów wynika, że rząd chce tam wprowadzić weekendowe lockdowny, ale tylko w największych miastach, między innymi w Marsylii, Lille i Paryżu. Od tygodnia francuski rząd prowadzi konsultacje z samorządami w tej sprawie. Władze niektórych miast, między innymi mer Paryża, sprzeciwiły się zaostrzeniu restrykcji sanitarnych. Coraz więcej lekarzy ostrzega jednak przed ryzykiem przepełnienia szpitali. Obecnie ponad 70 procent miejsc na oddziałach intensywnej terapii jest zajętych przez pacjentów chorych na COVID-19. W ubiegłym tygodniu władze wprowadziły weekendowe lockdowny w Dunkierce i na Lazurowym Wybrzeżu. W pozostałych departamentach obowiązuje godzina policyjna.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS