A A+ A++

W 2009 roku narodziła się inicjatywa, która dziś świętuje swoje piętnaste urodziny – „Park Sztuki – Zamek Kliczków”. Pomysłodawcą i prezesem Okręgu Wrocławskiego Związku Polskich Artystów Plastyków był Piotr Wieczorek. Od tego czasu, co roku w urokliwym Zamku Kliczków oraz należącym do niego Folwarku Książęcym, spotykają się malarze z Wrocławia i Dolnego Śląska, aby tworzyć podczas pleneru.

Inicjatywa ta nie byłaby możliwa bez otwartości właścicieli zamku, Państwa Magdaleny Piaseckiej-Ludwin i Jerzego Ludwina, którzy udostępniają swoją przepiękną przestrzeń artystom. Miejsce pracy to nie tylko Zamek Kliczków, ale cały Dolny Śląsk z bogatą historią i dziedzictwem, z którego artyści czerpią inspirację.

W tegorocznym plenerze wzięło udział 10 artystów, w tym dwóch gości specjalnych – Elżbieta Terlikowska i Piotr Wieczorek. Przez 10 dni artyści przebywali razem, tworząc i dzieląc się swoją twórczością. Plener to nie tylko praca nad dziełami sztuki, ale także wymiana myśli, rozmowy i spojrzenie na sztukę z różnych perspektyw.

Dzięki wsparciu Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, Fundacji Pro Culturae Bono oraz Międzynarodowego Centrum Ceramiki – Bolesławieckiego Ośrodka Kultury, plener „Park Sztuki” odbył się po raz 15. W zamian za gościnność, artyści tradycyjnie ofiarowują jedno ze swoich dzieł właścicielom zamku, tworząc unikalną kolekcję dokumentującą każdą edycję pleneru.

Podsumowaniem dziesięciodniowego wydarzenia jest katalog zawierający prace powstałe w Zamku Kliczków podczas jubileuszowej 15. edycji „Parku Sztuki”. Krystyna Szczepaniak, kuratorka pleneru, podkreśla, że to nie tylko spotkanie z sztuką, ale również z ludźmi, naturą i historią, co sprawia, że każda edycja to niepowtarzalne wydarzenie.

Wystawa prezentująca efekty pleneru odbywa się w Bolesławieckim Ośrodku Kultury-Międzynarodowym Centrum Ceramiki w dniach 7 listopada – 17 grudnia 2023 roku i jest okazją, aby zanurzyć się w świecie twórczości artystów, którzy przez dziesięć dni wspólnie oddawali się sztuce na malowniczych terenach Zamku Kliczków.

0
0
votes

Daj ocenę

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW ludzkim genomie odkryto nowy powtarzający się klaster genów
Następny artykułOPEC+ jednak obniży limity produkcji ropy naftowej?