W szpitalu dziecięcym w Olsztynie zmarł 15-latek zakażony koronawirusem. Jak przekazują lekarze, chłopiec był pacjentem “z wieloma bardzo ciężkimi schorzeniami występującymi od urodzenia”. Dziecko nie było zaszczepione przeciwko COVID-19.
Wojewódzki inspektor sanitarny w Olsztynie Janusz Dzisko poinformował w środę (8 grudnia) o śmierci 15-letniego chłopca zakażonego koronawirusem. Jak dodał, takie zgłoszenie ze szpitala wpłynęło dzień wcześniej.
Jak przekazała dziennikarzom zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie Barbara Chwała, był to pacjent z wieloma bardzo ciężkimi schorzeniami występującymi od urodzenia. Chłopiec – jak przekazała lekarka – wcześniej był wielokrotnie hospitalizowany.
>>> Dzieci przechodzą COVID-19 coraz ciężej
Lekarka: rodzina nie zaszczepiła się
– Został przyjęty do szpitala z powodu rodzinnego zakażenia wirusem SARS-CoV-2, z objawami ciężkiego zapalenia płuc i narastającymi objawami niewydolności oddechowej. Niestety, pomimo intensywnego leczenia, nie udało się nam dziecka uratować – powiedziała Chwała.
Jak zaznaczyła, ani chłopiec, ani rodzina nie byli szczepieni przeciwko COVID-19.
Coraz mniej miejsc, coraz więcej dzieci chorych na COVID-19
Z powodu rosnącej liczby zakażeń wymagających hospitalizacji – decyzją wojewody warmińsko-mazurskiego – pod koniec listopada zwiększono liczbę łóżek covidowych w olsztyńskim szpitalu dziecięcym z 25 do 35 miejsc.
– Jeszcze kilka dni temu mieliśmy 33 miejsca zajęte, w tej chwili mogliśmy część pacjentów wypisać do domu. Hospitalizujemy dzieci w każdym wieku; od takich w wieku noworodkowym do pełnoletności. Jest ich zdecydowanie więcej niż w poprzednich falach pandemii – podkreśla Chwała.
W szpitalach w woj. warmińsko-mazurskim zajęte są obecnie 783 z 1079 dostępnych łóżek covidowych (tj. 73 proc.), w tym 61 ze 118 respiratorów (52 proc.). Ministerstwo Zdrowa podało w środę, że w regionie wykryto 1218 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, 17 osób zmarło na COVID-19, a 20 z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS