A A+ A++

Według rocznego raportu międzynarodowego papieskiego dzieła Pomoc Kościołowi w Potrzebie, w 2023 r. darczyńcy przekazali 143,7 mln euro na wsparcie chrześcijan na całym świecie. Sfinansowano 5 573 projekty w 138 krajach – podaje Vatican News.

Darowizny pochodziły od około 360 000 darczyńców prywatnych z 23 krajów. W poprzednim roku, 2022, wyniosły one około 146 milionów euro. Pomimo ogólnego wzrostu cen, organizacja charytatywna była w stanie w dużej mierze utrzymać poziom darowizn.

Znaczna część środków została przeznaczona na wsparcie projektów w krajach dotkniętych wojną i kryzysem. 7,5 miliona euro przeznaczono na wsparcie Ukrainy. Na drugim miejscu znalazła się Syria z kwotą 7,4 mln euro, a na trzecim Liban z kwotą 6,9 mln euro.

Najczęstszym obszarem wsparcia były projekty budowy i odbudowy kościołów, klasztorów, kaplic, seminariów, domów parafialnych i ośrodków duszpasterskich. Na drugim miejscu znalazły się projekty transportowe: zakup samochodów, motocykli, rowerów, autobusów i łodzi. Pozwalają one duchownym dotrzeć do ludzi w miejscach trudno dostępnych.

Jedenaście procent przekazanych funduszy przeznaczono na pomoc humanitarną: żywność, mieszkania, opiekę medyczną, mikrokredyty i szkoły chrześcijańskie. Obejmuje to Ziemię Świętą, gdzie mniejszość chrześcijańska cierpi z powodu skutków terroru i wojny” – podała fundacja w oświadczeniu.

Patrząc w przyszłość, szefowa fundacji, Regina Lynch, stwierdziła, że w 2024 r. organizacja ma nadzieję na dalszą intensyfikację pomocy dla osób znajdujących się w strefach działań wojennych, a także skupienie się na regionie Sahelu, „gdzie rozprzestrzenia się terroryzm dżihadystyczny i gdzie chrześcijanie coraz bardziej cierpią z powodu przemocy”.

„Pomoc Kościołowi w Potrzebie” jest katolicką organizacją charytatywną założoną w 1947 roku w celu wspierania uchodźców. Od 2011 roku ma status dzieła papieskiego. Pomaga chrześcijanom, którzy ucierpieli z powodu prześladowań i zapewnia wsparcie tam, gdzie brakuje funduszy na opiekę duszpasterską. Organizacja działa autonomicznie, bez wsparcia finansowego ze strony rządów czy organizacji kościelnych.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTOMASZÓW Wygrał ponad 9 mln zł
Następny artykuł76-latka przekazała oszustom prawie 50 tys. zł