A A+ A++

140 mln euro z Mechanizmu Finansowego EOG na program “Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”

07.02.2020r. 13:14


Umowy na realizację Programu “Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” podpisali w piątek ministrowie funduszy, klimatu oraz ambasador Norwegii. Budżet programu to 164,7 mln euro – 140 mln euro z Mechanizmu Finansowego EOG, a 24,7 mln euro to wkład krajowy.


Jak podkreślała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, to największy w Polsce i w Europie program w ramach trzeciej edycji Funduszy norweskich i EOG. Głównymi zadaniami program będą poprawa jakości powietrza, łagodzenie zmian klimatu, poprawa efektywności energetycznej i zwiększenie produkcji z OZE.

O wsparcie w ramach programu będą mogły się ubiegać samorządy, organizacje pozarządowe, uczelnie wyższe czy przedsiębiorcy. Jak zauważyła minister Jarosińska-Jedynak, długofalowy wpływ programu na środowisko będzie znaczący, ponieważ zrealizowany w całości powinien przełożyć się na ograniczenie emisji CO2 rzędu 600 tys. ton rocznie.

Ambasador Norwegii Olav Myklebust oceniał, że program to “unikalne narzędzie, pozwalające wspólnie działać wobec wielkich wyzwań”. Podkreślał, że celem programu jest lepszy stan środowiska i lepsza jakość życia w Polsce, ale także edukacja młodego pokolenia.

“Podnoszenie jakości życia Polaków wydaje się być ambicją, tkwiącą w centrum tego programu” – ocenił z kolei minister klimatu Michał Kurtyka. “Będziemy inwestować w ciepłownictwo, kogenerację, geotermię, hydroenergię, efektywność energetyczną. Ale równolegle będziemy myśleć, w jaki sposób mają wyglądać miasta przyszłości, stąd komponent polityki miejskiej, rozwoju zielonej i niebieskiej infrastruktury, tak dla nas istotny” – wyjaśniał Kurtyka. Minister klimatu zaznaczył, że program będzie też adresowany do szkół, które “nie tylko które chcemy uczynić budynkami zeroemisyjnymi, ale też pokazywać uczniom jak ma wyglądać przyszłość”.

Wiceprezes NFOŚ Artur Michalski poinformował, że nabory wniosków powinny zostać ogłoszone na przełomie marca i kwietnia. Jak podkreślił, kończą się właśnie nabory w ramach POIiŚ i środki norweskie znakomicie wschodzą w ich miejsce.

Program “Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu” wdrażać będzie Ministerstwo Klimatu we współpracy z NFOŚ oraz partnerami z państw-darczyńców: Norweską Agencją Środowiska, Norweską Dyrekcją ds. Zasobów Wodnych i Energii, Krajową Agencją ds. Energii Islandii.

Ministerstwo Klimatu planuje trzy nabory wniosków o dofinansowanie. W pierwszej, planowanej na II kwartał 2020 r., będzie można ubiegać się o wsparcie na ochronę gatunków i siedlisk, zabezpieczenie przed inwazyjnymi gatunkami obcymi, poprawę efektywności energetycznej budynków szkolnych, rozwój wysokosprawnej kogeneracji przemysłowej i na budowę miejskiej infrastruktury.

Drugi nabór skupiony będzie na działaniach edukacyjnych w obszarze łagodzenia i dostosowania się do zmian klimatu, będzie też można się ubiegać o dofinansowanie budowy lub modernizacji systemów grzewczych, eliminacji indywidualnych źródeł ciepła, budowę instalacji do produkcji paliwa z drewna i biomasy rolnej.

W planowanym na III kwartał trzecim naborze o dofinansowanie będą mogły się starać projekty geotermalne, poprawiające efektywność istniejących małych elektrowni wodnych oraz z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego.

Poziom dofinansowania w Programie wyniesie od 45 do 100 proc. O największe kwoty – od 1 do 7 mln euro – będą mogły się ubiegać projekty z obszaru kogeneracji przemysłowej i miejskich systemów ogrzewania.

PAP


Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAwantura o głośną muzykę zakończona w areszcie
Następny artykułPolicyjna eskorta dla karetki z awarią