A A+ A++

Wiemy już, że 12. generacja procesorów Intela, znana też pod nazwą Alder Lake, przyniesie rewolucję na rynku PC, a to za sprawą hybrydowej budowy (Hybrid Technology), łączącej wysokowydajne rdzenie wraz z energooszczędnymi, co przypomina o technologii big.LITTLE od ARM, stosowanej przez producentów układów mobilnych dla smartfonów. Wygląda na to, że jednym z modeli w ramach serii Alder Lake-P będzie jednostka wyposażona w 14 rdzeni i 20 wątków, co trzeba przyznać, jest bardzo nietypową konfiguracją. Przypominamy, że Alder Lake-P prawdopodobnie będzie pierwszą high-endową serią mobilną wykorzystującą hybrydową technologię, po tym jak w ubiegłym roku wprowadzono na rynek układy Lakefield przeznaczone dla ultraniskonapięciowych platform. 

Zdaje się, że seria Alder Lake-P otrzyma CPU wyposażone w 14 rdzeni i 20 wątków, co trzeba przyznać, jest bardzo nietypową konfiguracją.

Wspomniany 14-rdzeniowy i 20-wątkowy procesor pojawił się właśnie w bazie danych benchmarku Geekbench i CPU pochwalić może się prędkością sięgającą 4,7 GHz, choć nie wiadomo, które z rdzeni uzyskują tak wysokie taktowanie. Poza tym, trzeba podkreślić, że jest to maksymalna odnotowana wartość, gdyż średnia prędkość wynosiła w tym przypadku 4,27 GHz. Zrozumienie rzeczywistej konfiguracji tego CPU może być nieco kłopotliwe, ale z pomocą przychodzą tu wcześniejsze przecieki, które nieco rozjaśniają sytuację. I tak, by uzyskać 14 rdzeni i 20 wątków, procesor wyposażony musi być w 6 dużych (wysokowydajnych) rdzeni i 8 o niskiej mocy. Jedynie te pierwsze wspierają wielowątkowość (HyperThreading), co daje 12 wątków (6×2) plus 8, łącznie 20. 

Niestety benchmark koncentrował się tu na wydajności iGPU, a nie CPU, więc nie wiemy jaką wydajność dostarcza ten procesor. Jeśli zaś chodzi o zastosowany tu zintegrowany układ graficzny, to jego wynik OpenCL jest nieco niższy od średniej dla Iris Xe Graphics, czyli 14719 punktów. Wśród korzyści płynących z hybrydowej budowy znaleźć ma się m.in. poprawa czasu pracy na baterii laptopów. Co więcej, procesory przynieść mają też wsparcie dla pamięci DDR5. Premiera tych układów spodziewana jest w drugiej połowie roku, a ostatnie doniesienia sugerowały nawet bardziej konkretną datę, a mianowicie wrzesień. Do tego czasu możemy liczyć na liczne przecieki, które powoli uchylać będą rąbka tajemnicy. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNastolatek zniszczył sprzęt w szpitalu
Następny artykułZgłoszenia do nagrody PRO PUBLICO BONO