A A+ A++

W ciągu ostatnich miesięcy Rzecznik Praw Pacjenta podjął szereg działań dotyczących leczenia boreliozy według wytycznych ILADS. Opinie ekspertów w tej sprawie jednoznacznie wskazują, że leczenie według wytycznych i kryteriów ILADS jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną. Niezastosowanie się do wytycznych RPP zostało bezprecedensowo ukarane karą finansową na 130 tys. złotych.


Zobacz wideo

RPP przebadał 25 lecznic zajmujących się boreliozą

Jak podaje portal rynekzdrowia.pl, stosowanie wytycznych metod ILADS są przewidywane u pacjentów z “przewlekłą” boreliozą. Problem w tym, że aktualna wiedza medyczna nie zna takiej jednostki chorobowej, jak wielomiesięczne antybiotykoterapii, przy użyciu więcej, niż jednego antybiotyku jednocześnie. Obwiązujące standardy zalecają w leczeniu właściwie zdiagnozowanej boreliozy stosowanie pojedynczego antybiotyku przez okres do 30 dni.

“Pozyskane przez Rzecznika Praw Pacjenta opinie ekspertów w tej sprawie jednoznacznie wskazują, że leczenie według wytycznych i kryteriów ILADS jest niezgodne z aktualną wiedzą medyczną, nie ma uzasadnienia medycznego, nie jest skuteczne, a wręcz przynosi znaczne szkody dla zdrowia pacjenta – powiedział Bartłomiej Chmielowiec na łamach portalu.

Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta prowadził postępowania w sprawach praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów względem 25 placówek medycznych. Wszystkie te postępowania zostały zakończone, a w przypadku 15 z nich – RPP stwierdził nieprawidłowości oraz stosowanie ww. metody leczenia u pacjentów i nakazał jej natychmiastowe zaprzestanie.

“W 13 przypadkach o stwierdzonych nieprawidłowościach Rzecznik Praw Pacjenta powiadomił również organy odpowiedzialności zawodowej dla lekarzy – okręgowych rzeczników odpowiedzialności zawodowej” – przekazało biuro RPP w komunikacie.

Metoda ILADS: Naruszenie zbiorowych praw pacjentów

Jak donosi portal rynekzdrowia.pl, brak wykonania decyzji skutkuje nałożeniem kary pieniężnej do wysokości 500 tys. zł. Dwie placówki medyczne nie dostosowały się decyzji RPP. Jedna próbowała ją obejść i zamiast metody ILADS oświadczyła, że będzie leczyła pacjentów według wytycznych Towarzystwa Naukowego Niemieckiego Boreliozy, które – podobnie jak ILADS – przewidują długotrwałe stosowanie antybiotyków.

– Po wszczęciu postępowania w sprawie nałożenia kary pieniężnej placówka zaprzestała w ogóle leczenia chorób odkleszczowych, tym niemniej, wobec braku niezwłocznej realizacji decyzji, Rzecznik Praw Pacjenta był zobligowany do nałożenia na nią kary pieniężnej – wymierzono karę w wysokości prawie 130 tys. zł” – wyjaśniło biuro RPP w komunikacie.

Biuro RPP wszczęło postępowanie kary finansowej także wobec drugiego podmiotu leczniczego, który nie wykonał decyzji. W tej sprawie, poza stosowaniem metody ILADS w leczeniu boreliozy, RPP uznał również stosowanie terapii oligonukleotydami (SOT) w leczeniu pacjentów z chorobami onkologicznymi, w leczeniu chorób bateryjnych oraz wirusowych za niezgodne z aktualną wiedzą medyczną.

POSŁUCHAJ TAKŻE AUDYCJI

To nie wszystko, co mamy dla Ciebie w TOK FM Premium. Spróbuj, posłuchaj i skorzystaj ze specjalnej oferty. Wejdź tutaj, by znaleźć szczegóły >>

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUwaga, niedźwiedź niedaleko Tarnowa. Zdjęcia z fotopułapki
Następny artykułSzefowa w TVP straciła pracę. Jej film był kandydatem do Oscara