15:26 23 grudnia, 2019
Badania i konsultacje lekarskie odbyły się w niedzielę 15 grudnia w godz. 9.00-16.30 w siedzibie Centrum Sportu I Kultury przy ul. Nadwodnej 1
Badania odbyły się w ramach realizacji Regionalnego Programu Zdrowotnego Samorządu Województwa Mazowieckiego pod nazwą „Działania edukacyjne i konsultacje diabetologiczne na rzecz poprawy stanu zdrowia mieszkańców województwa mazowieckiego” mające na celu pomoc mieszkańcom naszego województwa we wczesnym rozpoznaniu choroby jaką jest cukrzyca. Organizatorem badań i konsultacji lekarskich był Szpital Bródnowski.
Cukrzyca to jedyna choroba niezakaźna, uznana przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) za epidemię. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) umieściła ją wśród najpoważniejszych zagrożeń naszego wieku. Według danych tej samej organizacji cukrzyca znajduje się wśród 10 najczęstszych przyczyn zgonów na świecie, i wyprzedza w nim m.in. ilość zgonów spowodowanych przez wypadki komunikacyjne.
Jak wszyscy wiemy choroba ta przez bardzo długi okres potrafi trwać w utajeniu, jednocześnie rozwijając swoje powikłania. Chory na cukrzycę często dowiaduje się o chorobie gdy trafia do szpitala z powodu jej powikłań: zawału serca, udaru mózgu czy zaawansowanej choroby stopy cukrzycowej. Konsekwencje nierozpoznanej albo źle leczonej cukrzycy mogą być bardzo poważne.
Zakres badań i konsultacji lekarskich w ostatnią niedzielę obejmował min. pomiar ciśnienia tętniczego krwi, badania krwi w tym glikemii przygodnej i hemoglobiny glikowanej, pomiary wskaźników masy ciała i tkanki tłuszczowej oraz wszechstronną ocenę wykrytych powikłań cukrzycy. Konsultacji lekarskich udzielało trzech lekarzy specjalistów ze Szpitala Bródnowskiego, dwóch dietetyków, a badania lekarskie wykonywały pielęgniarki szpitalne w zorganizowanym przez organizatorów gabinecie zabiegowym. Mieszkańcy Garwolina nie zawiedli i przybyli bardzo licznie do Centrum Sportu i Kultury przy ul. Nawodnej 1. W trakcie 8 godzin imprezy przebadało się ponad 130 mieszkańców. Wykryto 6 przypadków nierozpoznanej dotychczas cukrzycy, kilkanaście przypadków znacznej otyłości, a u 12 osób stwierdzono zagrożenie chorobą nadciśnienia tętniczego. Dyżurujący lekarze kierowali zdiagnozowanych chorobowo uczestników programu do lekarzy pierwszego kontaktu, lekarzy specjalistów z zakresu diabetologii lub na szczegółowe badania w kierunku cukrzycy. W trakcie badań odbyły się trzy warsztaty żywieniowe połączone z degustacją, na których dietetyczki Szpitala Bródnowskiego przygotowały konkretne potrawy prawidłowo skomponowane pod kątem diety cukrzycowej. Przez cały dzień w trakcie badań były wyświetlane filmy edukacyjne z zakresu zagrożenia cukrzycą, prawidłowego żywienia i rehabilitacji ruchowej w celu zapobiegania rozwojowi chorób metabolicznych i układu krążenia.
Podobne tematy
Wesołych Świąt!
Sylwester na Zarzeczu
Śpiewajcie i grajcie Mu! …
Zaproszenie – Komisja Bud…
Zaproszenie – Komisja Spr…
Harcerze z Betlejemskim Ś…
Zaproszenie – Sesja Rady …
Głosuj na 1. Festiwal SAT…
Grudniowe remonty na garw…
Garwolin Liderem Edukacji
Data opublikowania: 15:26, 23 grudnia, 2019
Kategorie: Aktualności
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS