A A+ A++

Piątek trzynastego to przesąd uznający dzień za pechowy, kiedy piątek wypadnie w trzynasty dzień danego miesiąca. Wówczas, zdaniem przesądnych osób, dzieją się rzeczy pechowe. W tym roku to już drugi taki przypadek. 13 piątek był już w marcu, teraz wypada w listopadzie.

Poza Polską przesąd ten popularny jest także w Estonii, Niemczech, Finlandii, Austrii, Irlandii, Szwecji, Danii, Słowacji, Czechach, Norwegii, Bułgarii, Słowenii, a nawet na Filipinach.

Z racji, że ten rok uważa się za pechowy, ze względu na pandemię koronawirusa, to w sieci pojawiła się masa memów na temat piątku 13-ego. “Kiedy jest twój dzień na zabijanie, a i tak wszyscy boją się wirusa” – głosi jeden z nich z podobizną mordercy z jednego z filmów grozy. Internauci udostępniają też zdjęcia z filmów, na których aktorzy płaczą na widok piątku 13-ego w tym roku. Jeden z popularniejszych memów w mediach społecznościowych to zdjęcie Joey’a z serialu “Przyjaciele”, który w piątek 13 co roku jest uśmiechnięty, a w 2020 r. przerażony.

Niektóre źródła podają, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli.

Inni uważają, że początki pechowego piątku 13-go sięgają czasów babilońskich i Kodeksu Hammurabiego. Starożytni wierzyli, że na tablicach brakuje trzynastego paragrafu.

Wikingowie zaś bali się tej liczby, ponieważ podczas mitologicznej uczty, na której bawili się bogowie, trzynastym biesiadnikiem okazał się Loki, który doprowadził do śmierci Baldura – patrona radości.

W średniowieczu panowało także przekonanie, że 13-go dnia miesiąca odbywają się sabaty czarownic.

Ostatnia z teorii, to ta, w której za trzynastego gościa podczas Ostatniej Wieczerzy uznaje się Judasza. A piątek 13-go przyjmuje się za dzień śmierci Jezusa Chrystusa.

Zobacz też: Polacy mają sposoby na zamknięte hotele

Piątek 13-ego musi w ciągu jednego roku przypaść co najmniej jeden raz, ale maksymalnie trzy razy. W 2021 r. wypadnie tylko raz – w sierpniu. Strachliwi mogą zatem odetchnąć z ulgą.

Zobacz też: Dzik surfer na polskim jeziorze

Co ciekawe, w Grecji, Rumunii i Hiszpanii za pechowy jest uznawany wtorek trzynastego, zaś we Włoszech piątek siedemnastego.

Z 13-tką wiąże się także wiele podróżniczych przesądów. W niektórych hotelach nie ma pokoi czy nawet pięter z numerem 13, a w samolotach czasem brak takiego miejsca.

Źródło: Wikipedia, Empik

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Pościg w Ząbkowicach Śląskich. Chciał uciec policji, uderzył w mur i zgubił swoje dokumenty

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPoszukujemy Zimowego Ambasadora Areny
Następny artykułCo z unijnym budżetem? RMF FM: Polska zagroziła UE wetem