Kartka z kalendarza – 13 kwietnia – sprawdzamy dla Was co kryje w sobie kalendarz. Słońce wzeszło o godzinie 5:41, a zajdzie o 19:31. Imieniny obchodzą m.in.: Marcin, Przemysław, Kunegunda, Hermenegilda, Małgorzata, Kwintylian, Ida, Justyn, Ursus. Dziś obchodzimy m.in. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz Dzień Scrabble.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Zbrodnia katyńska, posiadająca znamiona ludobójstwa, kwalifikowana też jako zbrodnia wojenna, zbrodnia przeciwko ludzkości, zbrodnia przeciwko pokojowi i zbrodnia komunistyczna, została popełniona przez NKWD przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski (w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej). Rozkaz do wykonania egzekucji wydały najwyższe władze ZSRR w zawartej w tajnej uchwale Biura Politycznego KC WKP z 5 marca 1940 roku (tzw. „decyzja katyńska”). Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD dokonywało przez strzał w tył głowy z broni krótkiej.
Ofiarami zbrodni byli oficerowie, podoficerowie oraz szeregowi Wojska Polskiego, w tym częściowo pochodzący z rezerwy (naukowcy, lekarze, inżynierowie, prawnicy, nauczyciele, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, przedstawiciele wolnych zawodów), którzy po agresji ZSRR na Polskę, uzgodnionej przez ZSRR z III Rzeszą na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow, zostali po 17 września 1939 roku w różnych okolicznościach rozbrojeni i zatrzymani przez Armię Czerwoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jako jeńcy wojenni. Wśród ofiar była także kilkutysięczna grupa funkcjonariuszy Policji Państwowej, Korpusu Ochrony Pogranicza (KOP), Straży Granicznej i Służby Więziennej, a także osoby cywilne i więźniowie. Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Kalinina, Piatichatkach na przedmieściu Charkowa, Bykowni koło Kijowa
Przez 50 lat (1940–1990) władze ZSRR zaprzeczały swojej odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. 13 kwietnia 1990 roku oficjalnie przyznały, że była to „jedna z ciężkich zbrodni stalinizmu”. Wiele kwestii związanych z tą zbrodnią nie zostało jak dotąd wyjaśnionych.
Dziś obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ten sposób upamiętnienia został wprowadzony uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 listopada 2007 roku, przyjętą poprzez aklamację. Zgodnie z jej treścią dzisiejsze święto powołano w hołdzie wszystkim Ofiarom. Dbajmy o to, by pamięć o nich nigdy nie zginęła.
Dzień Scrabble
To jedna z najpopularniejszych i najbardziej lubianych gier na świecie. Scrabble – bo o tej grze mowa – dziś ma swoje święto.
Gra polega na tym, że po wylosowaniu odpowiedniej liczby tabliczek z literami, na planszy trzeba ułożyć z nich słowo – dokładając litery, do tych, które już na planszy się znajdują. Każda litera ma przypisaną liczbę punktów. Grę tę wymyślił w 1931 roku Alfred Butts, który w tamtym czasie był bezrobotny. Wartości punktowe liter ustalił na podstawie ich częstotliwości występowania na stronie tytułowej New York Timesa. Do dzisiaj liczba punktów się nie zmieniła!
Gra trafiła do sprzedaży w 1946 roku, a pod nazwą Scrabble – w 1948 roku. Obecnie, prawa autorskie do nazwy Scrabble posiada firma Mattel oraz Hasbro (w USA i Kanadzie). Gra jest tak popularna, że na świecie organizowane są nawet mistrzostwa – w tym także mistrzostwa Polski.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS