13 grudnia 2023 r.
42. lata temu Rada Państwa na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim oraz Wojskową Radą Ocalenia Narodowego (WRON) wydała decyzję o wprowadzeniu stanu nadzwyczajnego w Polsce. 13 grudnia 1981 roku rozpoczął się dramatyczny okres związany m.in. licznymi internowaniami działaczy opozycyjnych oraz Niezależnych Związków Zawodowych „Solidarność”, brutalnymi represjami, zatrzymaniami i aresztowaniami, połączony ze znacznym obniżeniem się poziomu życia i wieloma codziennymi ograniczeniami. Władza została przejęta przez wojsko i zwróciła się przeciwko obywatelom własnego kraju.
Wprowadzony niezgodnie z konstytucją, nocą z 12 na 13 grudnia 1981 roku stan wojenny miał na celu zdławienie opozycji demokratycznej i utrzymanie komunistycznego ustroju PRL. Na ulicach miast pojawiły się uzbrojone oddziały milicji oraz wojska. Zawieszono działalność wszystkich organizacji, stowarzyszeń i związków zawodowych. W trakcie trwającego do 1983 roku stanu nadzwyczajnego internowano około 10 tysięcy osób, wiele było represjonowanych, inwigilowanych lub zmuszonych do udania się na emigrację, a kilkadziesiąt osób straciło życie.
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w całym kraju odbywają się wydarzenia, prelekcję oraz akcje, których celem jest upowszechnienie wiedzy o tym wydarzeniu. 13 grudnia każdego roku, jednym z symbolów pamięci o ofiarach stanu wojennego jest ustawiona w oknie zapalona świeca – jako nawiązanie do słynnego gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Wirtualne „światło wolności” można zapalić również wirtualnie, dzięki kampanii społecznej Instytutu Pamięci Narodowej pn. „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”.
Finał tegorocznej kampanii „Zapal Światło Wolności” odbędzie 13 grudnia o godzinie 19:30 przy Krzyżu Papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS